Bērnu miega problēmas ir izaicinājums arī pašiem vecākiem. Divu bērnu māmiņa Elīna norāda, ka viņi ģimenē ar miega problēmām saskaras jau no dēla dzimšanas.
Ja sākumā šķitis, ka bērns mostas, jo vēlas paēst, tad ap gada vecumu ģimenei jau šķitis, ka viss izvērties pārāk traki, jo naktī nākas mosties no bērna kliegšanas. “Lai arī esmu blakus, viņš turpina bļauj, jo nesaprot, ka esmu turpat,” stāsta Elīna.
Kas izraisa šādas miega problēmas un kā tās risināt? Vaicājam miega ārstei – pediatrei Martai Celmiņai.
Nakts bailes jeb nakts terori ir viens no parasomnijas paveidiem. Parasomnijas ir dīvaini notikumi naktī dziļajā miegā. “Cilvēks ir dziļi aizmidzis, viņam nekas nesāp,” uzsver Marta Celmiņa, piebilstot, ka bērna vecumā šādi gadījumi sastopami gana bieži, taču neviens nezina, kas tos izraisa. “Tam var būt ģenētisks pamatojums, ja tā ir bijis arī vecākam, bet to var pastiprināt arī jebkas, kas pasliktina miegu, piemēram, satraukta diena, lielas emocijas,” skaidro miega ārste. Nakts baiļu gadījumā galvenais ir nesatraukties un nodrošināt bērnam drošu un mierīgu vidi. Ārste iesaka situācijās, kad nakts bailes ir bieži, viegli pamodināt bērnu 15 – 20 minūtes pirms tipiskā notikuma.
22% vecāku, kuriem ir bērni vecumā no 2 līdz 5 gadiem, atzinuši, ka viņu bērniem ir nakts bailes.
Bērni vieglāk un mierīgāk aizmieg, ja ir ieviesti jauki gulētiešanas rituāli, piemēram, silta vanna, pasaka vai šūpuļdziesma, autiņbiksīšu maiņa, pidžamas vilkšana un mīļš apskāviens. Katram ir sava pirmsmiega recepte.
“Divas labās ziņas par nakts bailēm ir tādas, ka tas nenozīmē nekādu neiroloģisku patoloģiju. Tas nav nekas tāds, par ko būtu jāsatraucas un jāveic izmeklējumi. Bērnam augot nakts bailes lielākoties zūd. Ja šādi notikumi ir bieži un bīstami, tad jāvēršas pie ārsta miega speciālista, taču tas ir ārkārtīgi reti,” skaidro Marta Celmiņa.