Montesori sastāvdaļa – rūpes par sevi

Montesori sastāvdaļa – rūpes par sevi

13. Feb 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Raksta autore: Montesori istabas Ozolniekos terapeite Līga Švanka

Ja jūsu darbs vai ikdiena ir orientēta uz Montesori metodes principiem un praksi ar bērniem vecumā no 0 līdz 6 gadiem, tad esat pazīstams ar Praktiskās dzīves vingrinājumu sadaļu – rūpes pašam par sevi. Šajā sadaļā apskatīti visi vingrinājumi, kas palīdz maziem bērniem iemācīties rūpēties par sevi, piemēram, pašam apģērbties, izšņaukt degunu, pagatavot sev uzkodu un tamlīdzīgi.

Kā Montesori pieaugušais, jūs zināt, cik svarīgas šīs aktivitātes ir bērnam. Tās ne tikai palīdz bērnam iegūt neatkarību, bet arī būvē neiroloģisku pamatu tādām advancētām prasmēm kā koordinācija, koncentrēšanās, abstraktā domāšana un personības gribas attīstība. Un tas nav viss – šīs aktivitātes padara bērnu laimīgu. Nodarbību laikā bērns demonstrē līdzsvarotu dzīvi un parāda izpratni par to, ka rūpes par sevi ir laba un svarīga lieta. Bet vai par sevi jārūpējas tikai nodarbību laikā? Vai rūpes par sevi beidzas sasniedzot 6, 12 vai 18 gadu vecumu? Vai tai nevajadzētu būt pastāvīgai praksei? Tātad, mīļie Montesori pieaugušie (skolotāj, psiholog, logopēd, terapeit, vecāk), kā jūs rūpējieties par sevi? Tas taču attiecas arī uz jums. Jūs esat svarīgi un tas vai jūs esat laimīgi ir svarīgi.

Tik bieži ir dzirdēts par augstāk minētajās profesijās strādājošo izdegšanu un pārpūli. Taču, vai mēs uzdodam sev šādus jautājumus: kādas ir mūsu pašsakārtošanās metodes, ar kuru palīdzību radam lielāku apmierinātību savā personīgajā dzīvē , vienlaikus esot efektīvi Montesori pieaugušie? Kādas darbības vai ieradumus esat izmantojuši, lai samazinātu stresu un/vai piešķirtu sev vairāk laika un enerģijas, ko veltīt savai ģimenei, draugiem un rūpēm par sevi? Kādas aktivitātes (ieskaitot profesionālo izaugsmi) esat veicis, lai samazinātu darba slodzi vai ar darbu saistītu stresu?  Jums noteikti ir konkrētas stratēģijas, kā atrast labākus grāmatvedības un administratīvo uzdevumu risinājumus; esat ieguvis prasmes kā rīkoties ar visdažādākajiem bērnu uzvedības jautājumiem, bet vai jums ir efektīva stratēģija "rūpēm par sevi"?

Pareiza ēšana, regulāra vingrošana, laiks ar mīļajiem, apzinātība, pastaigas dabā, atpūta, kvalitatīvs miegs utt. Ir tā, ka mēs intuitīvi zinām, ka šīs lietas ir svarīgas. Bet mēs dažreiz neatzīstam, ka es ir svarīgi. Vai vismaz, ka esam pietiekami svarīgi, lai būtu savas dzīves prioritāte. Līga atzīst, ka arī pati ir cīnījusies (pat akadēmiskā ziņā), lai atrastu veidu, kā dzīvot veselīgi un "rūpēties par sevi". “Agrāk, situācijās, kad biju stresā un pārplūdināta ar “pienākumiem”, manas vajadzības bija pirmās, ko upurēju. Patiesībā tam jābūt pretēji. Stresa laikā rūpēm par sevi vajadzētu virzīties uz saraksta augšdaļu. Bez tā mēs kļūsim mazāk un mazāk efektīvi darot visu pārējo,” teic Līga.

Vai esat apņēmies "rūpēties par sevi"? Ja apzinieties tā svarīgumu, tad sāciet ar kaut ko mazu. Mazie solīši, ar kuriem var sākt:

• darīt kaut ko, kas ļauj katru dienu noslēgt un just gandarījumu par to (piemēram, rakstīt dienasgrāmatu, praktizēt jin jogu un cigunu, spēlēties ar saviem bērniem un pastaigāties ar suņiem mežā)

• patērēt mazāk cukura.

Kad “rūpes par sevi” būs kļuvušas tik ierastas kā zobu tīrīšana 2 reizes dienā, kļūs vieglāk. Un jo labāk jūs rūpēsieties par sevi, jo efektīvāks Montesori pieaugušais jūs būsiet. Uztraukts un nelaimīgs cilvēks nav sagatavots Montesori pieaugušais.