“Neredzamā pasaule” – ieraugi tumsā

“Neredzamā pasaule” – ieraugi tumsā

28. Apr 2022, 00:00 Mamma ceļotāja Mamma ceļotāja

Kad jūs pēdējo reizi apmeklējāt ekskursiju, kur pārdomājāt kaut ko svarīgu vai ieteicāt šo vietu, tāpēc ka pieredze bija neticama un atšķirīga no iepriekš pieredzētā? Man šis ir tāds gadījums, tāpēc no sirds iesaku apmeklēt ļoti neparastu Rīgas izklaides vietu, kura ir iegrimusi absolūtā tumsā, kur nekas nav redzams, bet viss ir jūtams - “Neredzamā pasaule”! Šī ir pirma un šobrīd vienīga interaktīva izklaide tumsā Ziemeļeiropā.

Ceļojums sākas ar telpu, kurā atrodas administratora galds un stūrītis ar dažādām interesantām lietām, kas paredzētas neredzīgajiem.

Šeit varat mēģināt rakstīt un lasīt tekstu Braila rakstā, vai ar aizvērtām acīm atpazīt trīsdimensiju zīmējumu. Un arī iepazīties ar izcilo neredzīgo sportistu stāstiem un sasniegumiem.

Šeit mums iedeva baltos spieķus, pastāstīja par to, kas mūs sagaida un uzaicināja tumsā, kur mūs sagaidīja neredzīgais gids.

Diskomforta sajūta pārgāja diezgan ātri, smadzenes pieradīja un nomierinājās. Jūtas palika spilgtākas, mēģinot kompensēt redzes trūkumu.

Mūs gaidīja pusotru stundu ilga ekskursija pa zālēm, tās ir piecas un veltītas dažādām maņām: dzirdei, taustei, ožai un garšai.

Vispirms jāiziet cauri viesistabai, kur pieskaroties mēs uzminējām, kāds sadzīves priekšmets mums ir priekšā. Sapratne, ka objekti ir ikdienišķi un viss ir droši, mazināja spriedzi, kas joprojām bija nedaudz tracinoša. Turklāt mūsu gids ir tik pozitīvs un mīļš cilvēks, ka nepameta sajūta, ka esam pazīstami jau sen, nebija ne mulsuma, ne baiļu, pilnīga uzticēšanās un sapratne.

Šeit ir arī muzeja telpa – taustam un vizualizējam.

Tālāk mūs gaidīja ceļojums uz tirgu, kur atpazīstam produktus nevis pēc izskata, bet gan pēc smaržas un formas. Mums kā sieviešu kompānijai šeit veicās vislabāk.

Tad mēs iegājām istabā, kas imitēja parku un pilsētas ielu. Mašīnu un pilsētas skaņas, kas notiek apkārt? Kā būtu, ja mēģinātu šķērsot ceļu un tiltu, neko neredzot? Un ar tausti atpazīt pilsētvidi, dabas materiālus? Kā ar skaņām?

Noslēdzoties ekskursijai uz pasauli, kur nekas nav redzams, mūs gaidīja kafejnīcas apmeklējums. Šeit, pie galda nepiespiestā un draudzīgā gaisotnē, jūs varat uzdot gidam visus savus jautājumus par neredzīgo cilvēku dzīvi. Saruna izvērtās tik dziļa, interesanta un izzinoša, ka pilnībā pazaudēju laika izjūtu, un joprojām esmu ļoti pārsteigta.

Jūs izjutīsiet, kā akls jūtas un orientējas redzīgo pasaulē. Uzziniet, ar kādiem stereotipiem viņš saskaras katru dienu.

Mūsu brīnišķīgs gids mums daudz stāstīja par neredzīgo dzīvi un atbildēja uz visiem mūsu jautājumiem, stāstīja, ka ir pilnīgi iespējams pielāgoties šim stāvoklim un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, galvenais ir nezaudēt drosmi un iet uz priekšu, attīstīties un mācies dzīvot. Gidi šeit ir ļoti pozitīvi un mērķtiecīgi, tāpēc esmu pārliecināta, ka dzīvē viņiem viss izdosies lieliski. Ziniet, ja es nezinātu, ka mūsu gids neredz, tad es pat nedomātu, ka viņš neko neredz un būtu pārliecināta, ka man blakus tumsā ir gudrs un interesants, moderns un izglītots virietis, kurš redz visu.

Šeit jūs burtiski izejat ārpus ierastās pasaules uztveres un daudz ko pārvērtējat, es pat salīdzinātu šīs vietas apmeklējumu ar psiholoģisko seansu.

Tas, kas šķiet pašsaprotams, piemēram, redze, patiesībā ir lieliska dāvana un brīnums, šī atziņa nāca šeit. Un lielākā daļa problēmu, kuru dēļ mēs piedzīvojam un ciešam, nav tā vērtas. Tāpēc beidzam gausties un ja problēmu var atrisināt, tad risinām, un ja tas nav iespējams, tad nav jēgas par to uztraukties, ej tālāk, dzīvo.

Šeit par galveno maņu orgānu kļūst nevis redze, bet sirds, te aizspriedumi tiek izdzēsti. Un pēc šīs ekskursijas man vēl vairāk sagribējās pašai kļūt un aicināt citus būt iecietīgākiem vienam pret otru neatkarīgi no veselības stāvokļa un tā īpašībām, izskata, sociālā stāvokļa, tautības, reliģijas un citiem faktoriem.

Viesiem pieejamas gan individuālās, gan grupu ekskursijas, kā arī dažādas ekskursijas bērniem, studentiem, pieaugušajiem, meistarklases. Un pat randiņi tumsā un akla pastaiga pa pilsētu.

No visas sirds iesaku apmeklēt šo vietu, domāju, ka katrs, neatkarīgi no vecuma un dzīves pieredzes, šeit atradīs kaut ko sev. Kāds pārdomās svarīgo, kāds iegrims savās sajūtās, un kāds vienkārši piedzīvojiet emociju kaleidoskopu un izklaidēsies, un tas viss ir pieredze, kuru ir vērts gūt. Nāciet uz “Neredzamo pasauli”, jūs to nenožēlosit.

Darba laiks:

Cet. - Sv.: 14:00 – 21:00

Ķengaraga iela 1A, Rīga

+371-27 722 210

Biļetes var iegādāties saitē vai Bookia

 

* Daži no blogā izmantotajiem attēliem ir ņemti no interneta un ir ilustratīvi.