5 idejas, kā iemācīt bērnam dzert ūdeni

5 idejas, kā iemācīt bērnam dzert ūdeni

02. Feb 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Dažādi pētījumi pierādījuši, ka skolas vecuma bērni nereti  ikdienā patērē nepietiekami daudz ūdens. Tas, savukārt, noved pie dažādām nepatīkamām sekām, piemēram, nespēka, samazinātas aktivitātes un koncentrēšanās spēju, atmiņas pasliktināšanās.

Lai gan ziemas periodā dehidratācija notiek lēnāk nekā vasarā, svarīgi atgādināt bērnam par regulāru ūdens padzeršanos kā gada siltajā, tā arī aukstajā laikā.

Ūdens bērniem jādzer, jo tas:

 • Regulē bērna ķermeņa temperatūru;
 • Nodrošina ar enerģiju un koncentrēšanās spējām;
 • Nodrošina muskuļu aktivitāti;
 • Palīdz organismam absorbēt uzņemtās barības vielas;
 • Palīdz pārtiku pārvērst enerģijā;
 • Palīdz organismam atbrīvoties no toksīniem;
 • Nodrošina locītavu veselību.

Cik daudz ūdens bērnam jāizdzer? Sākot no brīža, kad bērns sasniedzis gada vecumu, uz katru ķermeņa svara kilogramu bērnam dienā jāizdzer 30ml ūdens. Tas nozīmē, ka, piemēram, 10kg smagam bērnam dienā būtu jāizdzer 300ml ūdens, 20kg smagam – 600ml.

Pazīmes, kas liecina par bērna dehidratāciju:

 • Slāpes;
 • Nogurums un nespēks. Visizplatītākās pazīmes, kas liecina, ka bērns ilgstoši nav padzēries;
 • Ķermeņa un muguras lejasdaļas sāpes. Tās rodas, jo muskuļiem nepieciešams ūdens;
 • Galvassāpes;
 • Aizcietējumi;
 • Tumšs urīns.

Vai zināji, ka ūdens veido

- 75% no bērna smadzenēm;

- 83% no asinīm;

- 75% no bērna muskuļiem;

- 22% no kauliem

Ja par ūdens nozīmi mums, pieaugušajiem, viss ir skaidrs, kā pārliecināt bērnu regulāri padzerties? Visupirms, svarīgākais atcerēties, ka bērni vienmēr mācās no pieaugušajiem, tāpēc padzeroties ūdeni, vienmēr piedāvā to arī bērnam, savukārt, lai ūdens dzeršana bērnam kļūtu par ikdienas paradumu, tev noderēs pieci mūsu ieteikumi.

Pastāsti bērnam par ūdens nozīmi

Pastāsti bērnam saprotamā valodā par ūdens maģiskajām īpašībām, izskaidrojot, ka regulāra padzeršanās viņu darīs stipru un gudru. Zinot par šīm ūdens lieliskajām īpašībām, bērns pats labprāt ar lielu prieku dzers ūdeni, zinot, ka tas viņam sniedz spēku un gudrību.

Ierobežo pieeju saldinātajiem dzērieniem

Ja mājās vienlaikus pieejams gan ūdens, gan sula, piens un limonāde, liela iespējamība, ka bērns priekšroku dos tieši saldinātajiem dzērieniem. Lai no tā izvairītos, samaziniet saldināto dzērienu pieejamību mājās, atstājot tikai ūdeni un pienu, kas mudinās bērnu mainīt savas izvēles.

Turi ūdens pudeli bērnam redzamā vietā

Lai bērns regulāri padzertos, ir svarīgi, lai ūdens vienmēr atrastos bērnam viegli pieejamā vietā. Tāpēc noliec ūdens pudeli vai krūzi ūdens vietā, kas atrodas netālu no vietas, kurā bērns uzturas visvairāk, lai viņš to regulāri pamanītu. Ūdens pudeles vari izvietot arī vienlaikus vairākās vietās, lai ūdens vienmēr būtu rokas stiepiena attālumā.

Izmanto interesantu formu ledus gabaliņus

Veikalos nopērkamas dažādas interesantas formiņas ūdens sasaldēšanai, kas nozīmē, ka ledus gabaliņi var būt ne tikai ierastajā kubiņa formā, bet arī kā dzīvnieciņi, apelsīnu šķēlītes vai bumbiņas. Sasaldē formiņās ūdeni un ļauj bērnam pašam paņemt ledus gabaliņu un ielikt to savā ūdens glāzītē. Nesatraucies, jo no viena ledus gabaliņa ūdens nekļūs ledaini auksts un bērnam nekaitēs, tieši otrādi – ūdens dzeršana uzreiz šķitīs interesantāka un jautrāka!

Izveidojiet savu ūdens dzeršanas kalendāru

Izveidojiet kopīgi plakātu, kurā gan bērns, gan tu (jo arī tētiem un mammām bieži vien piemirstas regulāri padzerties) atzīmēsiet, cik daudz ūdens katru dienu izdzerts. Plakāta izveidē vari ļaut vaļu savai un bērna iztēlei – varat sazīmēt uz papīra lapas visas mēneša dienas, katrā iezīmējot ūdens glāzīšu skaitu, kas katram dienas laikā jāizdzer. Kad ūdens glāze iztukšota, to atzīmē kalendārā. Tikpat labi varat iezīmēt katras dienas ailītē ūdens glāzi ar atzīmēm, kas katra nozīmē vienu izdzertu glāzi ūdens. Ļaujaties radošumam! Lai ūdens dzeršana būtu vēl jautrāka, pēc “izpildīta dienas plāna”, vari bērnu atalgot ar uzlīmīti.

 

Ieradums regulāri padzerties ūdeni padarīs tavu bērnu veselīgu, gudru, enerģisku un priecīgāku. Turklāt, šis bērnībā izveidojies ieradums viņam sekos līdzi arī turpmākajā dzīvē, par ko bērns tev nākotnē būs tikai pateicīgs.

TICHĖ – tas ir minerālūdens ar īpaši reti sastopamu sastāvu, pašas dabas ideāli sabalansēts no dabīgajiem minerāliem, piemērots ne tikai lai atsvaidzinātos, bet arī cilvēka ķermeņa apgādei ar visnepieciešamākajiem minerāliem.

Vidējas mineralizācijas dabīgais minerālūdens ar sulfātiem, kalciju un magniju, kas iegūts no 689 m dziļurbuma Telšos.

Tavām ērtībām TICHĖ dabīgais minerālūdens pieejams arī ērtā 0,5l pudelē, lai tu vienmēr varētu paņemt kvalitatīvu ūdeni sev līdzi, lai arī kurp tu dotos - uz darbu, pastaigās, sportot vai arī dabā.