Antibiotiku rezistence. Kāpēc tā veidojas?

11. Dec 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Domājot par sabiedrības veselību, aizvien biežāk tiek runāts par antibiotiku rezistenci. Tiekamies ar Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūta pētnieci Laumu Spriņģi, lai noskaidrotu visu par un ap antibiotikām.

Lai cīnītos ar infekcijām, lietojam antibiotikas. Tās iedarbojas uz mikroorganismiem, tos iznīcinot. Diemžēl, laika gaitā mikroorganismi ir iemācījušies izvairīties jeb noraidīt antibiotisko zāļu iedarbību, līdz ar to antibiotikas vairs nedarbojas kā ārstniecības līdzeklis, līdz ar to vairs nav iespējams cīnīties ar infekcijām, jo izveidojusies antibiotiku rezistence.

Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūta pētniece Lauma Spriņģe norāda, ka trauksme tiek celta, jo rezultāti uzrāda, ka antibiotiku rezistence aizvien pieaug. Viņa arī norāda, ka Eiropas Savienībā jau bijuši vairāki nāves gadījumi, jo antibiotiku rezistences dēļ cilvēka veselībai vairs nav bijis iespējams palīdzēt.

Vienas veselības pieeja

Salīdzinoši jauns virziens, kas aktualizējies 21. gs., ir koncepts “viena veselība”. Šajā pieejā tiek runāts par antimikrobiālo jeb antibiotiku rezistenci, jo dabā esam vienoti ar apkārtējo vidi, dzīvniekiem. “Antibiotikas lieto cilvēks, tāpat tās izmanto arī dzīvnieku audzēšanā, tāpēc var nonākt apkārtējā vidē gan no fermām, gan arī tad, ja tās tiek nepareizi apstrādātas un izmestas kopējos atkritumos,” stāsta Lauma Spriņģe. Viņa atgādina, ka visa ekosistēma ir saistīta, tāpēc vienas veselības princips paredz, ka mūsdienās aizvien vairāk jāveido multidisciplinārā pieeja, kurā sadarbojas dažādas jomas. 

Kam svarīgi pievērst uzmanību?

Vaicāta, kam pievērst uzmanību, domājot par antibiotiku rezistenci un sabiedrības veselību, Lauma Spriņģe uzsver, ka ļoti daudz kas ir saistīts ar pašu cilvēku rīcību. Šī iemesla dēļ ir ļoti svarīgi gadījumos, kad ārsts ārstēšanas nolūkos nozīmējis antibiotikas, tās lietot tieši tā, kā speciālists noteicis. Ne mazāk svarīgi ir arī higiēnas un sanitārie apstākļi, jo tas palīdzēs izvairīties no saslimšanām un līdz ar to arī no antibiotiku lietošanas.