Ko svarīgi zināt pirms zemes gabala iegādes?

Ko svarīgi zināt pirms zemes gabala iegādes?

25. Apr 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Iedzīvotāju interese par zemes iegādi Latvijā turpina pieaugt, un zemes tirgū pieprasījums šobrīd pārsniedz piedāvājumu, liecina Luminor bankas ekspertu novērojumi. Pieprasītākā vieta zemes iegādei ir Rīgas teritorija un Pierīga, tajā pašā laikā būtiski pieaug klientu interese arī par īpašumiem reģionos.

Šobrīd pieprasītākais zemes gabala izmērs, ko iegādājas bankas klienti, ir 1200–1500 kvadrātmetri, kas skaidrojams ar to, ka tā lielākoties ir minimālā platība (1200 kvadrātmetri) privātmāju būvniecībai. Salīdzinoši reti mājas būvniecībai tiek iegādāti zemes gabali ar platību virs 3000 kvadrātmetriem gan tādēļ, ka šādu zemes gabalu piedāvājums ir ierobežots, gan arī augstās cenas dēļ.

“Pēdējos 2 gados ir būtiski pieaudzis pieprasījums pēc zemes iegādes. Vienlaikus esam novērojuši izteiktu tendenci zemes atrašanās vietas izvēlē – klienti aizvien vairāk ir gatavi iegādāties īpašumus arī ārpus Rīgas, kas skaidrojams ar to, ka hibrīda darba modelis arvien vairāk cilvēkiem ir kļuvis par ikdienu. Strādājot un esot vairāk mājās, tiek pārvērtēts esošais īpašums un mājokļa piemērotība. Klienti aizvien vairāk sāk novērtēt priekšrocības, ko sniedz tieši privātmāja, tomēr jāatzīst, ka piedāvājums ir kļuvis ierobežots un atrast piemērotu īpašumu šobrīd ir izaicinoši. Šī iemesla dēļ klienti, kuri iepriekš nebija plānojuši paši uzsākt mājas būvniecību, sāk izvērtēt šādu iespēju un kā pirmo soli privātmājas celtniecībai veic zemes iegādi,” skaidro Kaspars Sausais, Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts.

Pieprasītākā vieta zemes iegādei privātmājas būvniecībai joprojām ir Rīgas teritorija, bet Pierīgā starp populārākajām vietām ir Mārupe, Ķekava, Babīte, Salaspils, Carnikava un Ādaži. Savukārt klientu pieprasītākās vietas mājas celtniecībai reģionos ir Ventspils, Tukums, Cēsis, Jelgava un Valmiera. Pēc Luminor ekspertu novērojumiem, mājas būvniecībai piemēroti zemes gabali Rīgas tuvumā par pievilcīgu cenu tiek pārdoti ātri un ļoti plašā cenu amplitūdā.

“Zemes cenu ietekmē virkne faktoru, piemēram, zemes gabala atrašanās vieta, platība, pieejamās komunikācijas un ierobežojumi, kuri saistīti ar konkrēto īpašumu. Zemes gabali ar nesakārtotiem juridiskiem jautājumiem, bez elektrības pieslēguma vai citiem būtiskiem aspektiem būs krietni lētāki nekā īpašumi privātmāju ciematos un labā atrašanās vietā ar pieejamām pilsētas komunikācijām. Tā, piemēram, šobrīd zemes cena var būt 6 eiro par kvadrātmetru, tajā pašā laikā tā var sasniegt pat 60 eiro par kvadrātmetru īpašumam ar visām ērtībām un pievilcīgu atrašanās vietu,” norāda K. Sausais.

Ja plāno iegādāties zemes gabalu, aicinām pieteikties uz mājokļu konsultāciju pie Luminor mājokļu eksperta, kurš palīdzēs rast atbildes uz visiem neskaidrajiem jautājumiem.

Kā mainījies mājokļu tirgus šogad, uzzini Luminor jaunākajā podkāstā.

Klausies sev ērtākajā platformā! 

YouTube

Spotify

Apple podcast

Google podcast