Pēcdzemdību depresija - palīdzība un atbalsts

Pēcdzemdību depresija - palīdzība un atbalsts

04. Mar 2014, 17:35 ivetap ivetap

Ir grūti pieņemt, ka tik skaists dzīves notikums kā bērniņa ienākšana ģimenē var būt saistīts ar smagu slimību. Pēcdzemdību depresija nav ne izlaidība, ne motivācijas trūkums, bet – nopietna slimība, un, to laicīgi neārstējot, sekas var izpausties vairāku gadu garumā.

Pēdējos 20 gados veiktajos pētījumos atzīts, ka pēcdzemdību depresija ir izplatītākais traucējums periodā pēc dzemdībām. Tā ietekmē ne tikai sievietes emocionālo un fizisko labsajūtu, bet arī attiecības ar bērnu, partneri un bērna kognitīvo un emocionālo attīstību, darba spējas un kvalitāti, attieksmi pret sevi un apkārtējo pasauli. Šobrīd atzīts, ka depresiju sievietes var izjust ne tikai pēc bērna piedzimšanas, bet jau gaidot viņu – grūtniecības laikā. Pēdējo desmitgažu pētījumu rezultāti ir vienisprātis, ka arī daudzi vīrieši izjūt nozīmīgus depresijas simptomus vai klīnisku depresiju partneres grūtniecības laikā un pēc mazuļa piedzimšanas.

Pēcdzemdību depresiju piedzīvo apmēram 10 – 20 % sieviešu un arī 11 % vīriešu. Pirmie rezultāti no Latvijā veikta pētījuma, kuru sava doktora darba pētījumā šobrīd veic Diāna Zande rāda, ka aptuveni 20% pētījuma dalībnieču norāda depresijas simptomus grūtniecības laikā un pēc dzemdībām, un apmēram 10% vīriešu arī norāda vērā ņemamus depresijas simptomus laikā, kuru tradicionāli pieņemts uzskatīt par īpaši laimīgu un skaistu. Tātad šis temats ir aktuāls ne tikai citur pasaulē, bet arī mūsu valstī.

‘’Debesmanna.com’’ piedāvā divu veidu bezmaksas atbalsta grupas: internetā un klātienē. Slēgtās interneta grupas ir atrodamas interneta portālos www.draugiem.lv un www.maminuklubs.lv.

Klātienes grupa tiekas svētdienās plkst. 11:00 Rīgā, Aspazijas bulvārī 32. Grupu organizē un vada Laila Aksjoņenko - Latvijas Universitātes Psiholoģijas profesionālā maģistra 1. kursa studente. Grupas terapiju sniedz psiholoģe, ekspresīvās mākslas terapeite Ilona Gaile. Grupa ir bezmaksas un ilgst aptuveni 2 stundas. 

Ja vēlies pievienoties, sazinies: laila.aksjonenko@gmail.com

Ar mums sadarbojas arī pašnovērtēšanas konsultante Elīna Brila (Labo Domu Pietura), kas mūsu sievietēm sniedz bezmaksas konsultāciju, lai parunātu par visu, kas uz sirds.

Mājaslapā (www.debesmanna.com) Tu vari atrast informāciju par pirms un pēcdzemdību depresiju – kā to atpazīt, kur meklēt palīdzību un kā nepalikt vienai.

Lai cik depresija ir nepatīkama, to var pārvarēt! Atcerieties, ka šajā ceļā jūs neesat vienas!