Klāt mandarīnu laiks, taču nepārspīlē ar to ēšanu

09. Dec 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Līdz ar piparkūku smaržu daudzās mājās Ziemassvētku laikā ienāk arī mandarīnu aromāts. Saldi, sulīgi un spirdzinoši. Īstas vitamīnu bumbas. Tomēr, lai arī cik ļoti daudz vitamīnu tie neglabātu, ievēro mēru!

Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte un sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina norāda, ka bērnu ēdienkartē līdz gada vecumam nebūtu ieteicams ieviest citrusaugļus, savukārt pēc gada vecuma tos jāievieš pakāpeniski. “Aptuveni trīs gadu vecumā bērns jau var apēst vienu veselu mandarīnu, bet līdz tam mandarīnus lielos apjomos bērna ēdienkartē nevajadzētu iekļaut. Jāatceras par mēru,” saka uztura speciāliste, sakot, ka skolas vecuma bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem dienas rekomendētais daudzums būtu 3 – 4 mandarīni. Pārmērīgos daudzumos lietojot citrusaugļus, tostarp, mandarīnus, tiek lielos daudzumos uzņemts augļu cukurs, kas var nodarīt kaitējumu veselībai.

Pirms ēst citrusaugļus, tos ieteicams pirms tam nomazgāt, jo veikalā uzglabājot tie tiek apstrādāti ar dažādām ķīmiskām vielām. Mazākiem bērniem nepieciešams mandarīna daiviņai noņemt arī mizu.

Vaicāta par to, kāpēc arī mandarīnus ēdot ir svarīgi ievērot mērenību, uztura speciāliste norāda, ka pārmērīga citrusaugļu lietošana var kairināt kuņģa gļotādu. Savukārt cilvēkiem, kuriem ir reflukss, gastrīts vai gļotādas bojājumi, pārmērīga citrusaugļu lietošana var mīkstināt vēderu, tāpēc jābūt uzmanīgiem ar to lietošanu.

Mandarīnus nekad neatstāj bez uzraudzības, lai bērnam nebūtu kārdinājuma tos apēst lielos daudzumos!