Viss, kas tev jāzina par dzemdes kakla vēža vakcīnu

Viss, kas tev jāzina par dzemdes kakla vēža vakcīnu

16. Aug 2012, 21:56 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kādēļ Lielbritānijā otrajā dienā pēc vakcinācijas pret dzemdes kakla vēzi nomira meitenīte? Kādas ir pirmās dzemdes kakla vēža pazīmes? Vai vakcinācija ir vienīgais veids, kā savu veselību pasargāt no ļaundabīgās vēža formas? Sieviešu Klubs biežāk uzdotos jautājumus par jauno vakcīnu lūdz skaidrot Auxilia Prima ginekoloģei Svetlanai Ozoliņai.

 

Tiešām meitenīte Lielbritānijā nomira no dzemdes kakla vēža vakcīnas?


Nē, nenomira gan. Pirmās ziņas medijos izskanēja, ka otrajā dienā pēc vakcīnas pret dzemdes kakla vēzi ir mirusi meitenīte. Tā bija taisnība. Bet pētot tālāk nāves iemeslu, atklājās, ka vainīgā ir nevis vakcīna, bet gan tas, ka meitenei jau bija audzējs ar metastāzēm. Viņa būtu nomirusi arī tad, ja nebūtu vakcinējusies. Šī vakcīna pie meitenītes nāves nav vainojama.

 

Dzemdes kakla vēža vakcīnai šobrīd ir veikti vieni no lielākajiem pētījumiem. Ir aprēķināts, ka apmēram 70 % gadījumu dzemdes kakla vēzi izraisa HPV 16 un 18 tips. Tieši šī tipa izraisītais vēzis ir biežāk sastopamais arī Latvijā. Turklāt ir pierādīts, ka šai vakcīnai ir arī krusteniskā imunitāte pret vēl trīs HPV tipiem – HPV45, HPV 31 un HPV 33. Vakcīnai ir 99 % efektivitāte.

 

Taču, ja vakcinējas, tas nenozīmē, ka sievietēm vairs nav jānāk uz ikgadējām ginekoloģiskajām pārbaudēm.

 

Kādi ir pirmie dzemdes kakla vēža simptomi?


Pēc dzimumdzīves asiņaini izdalījumi, kontaktasiņošana, katru dienu nepatīkami, netīri izdalījumi. Tās jau ir pazīmes, kas var norādīt, ka sievietei ir sabrūkošs vēzis jeb vēzis 4. stadijā. Tie ir novēloti simptomi. Sākuma stadijā par dzemdes kakla vēzi var brīdināt CIN 1, CIN2 un CIN2. Tie ir medicīniski apzīmējumi, kas sievietes dzemdē atklāj vieglas šūnās izmaiņas, vidējas izmaiņas un smagas izmaiņas šūnās. Priekšvēzi var atklāt ikgadējā profilaktiskajā pārbaudē. Tādēļ jau mēs ginekologi tik ļoti uzsveram, ka par savu veselību ir jārūpējas. Priekšvēzi var izārstēt, bet no dzemdes kakla vēža pēdējām stadijām iespēju izārstēties ir krietni mazāk.

 

Vakcinēšanās un ginekologa apmeklējums reizi gadā pasargā sievietes veselību.

 

Vai vakcinācija ir vienīgais veids, kā sevi pasargāt no dzemdes kakla vēža?


Ir gan vēl viens variants – nedzīvot dzimumdzīvi. Sievietes HPV vīrusu iegūst no vīriešiem seksuālu attiecību laikā. Ja sievietei nav šo attiecību vai arī ir attiecības ar vienu partneri uz visu mūžu (un abiem partneriem šīs ir vienīgās attiecības), tad risks iegūt dzemdes kakla vēzi ir niecīgs. Bet, ja sieviete ir seksuāli aktīva, tad vakcinācija un regulāra ginekologa apmeklēšana ir ieteicama. Jā, arī dzimumdzīves dzīvošana ar prezervatīvu nepasargā no HPV vīrusa. Tas samazina risku, bet ne pavisam.

 

Kā profilaktiski pasargāt savu veselību?

 

Ginekologa apmeklējums reizi gadā un onkocitoloģiskā analīze oblogāti veikta reizi trīs gados. Dzemdes kakla vēzis lēni attīstās un var šo apskati veikt retāk. Valsts reizi trīs gados sievietēm apmaksā šīs analīzes, bet diemžēl atsaucība ir ļoti slikta. Arī vakcinācija ir ieteicama profilaksei. Cita profilakse? Līdzīgi kā pasargājot organismu pret jebkuru citu vīrusu – veselīgs dzīvesveids, stipra imunitāte un maksimāli mazs stress ikdienā. Ja uz ādas aug mazas kārpiņas, tā ir pazīme, ka nav stipra imunitāte un ieteicams to stiprināt.

 

 

Kādēļ ir divu veidu vakcīnas? Kādas sievietes Latvijā visbiežāk vakcinējas? Kādēļ vakcīnas cena ir tik dārga? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes lasi Sieviešu Klubā jau tuvākajā laikā>>

 

Kintija Bulava, www.sieviesuklubs.lv

 

Ko par šo vakcīnu tu vēl gribētu uzzināt? Kāds ir tavs viedoklis - vakcinēties vai nē?