Saulkrastu Baltā kāpa un Saulrietu taka

Saulkrastu Baltā kāpa un Saulrietu taka

25. Aug 2021, 19:53 Cielavinna Cielavinna

Braucot ar kādu konkrētu mērķi uz kādu konkrētu vietu, mēs vienmēr skatamies uz ceļa malās izvietotajām tūrisma brūnajām zīmēm, jo arī tādā  veidā ir iespējams ieraudzīt un iepazīt skaistas vietas, kuras nemaz nebija paredzētas aplūkot.

Braucot uz Ainažiem caur Saulkrastiem, manām zīmi Baltā kāpa un es savā dabas taku kartē jau biju atzīmējusi Saulrieta taku, nolēmām jāgriež riņķi un jādodas izskustināt kājiņas. Saulrieta taka izklausās ļoti romantiski un domājams pastaigāties pa to saulrieta laikā ir īpaši skaisti. Saulrieta taka vijas no Baltās kāpas līdz Saulkrastu centram apmēram 4 km garumā. To ejot, iespējams apskatīt Saulkrastu jūrmalai raksturīgo ainavu – plašo, smilšaino pludmali, priekškāpas, Pēterupi un kāpu meža dižpriedes. Vairākās vietās no tās paveras skaisti skati uz upes ieleju un jūru.

Īstenībā uzreiz minēšu lielu mīnusu braucienam uz Vidzemi, pie apskates objektiem bieži ir maksas stāvlaukumi. Protams, kāds gan jau teiks kas ir tie 3 eiro, bet ja Tev tie 3 eiro jāmaksā, katrā piestāšanās vietā, nu ir kā ir.

Liels pluss- ļoti labas  un lielas informācijas zīmes, piedevām koka dzivnieciņi līdzās mazajiem radīja dubultprieku. Sakopta vide, pastaigu takas laipas nesalauztas, līdz ar ko ar bērna ratiem izbraucams bez problēmām. Vēl ļoti patika, izveidotais bērnu rotaļulaukums un milzum lielā taure, kurā varēja klausīties viļņu šalkoņu.

Nedaudz no Baltās kāpas rašanās pirmsākumiem- Baltā kāpa veidojusies, vējam dzenot pludmales smiltis pāri Baltijas ledus ezera mālainajiem nogulumiem. Tās baltais, 18 m augstais smilšu atsegums senatnē kalpoja kā orientieris vietējiem zvejniekiem. Nosaukumu kāpa ieguvusi no baltajiem sacietējušo smilšu slāņiem, kas vizuāli līdzinās smilšakmenim.

Ejot uz Balto kāpu, pa ceļam ir Katrīnas liepas. Nostāsti vēsta, ka tās stādījusi Krievijas ķeizariene Katrīna II, kura neilgu laiku atpūtusies Pabažu jūrmalā.

Jebkurā gadījumā esot Saulkrastos, noteikti dodieties aplūkot Balto kāpu un izstaigāt Saulrieta taku. Slēdzat iekšā WAZE un aiziet ceļā!!!

lauvinja lauvinja 26. Aug 2021, 11:08

Negribētu to tendenci par autostāvvietām un maksām atiecināt uz visu vidzemi, bet jūras tuvumā, tā ir tāda tendence visā līča garumā. Tikai Kurzemes pusē šķiet šobrīd vēl ir iespējas atrast arī bezmaksas variantus.