Ikdienas rūpes par intīmo veselību

Ikdienas rūpes par intīmo veselību

11. May 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pareizi izvēlēti higiēnas līdzekļi ir pirmais solis, lai mēs parūpētos par savu intīmo veselību un gļotādu aizsargātu pret dažādām sēnīšu infekcijām.

Konsultēja ginekoloģe Daiga Baranovska.

Jau iepriekš ir runāts par to, ka sievietēm mazgājoties, jālieto speciālie intīmās kopšanas līdzekļi, bet vai zināji, ka katram vecumam tie ir savi? Tieši hormoni ir tie, kas nosaka maksts gļotādas pH līmeni un atbilstoši tiem katrā vecumā  jāpiemeklē arī speciālās ziepītes.

Sievietes reproduktīvā vecumā

Vislielākā interese par intīmo higiēnu ir sievietēm reproduktīvā vecumā. No pirmajām mēnešreizēm līdz pat menopauzei maksts gļotādai raksturīga skāba vide, ko nodrošina pienskābās baktērijas. Visi speciālie intīmās kopšanas līdzekļi tad arī veidoti ar atbilstošu pH līmeni, lai neizjauktu dabisko baktēriju līdzsvaru makstī, kas nodrošina intīmo veselību. Tiklīdz maksts mikroflora mainās, pienskābo baktēriju kļūst mazāk, sāk vairoties cita veida baktērijas un sēnītes, kas atver vārtus dažādiem iekaisuma procesiem. Jāatceras, ka ikdienā tieši ar piemērotu intīmo higiēnu var uzturēt nepieciešamo pH līmeni. Lietojot parastos  mazgāšanas līdzekļus, kuriem pH ir neitrāls vai pat sārmains, maksts gļotādai tiek kaitēts, ne palīdzēts uzturēt tās dabisko vidi.  

Atbilstošiem intīmās kopšanas līdzekļiem sievietēm jo īpaši uzmanība jāpievērš grūtniecības laikā. Šajā periodā dēļ hormonālajām (hormoniem ir ietekme arī uz maksts gļotādu), fizioloģiskajām un imunitātes izmaiņām, intīmā zona kļūst vēl daudz jūtīgāka un uzņēmīgāka pret dažādām nelabvēlīgām izmaiņām.

Izvēloties intīmās kopšanas līdzekļus, jāpievērš uzmanība tam, vai līdzekļi nav pārāk smaržīgi. Jo jebkura smaržviela liecina par klātpievienotu ķīmisku sastāvdaļu, kas maksts gļotādai var radīt kairinājumu. Labi, ja produkts ir ar maksimāli neuzkrītošu, neitrālu smaržu un krāsu. Taču labi, ja produktam pievienots, piemēram, Tribulis Terrestris, propolisa, vai citu dabisku vielu ekstrakti ar pretiekaisuma darbību.

Mazas meitenes

Meitenēm līdz brīdim, kad viņām sākas menstruācijas, specifiskā maksts mikroflora vēl nav izveidojusies, gļotādas pH līmenis ir neitrāls, ļoti līdzīgs ādas pH līmenim. Tāpēc mazām meitenēm lietot intīmās ziepes, kas paredzētas mammām, nebūtu pareizi. Taču arī meitenēm gļotāda mēdz iekaist, ir jūtīga dažādu ārējo apstākļu dēļ, piemēram, pēc antibiotiku lietošanas vai peldēm baseinā. Tāpēc labi, ja arī meitenēm var piedāvāt lietot tieši viņu vecuma īpatnībām atbilstošu mazgāšanas līdzekli intīmajām zonām. Šai ziņā teicami ir DermoXEN ražotais intīmās higiēnas gēls meitenēm 4girl.

Sievietes pēc menopauzes iestāšanās

Menopauze ir periods sievietes dzīvē, kad olnīcas beidz aktīvi producēt sievišķos hormonus, beidz nobriest olšūnas un vairs nevar iestāties grūtniecība. Latvijā vidējais vecums, kad iestājās menopauze, ir no 51 līdz 53 gadiem. Auglīgajā vecumā makstī ir daudz pienskābo baktēriju, kas nodrošina veselībai nepieciešamo skābo vidi – tā aizsargā sievietes reproduktīvo sistēmu no iekaisumiem un infekcijām. Iestājoties menopauzei, maksts vide mainās un kļūst sārmaināka, būtiski samazinās sievišķo hormonu estrogēnu līmenis, kam ir galvenā lomas maksts gļotādas struktūras nodrošināšanā. Tā kā estrogēnu daudzums samazinās, intīmās gļotādas pakāpeniski kļūst plānākas, trauslākas un vieglāk ievainojamas – sievietes nereti sūdzas par diskomfortu dzimumorgānu rajonā, sausuma sajūtu, niezi, arī neērtībām intīmajā dzīvē. Šo iemeslu dēļ nepieciešams izvēlēties arī vecumam atbilstošus intīmās higiēnas produktus. Atšķirībā no citiem sievietes vecumposmiem menopauzes laikā ir jāizvēlās intīmās higiēnas līdzekļi ar īpaši mitrinošu iedarbību. Piemēroti ir intīmās kopšanas produkti, kas satur baobaba, lotosa zieda, alvejas ekstraktus, kā arī hialuronskābi – tie gļotādu pabaros un arī nomierinās. Menopauzes periodā svarīgi lietot ne tikai intīmās ziepes, bet arī speciālus kopšanas līdzekļus, krēmu un gēlus, kas vēl papildus palīdz intīmo zonu pasargāt no kairinājuma un sausuma, tādējādi gan uzturot intīmo veselību, gan nodrošinot seksuālu labsajūtu.

Kā izvēlēties atbilstošākos līdzekļus intīmās zonas kopšanai?

1.      Izvēlēties intīmās kopšanas līdzekļus, kas mitrina un baro maksts gļotādu.

2.      Piemeklēt produktus, kas pielāgoti attiecīgajam sievietes vecumposmam, t. i., sievietes fizioloģiskajam maksts pH līmenim.

3.      Izvēlēties pēc iespējas dabiskākus kopšanas līdzekļus, t. i., tādus, kas nesatur sintētiskas sastāvdaļas un parabēnus.

4.      Rūpējoties pat intīmo zonu, ieteicams kombinēt intīmās mazgāšanas līdzekli ar kādu speciālu kopjošu produktu, kas papildus mitrinās un nomierinās maksts gļotādu.

5.      Nekautrēties uzdot jautājumus par intīmo higiēnu un intīmo veselību savam ginekologam.

6.      Intīmās kopšanas līdzekļus iegādāties aptiekās, kur zinošs farmaceits palīdzēs izvēlēties piemērotāko produktu.

DermoXEN®

Rūpēs par intīmo zonu ikvienai sievietei!

Ar ko DermoXEN® ir īpašs?

• Saglabā sievietes fizioloģisko, vaginālo pH līmeni konkrētajā vecuma posmā.

• Dabiskas augu aktīvās sastāvdaļas vairāk nekā 95%.

• Satur prebiotiskās šķiedras un maigas, dabiskas attīrošas vielas

Papildu informāciju meklējiet interneta veikalā ->>>