Sakiet “NĒ” sirmiem matiem!

Sakiet “NĒ” sirmiem matiem!

18. Apr 16:43 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Agrāk vai vēlāk visiem kļūst sirmi mati. Bet kā patiesībā rodas sirmi mati un vai to var kaut kā novērst? Pelēki mati parādās sarežģīta bioķīmiska procesa rezultātā. Pēdējos gados vairākos pētījumos ir apzināti faktori un procesi, kas veicina sirmu matu parādīšanos. Šķiet, ka galvenais vaininieks ir ūdeņraža peroksīda pārpalikums – viela, ko dabiski ražo organisms.

Visu vecumu cilvēku matu šūnas ražo noteiktu daudzumu ūdeņraža peroksīda. Jauniem cilvēkiem ūdeņraža peroksīds ar enzīma katalāzes palīdzību ātri sadalās nekaitīgos elementos – ūdeņradī un skābeklī. Tomēr, mums novecojot, matu šūnas ražo aizvien mazāk katalāzes, un ūdeņraža peroksīds sadalās aizvien sliktāk.

Kad ūdeņraža peroksīds uzkrājas, melanīns nestrādā tik efektīvi. Melanīns ir organisma saražotā viela, kas piešķir krāsu matiem, ādai un acīm. Sākotnēji ūdeņraža peroksīds atņem matiem daļu krāsas, izraisot to pelēcīgu izskatu. Laika gaitā, samazinoties katalāzes līmenim un palielinoties ūdeņraža peroksīda līmenim, mati no pelēkiem var kļūt balti.

Kas izraisa sirmus matus? 

Mati kļūst sirmi dažādu iemeslu dēļ. Ir faktori, piemēram, matu izkrišana, kas var paātrināt matu sirmošanu. Stress ir spriedzes izraisītājs, kas var izraisīt “telogēnu efluvium”, matu izkrišanu. Arī novecošanās izraisa matu izkrišanu no galvas ādas, un laika gaitā mati zaudē savu krāsu. Vienīgais veids, kā apturēt sirmu matu parādīšanos, ir efektīvi lietot sirmu matu profilakses vitamīnus vai sirmu matu apturēšanas uztura bagātinātājus. Par to sīkāk runāsim tālāk rakstā.

Iespējams, ka jaunībā jums bija pilna galva brūnu, melnu, sarkanu vai gaišu matu. 

Dažas veselības problēmas, kas var paātrināt matu sirmošanu, ir vitamīna B-12 trūkums, daži reti sastopami iedzimti audzēji, vairogdziedzera slimības un vitiligo.

Jaunībā jums var būt dažādu krāsu mati: pelēki, gaiši, sarkani vai melni. Ar vecumu matu folikulu pigmenta šūnas, ko sauc par melanocītiem, iet bojā, un tas izraisa šīs krāsas rašanos. Kad matu folikulos samazinās pigmenta šūnu skaits, matu šķiedra vairs nesatur tik daudz melanīna un iegūst caurspīdīgāku krāsu, piemēram, pelēku, sudrabainu vai baltu. Galu galā mati izskatās pilnīgi pelēki, un tas nav tas, ko jūs vēlaties, ja esat pret sirmiem matiem.

Iepazīstinām ar mūsu zinātniski apstiprināto serumu pret sirmiem matiem – spēcīgs līdzeklis, kas īpaši efektīvi cīnās pret priekšlaicīgu sirmgalvību. Mūsu serums ir spēcīgs līdzeklis, kas iedarbojas uz melanīna veidošanos sirmos matos, novēršot un novēršot sirmināšanas pazīmes. Bagātināts ar antioksidantiem, tas efektīvi mazina oksidatīvo stresu matu folikulā, atdzīvinot jūsu matus no iekšpuses. Stimulējot melanīna veidošanos sirmos matos, mūsu serums palīdz atjaunot dabisko pigmentāciju, tāpēc jūsu matu krāsa atkal kļūst dominējoša. Serums ir piemērots gan vīriešiem, gan sievietēm, un tā vitamīniem bagātā formula baro un mitrina galvas ādu un matus.

Apskatīt produktu

Vai stress var izraisīt sirmus matus?

Pētnieki ir atklājuši, ka sirmu matu veidošanās cēlonis var būt stress. Ķermenim ir tendence cīnīties pret sirmiem matiem, un stresam bieži ir nozīme. Tas, ka stress var izraisīt sirmu matu veidošanos, liecina, ka mūsu psiholoģiskais stāvoklis var izraisīt izmaiņas organismā. Pētījumi liecina, ka pēc noteikta stresa perioda ir iespējams apturēt sirmu matu parādīšanos un atjaunot matu krāsu. To atklāja Hārvarda universitātes zinātnieki. Stresa ietekmē nervos veidojas viela “noradrenalīns”. Izrādījās, ka šī viela ātri pārvērš cilmes šūnas par šūnām, kas ražo pigmentu. Tā kā šādu šūnu skaits kapilāros nav bezgalīgs, tas izraisa to trūkumu. Tādējādi stress ietekmē to, cik ātri parādās sirmi mati. Diemžēl tas neattiecas uz visiem matiem. Tāpēc pret sirmiem matiem vērstu līdzekļu lietošana palīdzēs novērst sirmu matu parādīšanos un nodrošinās tos ar vitamīniem.

Sirmus matus izraisa ģenētika?

Vidējais vecums, kad mati sāk kļūt sirmi, katram cilvēkam ir atšķirīgs. Bieži vien tas notiek 20 gadu vecumā, bet tas ir atkarīgs no jūsu gēniem. Bieži vien jūs varat noteikt, kurā vecumā jums izkrīt mati, noskaidrojot no saviem radiniekiem vai vecākiem, kad viņi kļuva sirmi. Kad sākat cīnīties ar sirmiem matiem, jūs, iespējams, aizdomājaties, vai varat apturēt pelēku ķermeņa matu parādīšanos. Tas ir atkarīgs no apstākļiem un no tā, vai jūs ciešat no sirmiem matiem ģenētisku iemeslu dēļ. Mēs iesakām novērst sirmu matu parādīšanos, nevis mēģināt to apturēt.

Kāds ir vidējais sirmu matu parādīšanās vecums?

Pelēku matu parādīšanās laiks ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, ģenētikas, stresa un ķīmijterapijas. Diemžēl ir grūti novērst sirmu matu veidošanos, ja vien nelietojat produktus pret sirmiem matiem. Vidēji baltie cilvēki sāk sirmēt 30 gadu vecumā, aziāti – 3. desmitgades beigās, bet afroamerikāņi – 4. desmitgades vidū. Daudziem cilvēkiem, sasniedzot 50 gadu vecumu, ir ievērojams skaits sirmu matu.

Daži sirmi mati 20-25 gadu vecumā tiek uzskatīti par pilnīgi normālu parādīšanos. Kad sirmu matu kļūst daudz, tas ir pavisam cits stāsts, un labāk ir meklēt iemeslu un censties novērst sirmu matu veidošanos nākotnē. Kad sirmie mati kļūst sirmi jau nobriedušā vecumā, jūs varat izvēlēties pieņemt savus sirmos matus un tos saglabāt. Tas palīdzēs jums izskatīties vecākam un gudrākam. Bet, ja jūs patiešām esat pret sirmiem matiem, kad jūtaties, ka esat darījis visu, lai novērstu sirmu matu rašanos un nepieļautu to parādīšanos. Tad galvenais iemesls varētu būt smēķēšana, B-12 vitamīna trūkums un autoimūnās slimības.

Smēķēšana

Ja vēlaties novērst sirmu matu veidošanos, nedrīkst sākt smēķēt. Pētījumi liecina, ka pastāv būtiska saikne starp sirmu matu parādīšanos pirms 30 gadu vecuma un cigarešu smēķēšanu. Tāpēc, ja esat pret sirmiem matiem, labāk pēc iespējas ātrāk atmest smēķēšanu vai arī nesākt smēķēt. Smēķēšana var divarpus reizes palielināt priekšlaicīgas matu sirmgalvības iespējamību.

B-12 vitamīna trūkums

Kā minēts iepriekš, vitamīni ir svarīgi veselīgu matu augšanai. Svarīgs vitamīns ir B-12 vitamīns, kura trūkums izraisa priekšlaicīgu matu sirmošanu. Pētnieki ir novērojuši, ka B-12 vitamīna trūkums bieži vien sakrīt ar “folijskābes” un “biotīna” trūkumu cilvēkiem, kuru mati sāk agri sirmināties.

B-12 vitamīns ir uzturviela, kas ir būtiska vielmaiņai, DNS ražošanai un vispārējam enerģijas līmenim. Jūs varat nodrošināt sev pietiekamu B-12 vitamīna daudzumu, lietojot uzturā tādus pārtikas produktus kā gaļu, piena produktus, bagātinātus graudaugus vai lietojot produktus pret sirmiem matiem, piemēram, tabletes pret sirmiem matiem, kas satur vitamīnus sirmu matu novēršanai.

Sirmie mati vīriešiem un sievietēm

The British Journal of Medicine veiktais pētījums liecina, ka pastāv dažas atšķirības starp sirmu matu augšanu sievietēm un vīriešiem. Šajā pētījumā matu krāsa tika pētīta atkarībā no vecuma, dzimuma, tautības un ģeogrāfiskās izcelsmes.

Pētījums parādīja, ka vecumā no 45 līdz 65 gadiem aptuveni 74 % cilvēku cieta no sirmiem matiem, un vidējā intensitāte bija 27 %. Vīriešiem šajā grupā bija ievērojami vairāk sirmu matu nekā sievietēm. Tika arī konstatēts, ka cilvēkiem ar aziātu un afrikāņu izcelsmi līdzīgā vecumā bija mazāk sirmu matu nekā cilvēkiem ar kaukāziešu izcelsmi. Tas apstiprina iepriekš veiktos pētījumus par sirmiem matiem un sirmu matu kontroli.

Milzīgā atšķirība starp vīriešiem un sievietēm sirmo matu izaugsmē ir tā, ka vīriešiem mati 60,6 % vispirms izaug uz galvas temporālās daļas. Sievietēm šī atšķirība ir vēl lielāka, jo 38,6 % sirmo matu vispirms izaug frontālajā daļā un 31 % – temporālajā daļā.