Valsts zinātniskā institūta “BIOR” pētnieki aicina grūtnieces piedalīties D vitamīna pētījumā

Valsts zinātniskā institūta “BIOR” pētnieki aicina grūtnieces piedalīties D vitamīna pētījumā

19. Jan 2023, 15:25 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

D vitamīns ir svarīgs un nepieciešams mazuļa balsta un kustību aparāta, galvas smadzeņu un imūnās sistēmas attīstībai. Pietiekams D vitamīna līmenis grūtniecības laikā samazinās rahīta risku zīdainim pēc dzimšanas.

Lai samazinātu riskus dažādām deficīta izraisītām komplikācijām, valsts zinātniskais institūts “BIOR” sadarbībā ar ginekologiem un vecmātēm šobrīd veic valsts nozīmes pētījumu, kurā tiek skaidrots, kādi ir D vitamīna un dzelzs rādītāji grūtniecēm II trimestrī Latvijā.

Pētījuma mērķis ir izpētīt D vitamīna un dzelzs deficīta prevalenci un smaguma pakāpi grūtniecēm Latvijā, lai ieteiktu rīcībpolitiku primārajā profilaksē D vitamīna un dzelzs deficīta novēršanai grūtniecēm.

Kā uzsver “BIOR” pētniece Inese Siksna, pētījumā ir iespēja veikt analīzes, kuras grūtniecēm Latvijā nav valsts apmaksātas. Analīžu rezultāti ir nozīmīgs rādītājs, kas palīdz novērtēt esošo uztura un dzīvesveida paradumu un uztura bagātinātāju lietošanas atbilstību.

Kādi ir nosacījumi dalībai pētījumā?
Pētījumā iesaistīti ginekologi un vecmātes no visas Latvijas, tāpēc aicinām grūtnieces, kuras vēlas piedalīties pētījumā,  uzrunāt savu speciālistu, pie kura pacientes ir uzskaitē.

Pētījumā aicinātas piedalīties grūtnieces, kuras ir otrajā grūtniecības trimestrī.
Svarīgs priekšnoteikums, kas jāņem vērā grūtniecēm, lai piedalītos pētījumā, pēdējo sešu mēnešu laikā nedrīkst būt lietoti dzelzs preparāti terapeitiskās devās.
Pētījuma ietvaros topošajām māmiņām līdz ar rutīnas analīžu nodošanas reizi veic bezmaksas asins analīzes, lai noteiktu D vitamīna, dzelzs, ferritīna, parathormona un šķīstošo transferīna receptoru līmeni.

Pētījuma mērķauditorija ir grūtnieces ar fizioloģiski noritošu grūtniecību II trimestrī (14+0 – 26+6 nedēļa).

Pētījuma dalībnieču izlase tiek veidota sadarbībā ar ginekologiem, dzemdību speciālistiem un vecmātēm visā Latvijas teritorijā.

Kā pieteikties pētījumam?

  • Dodies pie sava ginekologa vai vecmātes.
  • Vaicā par pētījumu un iespēju tajā piedalīties.


Kāpēc nepieciešams šāds pētījums?
Līdz šim veiktie pētījumi par Latvijas iedzīvotāju D vitamīna līmeni liecina, ka tikai mazākajai iedzīvotāju daļai D vitamīna līmenis ir normas robežās.

Lai pasākumi attiecībā uz dzelzs un D vitamīna deficīta novēršanu būtu efektīvi, nepieciešams noskaidrot grūtnieču dzelzs un D vitamīna rādītājus, kā arī to ietekmējošos faktorus. Latvijā šāda veida un apjoma pētījums norisinās pirmo reizi. Precīzi dzelzs, D vitamīna rādītāji un to ietekmējošie faktori ļauj izvērtēt un liek pamatu profilakses vadlīniju izstrādei un ieviešanai. Pētījuma rezultāti liks pamatus sabiedrības veselības uzlabošanai, Veselības ministrijai, izstrādājot rīcībpolitikas vadlīnijas.

“Pētījums par D vitamīna un dzelzs deficītu grūtniecēm Latvijā”, norisinās ESF projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001) ietvaros (Identifikācijas Nr. VM 2020/19/ESF) pēc Veselības ministrijas pasūtījuma