Plāno mājokļa iegādi? Ieklausies eksperta ieteikumos par hipotekārā kredīta piešķiršanu

15. Jun 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kādi ir galvenie kritēriji, izvēloties savas ģimenes nākamo mājokli? “Bigbank Latvija” vadītājs Ģirts Kurmis norāda, ka vissvarīgākās ir sajūtas.

Ja ieejot nākamajā mājoklī pārņem siltas un mājīgas sajūtas un vēlies šeit atgriezties, iespējams, šīs ir jūsu ģimenes nākamās mājas. Tiesa, izraugoties mājokli, ne mazāk svarīgi par sajūtām ir arī racionālie jautājumi, kas obligāti būtu jāizvērtē pirms lēmuma pieņemšanas. Proti, jāpievērš uzmanība īpašuma lokācijai, apkārtējai infrastruktūrai un transporta pieejamībai. Tāpat būtu jāizvērtē komunālo maksājumu apjoms, mājokļa aprīkojums. Kad iepriekšminētais ir izvērtēts, ir jāapzinās arī savas ģimenes budžeta iespējas, un tas, cik daudz ik mēnesi varat atvēlēt kredītmaksājumiem.

“Bigbank Latvija” vadītājs Ģirts Kurmis skaidro, ka ikmēneša kredītmaksājumi, iekļaujot šajā summā arī esošos saistību maksājumus, nedrīkst pārsniegt 40% no ienākumiem. Visprecīzāk izvērtēt savu maksātspēju var, vēršoties bankā, kura sniegs atbildi par iespējamo kredīta apmēru.

Bankas hipotekāro kredītu ņēmējiem piedāvā vairākus kredīta atmaksas veidus:

  • Anuitāro jeb izlīdzināto atmaksas grafiku – visu aizņēmuma periodu ikmēneša maksāju apmērs būs nemainīgs.
  • Lineāro jeb dilstošo atmaksas grafiku – pirmie kredīta maksājumi būs lielāki, savukārt ar katru turpmāko mēnesi ikmēneša maksājumu apmērs saruks. 
  • Speciālo grafiku – šo atmaksas grafiku piedāvā “Bigbank Latvija”, ļaujot kredītņēmējam uz noteiktu laika periodu atlikt pamatsummas maksājumu.

Kad ģimene izvēlējusies savu jauno mājokli un banka pieņēmusi pozitīvu lēmumu par kredīta piešķiršanu, seko dokumentu kārtošana:

  1. Pirms pirkuma līguma, iespējams, tiek noslēgts rezervācijas vai rokasnaudas līgums, kas rezervē konkrēto īpašumu.
  2. Paralēli kredīta līgumam tiek slēgts pirkuma līgums.
  3. Tiek noslēgts darījuma konta līgums, kas aizsargā abas darījuma puses – gan īpašuma pircēju, gan pārdevēju.
  4. Pēc darījuma konta un kredīta līguma noslēgšanas jādodas pie notāra parakstīt nostiprinājuma lūgumu. Reizēm klienti izvēlas pie notāra parakstīt arī pirkuma līgumu.
  5. Kad parakstīts nostiprinājuma lūgums, Zemesgrāmatā tiek veikta īpašuma pārreģistrācija uz pircēja vārda.
  6. Pircējam bankai jāiesniedz nekustamā īpašuma apdrošināšanas polisi.
  7. Kad banka saņēmusi apdrošināšanas polisi un ir reģistrēta pirmās kārtas hipotēka par labu bankai, no darījuma konta pārdevējam tiek izmaksāta aizdevuma summa.