Skrien pretim pavasarim: 5 ieteikumi, kā sagatavoties skriešanas sezonai

Skrien pretim pavasarim: 5 ieteikumi, kā sagatavoties skriešanas sezonai

13. Mar 13:05 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pavasaris un līdz ar to arī skriešanas sezona ir tepat aiz stūra. Ja esi entuziastisks skrējējs vai plāno uzsākt šo aizraujošo aktivitāti šajā gadā, ir īstais laiks sākt sagatavošanos. Lai uz skrējieniem būtu vislabākajā formā, esam sagatavojuši 5 vērtīgus ieteikumus.

Skriešanas apģērba un apavu izvēle

Lai izvairītos no neērtībām un iespējamām traumām, sāc ar atbilstoša apģērba iegādi vai pārbaudi. Vai skriešanas apavi ir piemēroti? Cik grādu temperatūra būs ārpus telpām, kad uzsāksi skriešanu? Pārliecinies, ka skriešanas tērps ir ērts un piemērots gan laika apstākļiem, gan ķermeņa temperatūrai.

Tikpat būtiska ir piemērotu apavu izvēl, kas var ievērojami uzlabot komfortu skriešanas laikā un sasniegtos rezultātus. Lai izvēlētos piemērotus apavus, apmeklē speciālizētus sporta apavu veikalus vai konsultējies ar ekspertiem. Skriešanas apaviem būtu jānodrošina pietiekama amortizācija, lai absorbētu triecienu, kas rodas, atsperot kāju pret zemi. 

Dažādi apavi piemēroti dažādiem segumiem. Piemēram, ja skrien pa ceļiem, izvēlies apavus ar cietu un neslīdošu zoli. Ja dodies skriet pa dabas takām, apaviem jābūt ar labu īpašību saķeri un aizsardzībai pret sīkām šķembām.

Pakāpeniska treniņu uzsākšana

Ja esi ziemā bijis mazkustīgs, nevajadzētu steigties uz ilgiem un intensīviem skrējieniem. Izveido sākotnēju treniņplānu, kurā iekļauti īsi, bet regulāri skrējieni. Sāc ar nelieliem attālumiem un pakāpeniski palielini noskrienamo attālumu, lai ķermenis varētu pielāgoties. Tāpat izstrādā sava skriešanas plānu, iekļaujot gan īsos, intensīvos skrējienus, gan arī gara posma treniņus. Plānots treniņu grafiks palīdzēs saglabāt regulāru aktivitāti.

Lieliski, ja skriešanā esi atradis domubiedrus. Piemēram, martā sāksies skriešanas izaicinājumi saistībā ar šajā gadā plānotajiem skrējieniem Liepājā, Jelgavā un Valmierā. Piedaloties šādās aktivitātēs, vari sevi izaicināt un gatavoties vasarā gaidāmajiem skrējieniem. 

Veselīgs uzturs skrējējiem

Veselīgs uzturs ir svarīgs jebkuram sportistam un tā ir būtiska daļa no sagatavošanās skriešanas aktivitātei. Pārliecinies, ka ēdienkarte ietver pietiekami daudz ogļhidrātu, olbaltumvielu un veselīgo tauku. Tāpat noteikti dzer daudz ūdens, lai nodrošinātu pietiekamu ūdens daudzumu ķermenī. Gatavojoties garākiem skrējiena posmiem,  nodrošini savu ķermeni ar pietiekamu enerģiju, iekļaujot augļus, dārzeņus, un pilngraudu produktus.

Dažādu treniņu iekļaušana

Lai saglabātu motivāciju un veicinātu vispusīgu fizisko sagatavotību, iekļauj dažādus treniņus savā grafikā. Pievērs uzmanību arī spēka treniņiem, lai stiprinātu kājas un novērstu potenciālas traumas. Dienās, kad nedodies skrējienos, iekļauj dažādas aktivitātes, piemēram, riteņbraukšanu, peldēšanu vai pastaigas. Slodzes dažādība ļaus labāk sagatavoties sacensībām. Lai saglabā ķermeņa elastību, lokanību un samazinātu muskuļu sāpes, regulāri jāveic stiepšanās vingrinājumi, kas arī uzlabos tava kustīguma diapazonu skriešanas laikā. 

Mentālās sagatavotības nostiprināšana

Skrējieni ne tikai veido fizisko izturību, bet arī pieprasa mentālu sagatavotību. Izveido pozitīvu skatījumu uz treniņiem un noteiktiem mērķiem. Iegūsti atbalstu no citiem skrējējiem vai pievienojies skriešanas grupai, lai dalītos pieredzē un iedvesmotu viens otru. Uzstādi sev reālistiskus mērķus, ņemot vērā savu ikdienas grafiku un iespējas. Tas palīdzēs saglabāt motivāciju un veidot ilgtermiņa attiecības ar skriešanu. Piemēram, ja plāno piedalīties visos trīs skrējienos Liepājā, Valmierā un Jelgavā, tad distances šajos skrējienos palielini pakāpeniski, saredzot progresu. Ar pareizu sagatavošanos un pienācīgu uzmanību savam ķermenim tu vari sagaidīt lielisku skriešanas pieredzi.

Kā tas izklausās, ja es teiktu: "Es zinu, ka vari to izdarīt!" Jo tā ir patiesība!

_______

Ja esi sapņojis par dalību pusmaratonos, šis ir laiks, kad pārvērst šo sapni realitātē. Pievienojies trīs spilgtākajiem pusmaratoniem Latvijā - Liepājā, Valmierā un Jelgavā šajā gadā. Iedomājies sevi, pārkāpjot finiša līniju, sajūtot tos eiforiskos mirkļus, kad sasniegsi savus mērķus. Tā ir iespēja pārvarēt savus ierobežojošos uzskatus,, izaicināt sevi un atklāt savu patieso spēku un izturību. Pievienojies šai aizraujošajai skriešanas kopienai un iegūsti ne tikai fizisku, bet arī garīgu apmierinājumu. 

Pusmaratons ir ceļš uz saviem sapņiem - neļauj tiem tikai palikt sapņos. Sāc jau šodien ceļojumu uz savu uzvaru!

liepajaspusmaratons.lv

valmieraspusmaratons.lv

jelgavaspusmaratons.lv