Ja nekad neesi veikusi C hepatīta analīzes, noteikti vērts to izdarīt tagad

23. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Rūpējoties par savu veselību, svarīgi arī nodot asins analīzes, lai pārliecinātos, vai neesi inficēts ar C hepatītu, vēl jo vairāk tāpēc, ka šī slimība klusi mīt organismā, ilgu laiku, visbiežāk, nedodot par sevi manīt.

Hepatīts neliek par sevi manīt

Hepatīts ir aknu iekaisums, kuru izraisa dažādi vīrusi. Zināmākie un aktuālākie ir B un C hepatīts. “Jebkurš hepatīts gadu gaitā var novest līdz aknu cirozei un aknu vēzim. Tās ir slimības, kas ir bīstamas dzīvībai,” uzsver Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja, infektoloģe Ieva Tolmane.

Ne hroniska B, ne arī  C hepatīta gadījumā pacientam visbiežāk nav nekādu sūdzību, līdz ar to viņi nemaz nezina, ka ir slimi. Dažkārt gan var just nogurumu, locītavu sāpes vai novērot ādas izmaiņas, taču tas novērojams vien ļoti retos gadījumos. Visbiežāk nav nekādu simptomu vai pazīmju, līdz ar to vienīgais veids, kā var uzzināt par hepatītu, ir veicot analīzes,” skaidro Ieva Tolmane.

Kā notiek inficēšanās?

Galvenais inficēšanās veids ir nonākot saskarsmē ar inficēta cilvēka asinīm, retāk – seksuāli transmisīvā ceļā. “Nereti uzskata, ka C hepatīts ir slimība, kas skar tikai narkotiku lietotājus, taču, diemžēl, C hepatīts var izplatīties arī kosmētisku manipulāciju laikā, piemēram, veicot manikīru, pedikīru, pīrsingu, tetovēšanu, līdz ar to ikviens, kurš veicis kādu no šīm kosmētiskajām manipulācijām, atrodas riska grupā” par inficēšanās riskiem stāsta infektoloģe.

Labā ziņa ir tā, ka C hepatīts ir ne tikai ārstējams, bet arī izārstējams, līdz ar to cilvēks var būt pasargāts no aknu cirozes aun aknu vēža attīstības, kā arī viņš vairs nav infekcijas avots. “Tāpēc aicinu visus Latvijas pieaugušos iedzīvotājus, ja nekad iepriekš nav veiktas C hepatīta analīzes, to noteikti izdarīt,” mudina Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja, infektoloģe Ieva Tolmane.

Kā nodot C hepatīta analīzes?

Lai nodotu C hepatīta analīzes, nav nepieciešama speciāla iepriekšēja sagatavošanās, kas nozīmē, ka analīžu nodošanas brīdī cilvēkam nav jābūt tukšā dūšā. “Paņemto paraugu analizē laboratorijā. Analīžu izpildes laiks provizoriski ir 24 stundas,” norāda Centrālās laboratorijas valdes locekle Jeļena Storoženko.