Aizvien vairāk cilvēku pievēršas veselīgākam un aktīvākam dzīvesveidam ne tikai tā pozitīvās ietekmes uz veselību dēļ, bet arī tāpēc, ka tas palīdz viņiem justies labāk kopumā.
Ūdens ir tikpat būtisks un svarīgs cilvēka veselībai, cik fiziskas aktivitātes, palīdzot nodrošināt labu smadzeņu darbību, enerģiju un ķermeņa tonusu. Mūsdienās, kad valda informācijas pārbagātība, šķiet, ka visu iespējamo par ūdeni jau esam uzzinājuši, tomēr sabiedrībā vēl aizvien pastāv vairāki mīti. Tāpēc aicinām talkā uztura speciālisti Gunu Bīlandi, lai mītus kliedētus.
Dienā jāizdzer vismaz 8 glāzes ūdens
Pirmkārt, ūdens noteikti ir jādzer. Otrkārt, runājot par tā daudzumu, nav noteikts, ka dienā obligāti jāizdzer astoņas glāzes. Optimāli būtu uz katru ķermeņa kilogramu uzņemt 30-35 ml ūdens.
Ja esi izslāpis, esi jau dehidrēts
Tas nenozīmē, ka obligāti ķermenis ir jau dehidrēts. Tā ir pirmā no pazīmēm, ka ir laiks atcerēties padzerties glāzi ūdens. Atceramies, ka ļoti bieži mēdzam jaukt slāpes ar izsalkumu, un nereti tad, kad prasās kādi našķi vai uzkoda, patiesībā ķermenim nepieciešams ūdens.
Kafija un tēja dehidrē organismu
Nav tā, ka kafija un tēja obligāti dehidrē ķermeni, jo, piemēram, tējas ir ļoti dažādas. Jautājums ir par daudzumiem un to lietošanu. Ja cilvēks ikdienā izdzer 1-2 krūzes kafijas, tad tas nedehidrēs viņa organismu. Kafiju un tēju var dzert, taču noteikti jāatceras padzerties arī ūdeni.
Jo vairāk ūdens, jo labāk
Ūdens jādzer tik daudz, cik būtu optimāli piemērots katram organismam individuāli, taču jāņem vērā arī karstums, fiziskās aktivitātes. Arī tad, ja cilvēks ir saslimis, būtu jādzer vairāk ūdens.
Gāzēts ūdens ir neveselīgs un dehidrē
Ja kādam gāzēts ūdens garšo labāk nekā parasts, to var dzert, galvenais, kas tam ir pievienots. Ja nav pievienots cukurs, krāsvielas, tad šis būs atzīstams par labu uzturā un lietošanā. Atsevišķās situācijās, kad cilvēkam ir atvilnis vai dedzinoša sajūta kuņģī, gāzētu ūdeni nevajadzētu dzert.
Glāze ūdens ar citronu no rīta detoksē ķermeni
Jāatceras, ka detoksikācijas procesi organismā notiek visu laiku, un pateicoties tiem esam dzīvi. Mūsu aknas un nieres strādā visu laiku. Ja šķēle citrona pie ūdens ir tas, kas padara ūdeni apetelīgāku un palīdz izdzert vairāk ūdens, tad to drīkst darīt. Tikpat labi ūdenim var pievienot arī ogas, piparmētru vai gurķu šķēlītes.
Silts ūdens ir veselīgāks par aukstu
Nav zinātnisku pierādījumu, ka silts ūdens būtu labāks, vai tieši pretēji. Ir cilvēki, kuriem labāk garšo siltāks, bet ir tādi – kuriem labāk aukstāks ūdens. Svarīgi atcerēties, ka lielākā daļa mūsu ķermeņa sastāv no ūdens, tāpēc ļoti svarīgi, lai organisms ar to tiktu nodrošināts.
Nedrīkst dzert ūdeni ēšanas laikā
Nav pamatotu pierādījumu, ka to nekādā gadījumā nedrīkstētu darīt. Jautājums, cik daudz ūdens maltītes laikā izdzeram. Ja padzeram pāris malkus, tas nekādā veidā netraucēs gremošanas procesam.
Izvēloties veikalā ūdeni, pievērs uzmanību tā etiķetei, lai ūdens avots būtu drošs, ūdenim nebūtu pievienots cukurs un mākslīgie aromatizētāji. Dabīgi sārmains minerālūdens ar pH8, bez nitrātiem un nitrītiem ir labākā izvēle gan pieaugušiem, gan bērniem.