Notāri atgādina: trīs būtiskākie faktori drošiem darījumiem ar nekustamo īpašumu

Notāri atgādina: trīs būtiskākie faktori drošiem darījumiem ar nekustamo īpašumu

28. Jun 2022, 07:29 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Aicinot uz pirmās reālos dzīves notikumos balstītās “Krāpšanas rokasgrāmatas” atvēršanas pasākumu, kas norisināsies “Temīdas teltī” sarunu festivālā LAMPA, Latvijas Zvērinātu notāru padome (LZNP) atgādina par trīs būtiskām lietām, kas jāņem vērā, lai iegādātos nekustamo īpašumu droši.

Nekustamā īpašuma iegāde parasti ir viens no nozīmīgākajiem lēmumiem cilvēka dzīvē. Bieži vien tam pamatā ir ne tikai pragmatiska nepieciešamība pēc jumta virs galvas vai vietas savu uzņēmējdarbības ieceru īstenošanai, bet arī emocionālā vēlme piepildīt kādu svarīgu mērķi dzīvē.

Diemžēl, ik gadu krāpnieku nagos nokļūst daudzi Latvijas iedzīvotāji, un lielākā daļa cilvēku joprojām neapzinās juridiskos un finansiālos riskus, kas saistās ar īpašuma pirkšanu, pārdošanu, dāvināšanu, mantošanu un citām darbībām. Tāpēc LZNP ir apkopojusi trīs būtiskākos ieteikumus drošiem darījumiem ar nekustamo īpašumu.

Skaidrība par nekustamā īpašuma vēsturi un pašreizējo statusu

Fakts, ka, cenšoties izdevīgāk pārdot savu īpašumu, nereti pārdevējs pircējam atklāj vien daļu patiesās informācijas par īpašuma stāvokli un juridisko statusu vai pat to sagroza, ir tikpat sens kā mūsu civilizācija.

Tādēļ, pirms iegādāties noskatīto īpašumu, notāri iesaka veikt padziļinātu izpēti un pārliecināties, vai potenciālajam pirkumam pārdevējs ir īstais īpašnieks, īpašumtiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatā un īpašumam nav apgrūtinājumu – tas nav ieķīlāts, izīrēts, tam nav reģistrēta hipotēka vai juridiski aizliegumi.

Tāpat svarīgi saprast, vai iegādājaties īpašumu, vai arī tā domājamās daļas, un kam pieder zeme, ja iegādājaties ēku. Pirms veikt pirkumu, būtiski ir arī izzināt kārotā īpašuma vēsturi – vai nav notikusi patvaļīga būvniecība, nelikumīgas pārbūves un vai esošās ēkas ir nodotas ekspluatācijā, pretējā gadījumā problēmas nākotnē neizpaliks.

Drošs maksājums un  profesionāļa gatavots līgums

Lai darījums noritētu bez starpgadījumiem un nepatīkamām sekām nākotnē, iegādājoties (un arī pārdodot) īpašumu, īpaša uzmanība jāpievērš darījuma līgumam. Pirmkārt, neuzņemieties līgumu sastādīt pats un nepaļaujieties uz īpašuma pārdevēja godaprātu, uzticot tam sastādīt līgumu.

Vislabāk, ja līgumu sagatavos profesionāls juridisko lietu eksperts (notārs, jurists), kam jūs uzticaties un kas līgumā var iekļaut gan jūsu intereses šobrīd, gan parūpēties, lai izvairītos no dažādām juridiskām problēmām nākotnē. Ja nu tomēr līgumu gatavo otra darījuma puse, lūdziet to izskatīt savam notāram/ juristam un labot, lai aizsargātu jūsu intereses, ja tas nepieciešams.  

Līgumā noteikti jābūt norādītam, kas tiek pirkts, kāda ir pirkuma maksa un samaksas kārtība, kā arī īpašuma tiesību pārejas (reģistrācijas zemesgrāmatā) un īpašuma faktiskās nodošanas kārtība.

Lai būtu droši, ka pēc maksājuma veikšanas pārdevējam (vēl pirms piereģistrēšanas zemesgrāmatā) ar īpašumu netiek veiktas nesankcionētas darbības (piemēram, tas netiek pārdots vēlreiz), naudu var izmantot notāra glabājumu vai ieskaitīt bankas darījuma kontā.

Notāra glabājums un bankas darījuma konts nodrošina, ka pircēja iemaksātā naudas summa pārdevējam tiek pārskaitīta tikai tad, kad īpašuma tiesības nostiprinātas zemesgrāmatā. LZNP atgādina – jaunajam īpašniekam īpašums zemesgrāmatā jāreģistrē pēc iespējas ātrāk, jo par īpašnieku tiek uzskatīta tikai tā persona, kurai ir reģistrētas īpašumtiesības.

Kamēr pircējs savas īpašumtiesības nav reģistrējis zemesgrāmatā, pārdevējs jeb īpašuma iepriekšējais īpašnieks, to var gan ieķīlāt, gan citādi apgrūtināt.

Bezstrīdus piedziņa - saistības neizpildes gadījumā

Ir vērts paturēt prātā, ka domājot par to, lai saistības neizpildes gadījumā nebūtu jātērē laiks un nauda tiesājoties par neveiksmīgo pirkumu vai par savlaicīgi nesaņemtu naudu par pārdoto īpašumu, valsts zvērinātiem notāriem ir uzticējusi gatavot līgumus ar tiesas spriedumu izpildes spēku.

Ja esat lūdzis notāram tādu sagatavot, tad strīda gadījumā, Jums nebūs jāiet uz tiesu, jo saistības izpilde tiks uzsākta nekavējoties.

Par to, kādi ir biežāk izplatītie krāpšanas gadījumi darījumos ar nekustamo īpašumu un kā tie var notikt tiesiskā valstī, kur valda likums, nevis tas, kuram ir spēks un nauda, sarunu festivāla LAMPA diskusijas ietvaros atbildi centīsies rast krāpnieku upuri, notāri, tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, teologs un psihologs.

Latvijas Zvērinātu notāru padome (LZNP) aicina uz pirmās reālos dzīves notikumos balstītās “Krāpšanas rokasgrāmatas” atvēršanas pasākumu, kas norisināsies Tieslietu sistēmas  “Temīdas teltī” sarunu festivālā LAMPA 2. jūlijā plkst. 15.30.  “Krāpšanas rokasgrāmata” ir patiesos notikumos balstītiem, satīriskiem stāstiem uzskatāmi parāda, cik vienkārši krāpniekiem ir apiet pašlaik spēkā esošos likumus un piekrāpt cilvēkus.

Festivālā “Lampa” tiesu vara aicina uz “Temīdas telti”, kas šogad būs ar īpaši daudzveidīgu programmu ne vien no aptvertā tematu loka, bet arī pasākumu formātu ziņā – viedokļu duelis, diskusijas, grāmatas prezentācija, bērnu rīta improvizācijas teātris, viktorīna un kopīga filmu skatīšanās.

Astoņu pasākumu norisē ir iesaistītas visas tiesu varas institūcijas, bet organizatoru pienākumus ir uzņēmušies: Augstākā tiesa, Prokuratūra, Zvērinātu advokātu padome, Zvērinātu notāru padome, Zvērinātu tiesu izpildītāju padome, Rīgas apgabaltiesa, Latvijas Administratīvo tiesnešu biedrība, Latvijas Tiesnešu biedrība un “Jurista Vārds”.