7 svarīgi intīmās higiēnas priekšnosacījumi pēc dzemdībām

21. Apr 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērniņš ir nācis pasaulē, tu esi kļuvusi par māmiņu, un vēlies visu savu gādību un uzmanību veltīt jaundzimušajam, taču ne mazāk svarīgi šajā laikā ir parūpēties arī par savu veselību, labsajūtu un intīmo higiēnu.

Sarunā ar Māmiņu Klubu ginekoloģe, dzemdību speciāliste Dace Zolberga atgādina septiņus svarīgus nosacījumus, kas ir būtiski jaunās māmiņas ikdiena higiēnā.

Izvēlies speciālus intīmās higiēnas līdzekļus

Pēc dzemdībām ir ļoti svarīgi saglabāt maksts skābo vidi, tāpēc nav ieteicams mazgāties ar sārmainām ziepēm. Tā vietā jāizvēlas speciālus intīmās higiēnas kopšanas līdzekļus, kuru Ph līmenis ir 4-5 robežās.

Nelieto mitrās salvetes

Rūpējoties par savu higiēnu, nelieto mitrās salvetes. Tās ieteicams lietot tikai izņēmuma gadījumos, piemēram, ja kaut kur paredzēts doties un nav citu risinājumu. Tāpat arī nevajadzētu lietot paketes ar smaržvielām, krāsvielām un parabēniem, jo tas rada maksts kairinājumu.

Dod priekšroku brīvai kokvilnas veļai

Makstij ir vajadzīgs gaiss, tāpēc ieteicams nēsāt brīvu kokvilnas veļu nevis apspīlētu, jo apspīlēta veļa kopā ar biksīšu ieliktnīšiem, zeķbiksēm rada siltumnīcas efektu. 

Pievērs uzmanību izdalījumiem

Seko līdzi izdalījumiem, pievēršot uzmanību to daudzumam, smakai, un tam, vai šuvju vietā neveidojas hematomas.

Parūpējies par šuvēm

Nereti gadās, ka dzemdību laikā rodas maksts vai starpenes plīsumi vai arī tiek veikti iegriezumi. Tā kā maksts ir pašatjaunojoša sistēma, parasti apasiņošana starpenes rajonā ir ļoti laba, līdz šuves dzīst labi. Gadījumā, ja veidojas tūska, ieteicams lietot vēsus apliekamos un valkāt brīvu apģērbu, lai nodrošinātu šuvēm gaisa piekļuvi.

Urīna nesaturēšanas gadījumā lieto ieliktnīšus

Ja saskaries ar urīna nesaturēšanu, ieteicams lietot speciālus ieliktnīšus, kas uzsūc urīnu un mazina kairinājumu. Pēc katras urinācijas jāapmazgājas ar siltu ūdeni.

Pievērs uzmanību hemoroīdiem

Ņemot vērā, ka grūtniecības laikā, kā arī izstumšanas brīdī iegurņa pamatnei bijusi lielāka slodze, vēnu mezgliņi jeb hemoroīdi ir bieži sastopami. Tos nedrīkst berzēt, kā arī uz tiem nevajadzētu sēdēt. Hemoroīdu mazināšanai var lietot aptiekās nopērkamos krēmus un svecītes. Visbiežāk hemoroīdi izzūd paši, taču, ja tā nenotiek, jādodas pie ārsta.

multi-mam.lv