Diāna Zande: "Šķiršanās procesā nav uzvarētāju un zaudētāju"

27. Feb 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Daudzas Latvijas sievietes ir piedzīvojušas šķiršanos, taču ne visām ir viegli par šo tēmu runāt. Mēs nebaidāmies un uzskatām, ka šī nav tabu tēma, tāpēc devāmies pie speciālistiem noskaidrot, kā rīkoties, kad nonāc pie apjausmas, ka ir laiks doties šķirtus ceļus.

Centrālās Statistikas pārvaldes apkopotā informācija rāda, ka 90-tajos gados vidējais vecums, stājoties laulībā, sievietēm bija 22 gadi, bet vīriešiem -24, bet patlaban tas audzis par 7 gadiem.

Vienlaikus pieaudzis arī vidējais laulību ilgums, kas iepriekš bija 12 gadi, bet tagad pārsniedz 13 gadus, tāpēc lielākais šķiršanās bums vērojams brīdī, kad laulātie pārkāpuši 40 gadu slieksni.

Māmiņu Kluba Vecāku skolas psiholoģe un psihoterapeita Diāna Zande skaidro, ka šķiršanās faktiski nozīmē pārtraukt attiecības ar cilvēku, ar kuru ir solīts būt kopā līdz nāve šķirs, taču emocionāli tas bieži vien nozīmē arī cerību, sapņu un gaidu sabrukumu.

“Tas ir milzīgs zaudējumus abiem, jo šķiršanās procesā nav uzvarētāju un zaudētāju,” skaidro psiholoģe, piebilstot, ka uzvarētājos un zaudētājos var iedalīt vienīgi tad, kad laulības dzīvē ir bijusi vardarbīga un nodarījumi un šķiršanās ir atbrīvojums no dzīves sarežģījumiem.

Psiholoģe uzsver, ka sievietes mēdz uzturēt vīrus alkoholiķus un azartspēļu spēlētājus, cerot, ka ar laiku kļūs labāk, taču gadu no gada nekas nemainās un sievietes pacieš pilnīgi neciešamu apiešanos. Viņasprāt, šādos mirkļos sievietei ir svarīgi nevis domāt par to, kā mainīt parneri, bet gan pašai sevi un izsvērt, ko iespējams darīt savādāk. Diāna Zande: “Šajās attiecībās ir jāpasaka sev, ka es ļauju vīram sevi sist vai arī visu laiku dzīvesbiedram pieskaņojos, un tas jau ir pirmais solis, lai rāptos ārā”. Pēc viņas teiktā, nekad nebūs situācijas, kad pēc semināra apmeklējuma sieviete pēc divām dienām pēkšņi kļūst spēcīga un spējīga dzīvot atsevišķu dzīvi, uzsverot, ka līdzatkarības atzīšana ir starta moments, bet pēc tam ir vajadzīgi daudzi gadi, lai no tās pēc tam atbrīvotos.

Necensties izturēt vardarbīgas attiecības tikai bērnu dēļ

Ja pārim attiecībās ir bērni, tad nereti tiek pieņemts lēmums dzīvot kopā, lai arī pareizākais solis būt šķirties, taču šķiet, ka tas nav pieļaujami, jo cietīs bērni. Pēc D. Zandes domām, ir daudzi bērni, kuri cieš no tā, ka viņu vecāki šķiras, bet tikpat daudzi bērni arī cieš no tā, ka vecāki izlemj nešķirties. “Protams, katrās attiecībās ir problēmas, bet bērnu dēļ gadiem saglabāt destruktīvas attiecības ir pilnīgi nejēdzīgi,” uzsver psiholoģe.

Pēc šķiršanās mēdzam uzdot jautājumus, kāpēc tā ir noticis, un pārdzīvot, jo esam centušies. Diāna Zande norāda, ka tā noteikti sev saka daudzas sievietes, uzskatot, ka darīja visu, lai būtu labi: “Mēs gan redzam tikai to, ko esam darījušas, lai būtu labi, bet nesaprotam, ka nereti ar labiem nodomiem ceļš ir bruģēts uz elli.”

Mediācija - saglabātas attiecības un ietaupīti līdzekļi, laiks

Diāna Zande atklāj, ka arī pati reiz bijusi to sieviešu skaitā, kas uzturējušas destruktīvas attiecības, veltot visu idejai, ka vēlas ģimeni un darīt, lai būtu labi kopā. “Tas bija ilgs process, līdz nonācu līdz atziņai, ka ir jāšķirās, jo tādā veidā varu saglabāt sevi un iedot lielāku stabilitāti bērniem,” teic viņa, sakot, ka nerunā par šķiršanos pie pirmā impulsa vai šķiršanos bez terapijas apmeklējuma. Viņasprāt, pāriem, kuri domā par šķiršanos, noteikti ir jāiziet gan mediācija, gan terapija, lai saprastu, vai šķirties, un, ja to darīt, tad saprast, kā.

Mediācijas priekšrocības ir saglabātas attiecības, ietaupīti līdzekļi un laiks, jo ieguvējas ir abas puses, jo tiek pieņemts lēmums par risinājuma izvēli.

Sertificēta mentore un juriste Kristīne Dārzniece skaidro, ka pie mediatora nāk pāri arī pirms tiesas, lai pārrunātu turpmāko savstarpējo sadarbību un turpmākais process būtu cieņpilns un vērsts uz sadarbību. “Mediators, vadot sarunu vai nu kopīgās vai arī atsevišķās sarunās, noskaidro tēmas, par kurām puses vēlas runāt. Nereti tas ir jautājums par turpmāko ceļu un to, vai puses vispār vēlas šķirties, jo izrādās, ka dažkārt vienkārši ir jāsakārto komunikācija un attiecības,” norāda speciāliste.