Geštaltterapeite: skolā ir jāierobežo pokera spēlēšana

Geštaltterapeite: skolā ir jāierobežo pokera spēlēšana

26. Nov 2011, 06:24 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

„Tāpat kā alkohola lietošana, arī pokera spēlēšana sākotnēji pusaudzim var šķist tikai spēle, lai īsinātu laiku starpbrīžos, tomēr daļa pusaudžu nepamana, ka šķērso robežu, aiz kuras sākas atkarība, un vairs nespēj savu uzvedību kontrolēt vai mainīt. Sākot spēlēt pokeru uz naudu, pirmā likme pusaudzim ir tas pats, kas pirmais malks alkoholiķim,” norāda biedrības Esi Brīvs! Valdes priekšsēdētāja, geštaltterapeite Dace Freiberga.

 

„Ir skumji, ka pedagogi nepietiekami novērtē un neapzinās riskus, kas saistīti ar šīs spēles spēlēšanu. Pusaudži un jaunieši stāsta, ka skolotāji neiebilst pret klusu pokera spēlēšanu starpbrīžos, jo tas esot daudz nekaitīgāks laika kavēklis par zagšanos slepeni uzsmēķēt,” stāsta D. Freiberga.

 

„Mūs uztrauc elektroniskajos un citos medijos redzamā un ar likumu aizliegtā azartspēles Pokers reklāma, kas mudina cilvēkus, tajā skaitā jauniešus, apgūt šo spēli un pelnīt naudu. Diemžēl tieši jaunieši nenobriedušās psihes dēļ var kļūt par azartspēļu atkarīgajiem,” komentē biedrības Esi Brīvs! galvenā atbalstītāja – Latvijas Spēļu Biznesa asociācijas (LSBA) valdes priekšsēdētājs Ģirts Ludeks.

 

2010. gadā, viesojoties Latvijas skolās, biedrība Esi Brīvs! īpašu uzmanību veltīja azartspēles Pokers atkarības veidošanās profilaksei. Mērķis bija izglītot un diskutēt par iespējamajiem spēlēšanas riskiem, ka arī informēt pusaudžus un jauniešus par to, kā sevi pasargāt, virzot uz saturīgu un veselībai draudzīgu brīvā laika pavadīšanu. Nodarbībās ar skolēniem tiek runāts par azartspēļu spēlēšanas 4 līmeņiem (sociālo, profesionālo, problemātisko un patoloģisko spēli) un spēļu atkarības veidošanās procesu, kas sastāv no 4 fāzēm (uzvaras, zaudējuma, depresijas un bezpalīdzības fāzes).

 

 Biedrības Esi Brīvs! psihologi arī 2011. gadā brauks uz mācību iestādēm un, izmantojot radošas un provocējošas metodes, runās ar jauniešiem, viņu vecākiem un pedagogiem par atkarību veidošanās psiholoģiskajiem iemesliem, un, ko ar tiem iesākt. Šomēnes nodarbības jau notikušas un ir plānotas Carnikavas pamatskolā, Varakļānu vidusskolā un Siguldas valsts ģimnāzijā. Līdz mācību gada beigām skolām joprojām iespējams pieteikties bezmaksas interaktīvajām nodarbībām 7.-10. klašu skolēniem un semināriem vecākiem, rakstot uz e-pastu esibrivs@esibrivs.lv.

 

Biedrības Esi brīvs! psihologi runā ar jauniešiem par visdažādāko atkarību veidiem – alkohola lietošanu, smēķēšanu, datorspēlēm u.c., kā arī ūdenspīpēm, attiecībām, iepirkšanos, loterijām, kāršu un TV spēlēm, ko bieži sabiedrībā neuzskata par atkarību rosinošiem procesiem, bet, kas var nodarīt ne mazāku kaitējumu, kā „ierastie” atkarību veidi.