Sāpīgas mēnešreizes. Mammas pieredzes stāsts

03. Nov 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Par sāpīgām mēnešreizēm un to, kā tās var ietekmēt sievietes dzīvi, nereti uzklausām jūsu pieredzes stāstus. Kā atvieglot pašsajūtu menstruāciju laikā?

Biežākais iemesls sāpīgām mēnešreizēm ir endometrioze. “Ļoti svarīgi to diagnosticēt un sākt ārstēšanu jau savlaicīgi, jo tas ir viens no neauglības iemesliem,” skaidro ginekoloģe Oksana Babula, uzsverot, ka sāpīgu mēnešreižu gadījumā svarīgi ir noskaidrot iemeslu nevis dzert pretsāpju zāles. Svarīgi vērsties pie ārsta arī situācijās, kad mēnešreizes ir ļoti stipras, ar lielu asiņošanu un recekļiem, jo tas var liecināt arī par asins recēšanas problēmām.

Runājot par sāpīgām un spēcīgām mēnešreizēm, ginekoloģe piemin arī problēmas ar pazeminātu dzelzs līmeni. Tas līdzi var nest arī vājumu, nespēku, miegainību un citus simptomus. “Ja hemoglobīns vai feritīns ir pazemināts, ir jālieto dzelzs preparāti, taču jāatceras, ka dzelzi nedrīkst lietot kopā ar piena jeb kalciju saturošiem produktiem,” atgādina ginekoloģe Oksana Babula. Šī iemesla dēļ, izvēloties vitamīnu kompleksus, jāpievērš vērība, vai tajā nav iekļauts gan dzelzs, gan kalcijs, jo šādā gadījumā organismā neuzsūksies ne viens, ne otrs. “Lai gan dzelzs ir augļos, griķos, spinātos, zivīs, ar minētajiem produktiem to vajadzīgajā daudzumā neuzņemsiet. Dzelzi var uzņemt ar gaļu un aknām,” uzsver ārste, norādot, ka gadījumos, ja gaļa uzturā netiek iekļauta, jālieto dzelzs preparāti.