Delikāta tēma: multiplā skleroze un seksualitāte

Delikāta tēma: multiplā skleroze un seksualitāte

12. Sep 2013, 14:09 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Multiplā skleroze šobrīd attīstītās arvien jaunākiem cilvēkiem. Statistika rāda, ka 70% gadījumu tā skar cilvēkus vecumā no 20-40 gadiem, un sievietēm tā attīstās trīs reizes biežāk nekā vīriešiem. Slimības rezultātā var attīstīties redzes, kustību, koordinācijas, līdzsvara un jušanas traucējumi, līdz ar to multiplās sklerozes diagnoze uzliek slogu pacientam ne tikai fiziski, bet arī psiholoģiski un ietekmē tā sociālo integrāciju gan sabiedrībā, gan ģimenē. Lai arī pacientam ir iespējas slimību ārstēt, mazināt simptomus un dzīvot maksimāli pilnvērtīgu dzīvi, gan pacientam, gan viņa tuviniekiem, draugiem un kolēģiem ir jārēķinās ar iespējamiem slimības saasinājumiem.

Šī ir slimība, kuras attīstības gaitu praktiski nav iespējams paredzēt, un katram pacientam tā izpaužas citādāk. Tomēr pacientam nav jāpakļauj visa sava dzīve vien slimībai un viņš var brīvi veidot savus nākotnes plānus, ģimeni un patīkamu ikdienu.

Multiplās sklerozes pacients (vīrietis, 35 gadi) par seksualitāti: „jebkuram ir vajadzīga fiziskā izlāde, tāpat arī multiplās sklerozes pacientiem. Tomēr, lai uzlabotu seksuālo dzīvi, personīgi izmantoju viagru. Varu teikt, ka ir grūti, ja blakus ir vesela sieviete. Ja ir vienāda diagnoze, tad ir vieglāk vienam otru saprast, nav diskomforts. Piemēram, sievietēm ar diagnosticētu MS ir nejūtīgās zonas, par kurām noteikti ir jāizstāsta savam partnerim.”

Neiroloģiski, fizioloģiski un psiholoģiski traucējumi tuvībai

Delikāta tēma, kas skar multiplās sklerozes pacientus, ir seksualitāte un tuvība. Pacients var pieredzēt gan neiroloģiskus un fizioloģiskus traucējumus, gan psiholoģiskus iemeslus, kas ietekmē noskaņojumu un attieksmi pret tuvību. Pacientiem, gan sievietēm, gan vīriešiem, nereti var samazināties vai izzust dzimumtieksme. Tas var būt saistīts ar fizioloģiska rakstura problēmām, piemēram, seksuāla jutīguma traucējumiem, nogurumu, stīvumu un urīna nesaturēšanu. Savukārt fizioloģiskas problēmas var ietekmēt pacienta pašapziņu un likt psiholoģiski noslēgties. Tomēr labā ziņa ir, ka šīs problēmas ir pārvaramas un pacients kopā ar savu partneri, ieguldot tajā nedaudz vairāk darba, var atgriezties pie kvalitatīvas un regulāras dzimumdzīves, kas ir viens no svarīgākajiem pāra attiecību balstiem. Atliek vien apzināties tā nozīmi un neatstāt šo tematu novārtā, lai vai cik ļoti kādreiz gribētos par to nedomāt, kad uznācis kārtējais nogurums, stīvums vai garastāvokļa maiņas.

Palīdz pilnīga uzticēšanās un atklātība pret partneri

Primārā seksuālā disfunkcija ir dzimumtieksmes mazināšanās, kā arī dzimumorgānu nejutīgums. Sievietēm var būt problēmas ar orgasma sasniegšanu, bet vīrieši var piedzīvot samazinātu erekciju vai tās izzušanu. Šādos gadījums ir ļoti svarīgi sākt ar pilnīgu uzticēšanos un atklātību pret savu partneri. Tikai kopīgi var atrast veidus, kā abi jūtas labi, atbrīvoti un ērti.

Runāt par slimību un tās iespējamo attīstību, kā arī atklāti stāstīt par savām izjūtām, ir sarežģīti, tomēr tas ir kaut kas, kas pārim ir obligāti jāmācās. Atklātība vienam pret otru var ne tikai palīdzēt tikt galā ar tuvības problēmām, bet pat pacelt jūsu attiecības citā līmenī. Arī emocionāla tuvība, ko sasniedzat savstarpējos atklātības brīžos, ir ceļš uz atlabšanu.

Galvenais – neatteikties no tuvības pilnībā

Vislabākais laiks intimitātei ir no rīta vai pēc vannas, kad pacients jūtas atpūties un mundrs. Katram pacientam var būt citādākas slimības izpausmes, tomēr dažām sievietēm var parādīties sausums makstī vai maksts muskuļu vājums, vīriešiem var būt problēmas ar ejakulāciju. Multiplās sklerozes rezultātā var būt arī urīna nesaturēšanas problēmas, kuru rezultātā pacients nav spējīgs atslābināties dzimumtuvības laikā. Par šo jautājumu var konsultēties ar ginekologu vai urologu, kas var ieteikt risinājumus problēmai, bet galvenais ir pārāk par to nesatraukties un neuzskatīt to par iemeslu, lai atteiktos no tuvības pilnībā. Pacients var izjust stīvumu, vājumu, nogurumu un nespēju koncentrēties. Svarīgi ir necensties izdabāt partnerim un nestāties dzimumattiecībās pienākuma pēc, cenšoties slēpt slimību, ja pašam tas nav patīkami un sagādā grūtības. Ir jāizstāsta savam partnerim visas sajūtas, kādas jūs piemeklē, bet neizmantojiet tās kā attaisnojumu, kādēļ jūs nevarat vai nevēlaties tuvību, bet gan stāstiet, lai kopīgi tām meklētu risinājumu. Par nogurumu ir vērts konsultēties ar savu neirologu vai ģimenes ārstu, bet ar partneri ir jāmēģina atrast laiku un veidu, kā abi partneri var maksimāli izbaudīt procesu.

Neierobežot sevi psiholoģiski

Multiplās sklerozes fizisko izmaiņu vai ārstēšanās rezultātā var parādīties arī fiziskas ķermeņa sāpes vai mainīts nervu jūtīgums, kas var padarīt atsevišķas tuvības pozīcijas par neērtām un sāpīgām. Par to ir jāinformē partneris, lai neradītu pašam sev psiholoģisku barjeru vai nepatiku pret fizisku tuvību. Ja nogurums un sāpēs ir pārāk lielas, atcerieties, ka arī vienkārši samīļošanās un pieskārieni ir ļoti nozīmīgi pāra attiecībās. Pacientam nav jājūt vainas apziņa, ja ir zudusi vēlme pēc seksuālām attiecībām. Tomēr, ja jūtat, ka cenšaties no tām distancēties, jo vairs nejūtaties psiholoģiski ērti zuduša pašvērtējuma vai ķermeņa izskata maiņas dēļ, nekautrējieties par to runāt ar savu partneri. Arī psihologa konsultācijas nāk par labu, ja jums ir grūtības pieņemt slimības diagnozi un savas fiziskās pārmaiņas. Slimība var veicināt depresīvu stāvokli, jo ir grūti sadzīvot ar diagnozi, tādēļ ir svarīgi par to stāstīt saviem tuviniekiem, radiem, draugiem, kas jūs uzmundrinās un palīdzēs tikt tam pāri.

Iespēja kļūt par vecākiem

Multiplās sklerozes pacienti var kļūt arī par vecākiem. Sievietes, ārsta uzraudzībā, var iznēsāt bērniņu un pilnvērtīgi to audzināt. Multiplā skleroze neietekmē sievietes auglību, un ir zināms, ka slimība netiek nodota bērnam ģenētiski. Vīrieši gan var saskarties ar daļēju neauglību vai erekcijas un ejakulācijas problēmām, tomēr tās ir risināmas un joprojām pastāv iespēja ieņemt bērniņu.

Nekautrējieties no savas diagnozes, no simptomiem un fiziskajām pārmaiņām. Stāstiet saviem tuviniekiem un partnerim par pārmaiņām, informējiet par savām sajūtām, lai viņi zinātu, kas notiek un nejustos izolēti no jūsu dzīves. Turpiniet dzīvot, mīlēt un priecāties, un izbaudiet savas pilnvērtīgās dzīves!

Plašāka informācija www.mslapa.lv