Diāna Zande: Zīdīšana nav vienīgais veids, kā bērnam parādīt, ka viņu mīlam

Diāna Zande: Zīdīšana nav vienīgais veids, kā bērnam parādīt, ka viņu mīlam

25. Apr 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ne vienai vien ģimenei atbalstu krūts zīdīšanas jautājumos sniegusi piecu bērnu māmiņa, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Diāna Zande, kura ir ģimeņu iecienīts speciālists Māmiņu Kluba Vecāku skolā. Tāpēc sarunā ar viņu mēs meklējām atbildes uz jautājumiem, ko ģimenei nozīmē zīdīšana, un vai neizdošanās gadījumā sev jāpārmet, ka esi slikta mamma.

Kad mazulītis nācis pasaulē, viens no pirmajiem darbiem, kuru jaunie vecāki apgūst, ir emocionālās saiknes izveide ar bērnu, lai saprastu viņa signālus, kas mazajam ir nepieciešams. Līdztekus tam, vēl starp pirmajām apgūtajām prasmēm, ir arī fiziskā aprūpe, kā arī ēdināšana un zīdīšana, jo tā mazulim ir būtiska, lai izdzīvotu. “Vienlaikus zīdīšana ir arī emocionāls kontakts, jo bērniņš ir rokās. Tas ir svarīgi visai ģimenei. Tāpēc brīdī, kad mazulis ir mammas rokās un tiek zīdīts, apkārtējie uz notiekošo noraugās ar pietāti,” stāsta Diāna Zande, uzsverot, ka zīdīšanas sākums ir ļoti svarīgs. Vienlaikus viņa uzsver, ka zīdīšana nebūt nav vienīgais veids, kā mazulim parādīt, ka viņu mīlam. “Tas ir ārkārtīgi svarīgi, bet ne vienīgais, tāpēc mammas, kurām šis process neizdodas vai arī kuras nevar barot bērnu ar krūti, nav sliktas mammas,” tā viņa.

Sarunā ar Māmiņu Klubu Diāna Zande norāda, ka ir veikti pētījumi, kas parāda, ka mammām brīdī, kad bērniņš raud, ir tendence biežāk uzdot jautājumu, ko daru nepareizi. Vienlaikus vīrieši šādās situācijās biežāk uzdod jautājumu, kas notiek ar bērnu. “Mammas momentā vaino sevi,” tā D. Zande.

SARUNU AR DIĀNU ZANDI SKATIES ŠEIT

Kas ir atbildīgs par veiksmīgu zīdīšanu?

Lai zīdīšana izdotos, primāri svarīga ir fizioloģija. “Lai visi hormoni strādātu kā vajadzīgs. Ja sieviete pamatā ir vesela, viņai nav īpašu veselības problēmu, tad nav pamata tam, lai zīdīšana neizdotos. Piena neesamība ir hormonāla problēma,” stāsta Diāna Zande. Vienlaikus viņa uzsver, ka jaunā māmiņa var būt absolūti vesela, taču viņai ir jābūt gatavai tam, ka zīdīšana ir process, kas prasīs lielu daļu dienas, daudz dienu pēc kārtas, un ar pirmo reizi tas varbūt arī neizdosies. Kā piemēru Diāna Zande min autovadītāja apliecības iegūšanu: “Kad dodamies saņemt autovadītāja apliecību, saprotam, ka būs jāmācās, pirmajā reizē varbūt neizdosies, bet mēs ejam atkal un atkal, kamēr izdodas.” Lai zīdīšana izdotos, viņasprāt, svarīga ne tikai fizioloģija un pašas vēlme, bet arī atbalsts no apkārtējiem, jo tas ir process, kas neizdosies, ja sieviete būs pamesta viena, pārējiem pret viņu būs paaugstinātas gaidas vai jaunajai māmiņai būs pārmērīga slodze. “Par šo procesu ir nepieciešamas arī zināšanas. Kādreiz šīs lietas iemācījās ģimenē, jo dzimtas dzīvoja kopā, taču šobrīd jaunā ģimene to bieži vien apgūst kursos vai ar vecmātes palīdzību,” tā viņa.

Diāna Zande novērojusi, ka viena no lietām, kas traucē zīdīšanas procesam, ir zemāka sociāli ekonomiskā situācija, kā arī stress. “Stress nevis izraisa to, ka piena nav, bet gan liek domāt, ka bērnu nevaru paēdināt! Tas, ka mamma domā, ka viņai nav piena, nav tas pats, kas tad, ja piena patiešām nav,” teic Diāna Zande, norādot, ka par maz tiek stāstīts, ka būt par vecākiem ir gan skaisti, gan arī grūti. Arī barošana ar krūti ir gan skaista, gan arī apnicīga vienlaikus.

Eksperts

Diāna Zande

Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, psiholoģe
Diāna Zande Vecāku skolā