Baltu ceļš, Rucavas dendroloģiskais parks un nedarbojošs Leju svētavots

Baltu ceļš, Rucavas dendroloģiskais parks un nedarbojošs Leju svētavots

03. Jul 2021, 20:47 Cielavinna Cielavinna

Dodamies tālāk iepazīt Baltu ceļu kopā ar bērniem.

Nezinu kā Jums, bet mums kaut kā visa ceļošana Latvijā pēdējā laikā ir ar konkrētu tēmu, pagājušo gadu tās bija dažnedažādas dabas takas un torņi, šogad tas ir Baltu ceļš.

Mums, baltu pēcnācējiem, vajadzētu saviem bērniem mācīt senču dzīvesziņu, lai viņi kaut mazāko daļīņu paņemtu līdz savā pieaugušo dzīvē.

Kā labāk bērnam ko iemācīt, ja ne dodoties uz vietām, kur mūsu senči dzīvojuši, strādājuši un ticējuši savai mitaloģijai. Ticiet man, bērniem tas ir interesanti.

Mans mazais līdzbraucējs Rūdolfs, kuram ir 3 gadi jau skatoties bildes visu atceras, ko es viņam par to vietu esmu stāstījusi.

Baltu pagānu reliģija cieši saistīta ar viņu dzīvesveidu, kas balstījās zemkopībā un lopkopībā, tāpēc plaši tika pielūgti dabas objekti un parādības.

Viena no šādām svētvietām bijis Leju svētavots, kurš jau kopš seniem laikiem pazīstams kā kuršu kulta vieta, kurā atstāti ziedojumi. Teikšu godīgi pasakaina apkārtne, īsta lauku nostaļģija ar skaisto ainavu un pilnu pļavu margrietiņu. Mēs avotiņu apciemojām vēlā naktī un to smaržu kas valdīja apkārtnē, es Jums nevaru aprakstīt.

Teika vēsta, ka avotiņš radie sno ļaužu asarām, kad tie mēģinājuši aizkavēt vietējās meitenes Ievas precinieku, pārplūdinot Sventes upi.

Tolaik gan mīlestība uzvarējusi un precinieks visus šķēršļus pārvarējis, bet avots ar tam raksturīgo ornžo nokrāsu turpina padzirdīt gan vecus, gan jaunus ceļotājus. Vienīgais uz doto brīdi avotiņš nedarbojas, par ko vēstīja uzraksts pie tā, bet kāpēc tā nevarējām saprast.

Šī burvīgā lauku vide atsvēra visu to nebūšanu ar avotiņu.

Lai nokļūtu līdz avotiņam, automašīna ir jānoliek pretī Rucavas dendroloģiskajam parkam, kuru ieteiktu Jums izstaigāt, jo tur ir plaša augu daudzejādība, dažus redzējām pirmo reizi, piemēram, zaļu koku ar milzīgām lapām.

Rucavas arborētums sastāv no trīs ģeogrāfiski dažādi novietotām vietām Rucavā un tās apkaimē. Pirmā daļa ir pašas Rucavas centra apstādījumi iepretim Rucavas novada domei, kuros aug magnolijas, deicijas, katalpas, baltegļu stādījumi u.c.

Otra daļa atrodas pie Rucavas pamatskolas, kur mežā ir izveidota rodedendru, īvju un paciprešu kolekcija. Savukārt, trešā daļa atrodas nepilnus 4 km austrumos no Rucavas – bij. Rucavas muižas vietā (tikai pamati), ko sauc par Muižas kalna stādījumiem.

Šī ir viena no ainaviskākajām arborētuma daļām, no kuras paveras neparasti plašs un skaists skats uz Sventājas dabas liegumu, kas ir īpaši aizsargājama dabas teritorija. Mēs apmeklējām tieši šo ainavisko parka daļu.

Nokļūšana ar waze palīdzību ievadot vai nu Leju svētavots vai Rusavas muižas kalns.

Jebkurā gadījumā kamēr ir vēl šīs bailes braukt ārpus Latvijas robežām, es Jums iesaku apceļot Latviju, jo šeit tiešām ir ļoti skaisti, lai gan pirms diviem gadiem biju tā, kura katrā atvaļinājumā brauca ārpus Latvijas robežām, jo šeit tak nav ko redzēt.

Atnāca covids un domas ir mainījušas savu virzienu. Piedevām, kā es teicu vīram, labi ka ir vasara un tumšs paliek ļoti ļoti vēlu.