Jaunmoku pils

Jaunmoku pils

05. May 2022, 21:26 Mamma ceļotāja Mamma ceļotāja

Jaunmoku pils ir viena no atpazīstamākajiem atpūtas vietam Latvijā. Šeit jūs atradīsiet ne tikai šiku pili, kas apvieno neogotikas formas ar jūgendstila elementiem, bet arī muzeju, kurā apskatāmas pils vēsturei un meža tēmai veltītas ekspozīcijas, viesnīcu, viesu namu, restorānu, greznas telpas svinībām, kopto parku un dažādas izklaides.

Jaunmoku muižas kompleksā ietilpst 9,8 hektāru liels parks un 6 ēkas – pils vai muižas māja, viesu namiņš jeb “piena māja”, muižas ēka, klēts, galdniecības darbnīca, kura šobrīd ir pārveidota par brīvdienu māju “Dīķa māja” un smēde. Jaunmoku pils muižas ēkas kopā ar parku iekļautas Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļu sarakstā.

Jaunmoku pils muzejā ir vēsturisku priekšmetu krājums, kas atspoguļo Latvijas tradīcijas mežsaimniecības jomā, kā arī stāsta par Jaunmoku muižas kompleksu un apkārtni, kultūrvēsturiskiem notikumiem un cilvēku likteņiem.

Šeit mēs izstaigājām Balto zāli, Sarkano zāli, Tējas salonu, Kungu kabinetu, Dāmu salonu un salonu par godu Džordžam Armitstedam, kurš uzcēla šo pili.

Jaunmoku pils galvenajā vestibilā apskatāma unikāla podiņu krāsns ar 50 dažādiem skatiem uz Rīgu un Jūrmalu.

Meža muzeja ekspozīcijā var uzzināt par mežsaimniecības un medību vēsturi, kā arī par savvaļas dzīvniekiem mūsu mežos.

Muzejs ir interaktīvs, šeit var lasīt informāciju par dzīvniekiem, redzēt, kā tie izskatās un klausīties viņu radītajās skaņās, ir arī iespēja uzspēlēt viktorīnu par augiem un sēnēm, var mēģināt uzminēt dzīvniekus pēc kažokādas un pēdam, kokus pēc stumbriem u tt.

Bērni bija sajūsmā, jo ir tik interesanti dzīvnieku ne tikai redzēt, bet arī dzirdēt, mēģināt uzminēt dzīvnieku pēc skaņas vai kažokādas, uzminēt kokus, pētīt rotaļājoties.

Torņa zālē katru sezonu mainās mākslinieciskās un kultūrvēsturiskās izstādes, nemainīga paliek tikai sudraba cigarešu etviju kolekcija ar medību tēmu, kā arī kolekcija ar sudraba un zelta monogrammām, kas agrāk rotāja medniekiem cepures, jostas un ieročus.

Lai uzkāptu pils tornī, no kura var redzēt Jaunmoku pils tuvāko un tālāko apkārtni, jāuzkāpj vairāki desmiti pakāpienu. Lai kāpiens būtu interesantāks, tornī ir izvietotas ekspozīcijas, kas stāsta par aizgājušajiem laikiem. Diemžēl šobrīd pils remontdarbu dēļ tornis ir slēgts bet, kad darbi būs pabeigti, visas izstādes atkal būs pieejamas.

Mums patika muzejs, interesants un izzinošs. Man ne pārāk patīk medības un ieroči, bet par mežu bija ļoti interesanti.

Patstāvīgās muzeja ekspozīcijas papildina mainīgās izstādes. Šobrīd var apskatīt 298 kaķu gleznas, figūriņas un darinājumus Jāņa Raudzepa kolekcijas “KAĶI. KAĶĪŠI” izstādē.

Informatīvi bagātīgākam muzeja apmeklējam iesaku izmantot audio gidu vai ekskursiju pils dāmas pavadībā. Šie pakalpojumi ir jāiegādājas atsevišķi.

Jaunmoku muiža piedāvā daudzveidīgas Muzejizglītojošās programmas: ekspedīcija Meža ekspozīcijā, pils vēstures apskats, izlaušanās istaba “Zaļā meža melnie stāsti”, QR kodi parkā, makšķerēšana pēc seno laiku metodēm, orientēšanās ekskursija pilī vai parkā, orientēšanās spēle “Pēddzinis Jaunmoku parkā”, zāļu tēju degustācija un citi.

Mēs izvēlējāmies Ekspedīciju Meža ekspozīcijā, kā arī pastaigas laikā paspēlējamies ar QR kodiem.

Ekspedīcija Meža ekspozīcijā tas ir izpētes uzdevumi, atraktīvi praktiskie darbi un interesants stāstījums, kas ļauj izzināt daudzveidīgo meža valstību. Ekspedīcija tiek veidota kā programmu cikls, kurā katra no tām vedinās iepazīt kādu no meža daļām– augiem, sēnēm un iemītniekiem.

Ekspedīcija Nr. 1 ir par kokiem. Veidojam koka mizas nospiedumu, atpazinām kokus pēc lapām un augļiem, noteicam tā vecumu un augstumu.

Ekspedīcija Nr. 2 ir par Zvēru kažokiem – ar  mērķi izzināt, kādi kažokzvēri mīt Meža ekspozīcijās, kādēļ tiem ir nepieciešams kažoks un kā tas ietekmē to ikdienas gaitas. Pēc dotajiem kažokādu paraugiem pārbaudījam savu erudīciju kažokzvēru atpazīšanā.

Noslēgumā bērns saņema darba lapu ar dzīvnieku siluetiem un tajā izkrāsoja sava mīļākā dzīvnieka meža ekspedīcijā redzēto dzīvnieka siluetu.

Mans bērns bija sajūsmā, aizraujoši un informatīvi, bija interesanti arī mums - pieaugušajiem.

Tad devāmies pastaigā pa parku, kur atrodas 15 QR kodi, ar kuru palīdzību apmeklētāji patstāvīgi var iepazīt dažādus parka objektus – Imanta Ziedoņa dižozolu, Otrā pasaules kara upuru piemiņas vietu, rododendru dārzu un citus.

Lai informācija par Jaunmoku pils vēsturi, tās apkārtnē esošajiem objektiem un apstādījumiem kļūtu pieejamāka pils apmeklētājiem ne tikai no Latvijas, bet arī ārvalstīm, QR kodi izveidoti 4 valodās – latviešu, krievu, angļu un lietuviešu.

Katrā no 15 QR kodiem iekļauts arī kāds uzdevums, kuru var veikt gan viens, gan kopā ar ģimeni. Lieliska iespēja apvienot patīkamu pastaigu skaistā vietā, un tajā pašā laikā apgūt ko jauno un izklaidēties.

Pastaigā spēlējām arī meža šahu. Šis ir pils parkā izveidots lielformāta šaha galds ar koka šaha figūrām Latvijā dzīvojošu dzīvnieku veidolā.

Pils apkārtnē pastaigājāmies pa liepu aleju un rododendru dārzu, pils dārzu, kas jau sāk ziedēt.

Izstaigājām dīķi, kur var makšķerēt, braukt ar laivu.

Ir arī piknika vieta un bērnu rotaļu laukums.

Lieliska vieta pastaigām un fotosessijām.

Pils komplekss piedāvā naktsmītnes dažādās ēkās un vidēs - pilī, muižas ēkā un brīvdienu māja ”Dīķa māja”.

Mūsu izvēle krita uz “Dīķa māju”. Šī māja ir ideāli piemērota ģimenēm vai nelielai tuvu cilvēku grupai, tas mums ideāli derēja, jo mēs atpūtāmies kompānijā, kurā bija 4 pieaugušie un divi bērni.

Mājas pirmajā stāva ir divas izolētas guļamistabas. Pirmajā guļamistabā ir liela divguļamā gulta un viena divstāvu gulta, galds ar krēsliem, TV un mini virtuve ar visu nepieciešamo tehniku ēdiena pagatavošanai un traukiem, ka arī vannasistaba ar dušu, higiēnas preces un dvieļi arī ir.

Otrajā guļamistabā ir divguļama gulta, liels skapis, mini virtuve, TV un vannas istaba ar dušu.

Mājas otrajā stāvā ir atpūtas telpa vai svinību telpa, ka arī pēc nepieciešamības var but organizētas papildus guļamvietas.

Pie mājās ir iespēja uzcept šašliku, kas mani ļoti iepriecināja, ļoti gribas piknikus. Ir arī liels galds un autosvavvieta.

Pils komplekss piedāvā daudz īpašu piedāvājumu pāriem un ģimenēm, ar kuriem var iepazīties mājaslapā.

Pils teritorijā notiek dažādi pasākumi, piemēram, pasākumu cikls Ģimenes dienas.

Un te var paskatīties video par pili un tās apkārti

Šī ir īstā vieta, kur atpūsties no ikdienas steigas un baudīt skaistas un neaizmirstamas brīvdienas!

Iesaku!

Tukuma novads, Tumes pagasts, Jaunmoku pils