Mazie dārza darbi kopā ar bērniem – idejas “zaļo pirkstiņu” nodarbināšanai

Mazie dārza darbi kopā ar bērniem – idejas “zaļo pirkstiņu” nodarbināšanai

18. Mar 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Lasīt grāmatu ir viens, bet izlasīto izmēģināt dzīvē ir pavisam kas cits! Arī bērni noteikti daudz vieglāk un ātrāk apgūst mācību vielu tieši praktiskā ceļā. Pieļaujot, ka šajos apstākļos bioloģijas stundas mājās nav tik interesantas kā skolā, kad varēja ar skolotājiem pildīt dažādus praktiskus uzdevumus, STEaMup.lv komanda piedāvā vienkāršas alternatīvas, kā mājās izpētīt dažādus dabas procesus. 

Pašu audzēti lociņi

Bērniem ļoti patīk redzēt sava darba augļus, tāpēc dārzkopība ir viena no lietām, kas var tos ieintriģēt. Viena no vienkāršākajām nodarbēm, ko ikviens var īstenot jebkādos apstākļos, – iestādīt sīksīpolus un izaudzēt lociņus uz palodzes. Nepieciešams substrāts (derēs salātiem, dēstiem vai dārzeņiem paredzētais), sīksīpoli un kāds trauks, kur tos stādīt. Vēl vienkāršāks variants – sīpolu ar saknēm uz leju daļēji iegremdēt glāzē ar ūdeni.  Tiesa, interesantāk būs audzēt lociņus substrātā, jo tad ik dienu būs jālūkojas, vai nevajag tos apliet. 

Lai zaļumi izaugtu ātrāk, jāraugās pēc gaišākās palodzes. Jau pēc dažām dienām no sīpoliņiem sprauksies zaļi lociņi, kas ar katru dienu stiepsies garumā, un būs interesanti sekot līdzi šai dzīvībai uz palodzes. Kad loki izauguši, ļauj bērnam tos nogriezt un pašam pievienot maltītēm. 

Dažādi dīgsti eksperimentiem

Vēl viena nodarbe, kas salīdzinoši ātri ļaus novērtēt darba augļus, ir dīgstu audzēšana. Iegādājies speciālu diedzēšanas trauku un dīgstu sēkliņas. Tās var būt redīsu, sinepju, lēcu, dažādu pupiņu, kressalātu vai kviešu sēklas diedzēšanai. Saber sēklas diedzēšanas traukā, aplaista ar ūdeni un noliek uz gaišākās palodzes. Katru dienu nepieciešams sēklas noskalot un nomainīt ūdeni, lai tas nesāk pelēt un bojāties. Taču jau pēc divām vai trim dienām var sagaidīt mikrozaļumus, ko gardi notiesāt kopā ar bērniem, pārkaisot uz sviestmaizītēm, zupām, salātiem vai jebkura cita ēdiena. Šis būs visātrākais zaļais eksperiments mājās, un pavasaris ir īstais laiks, kad to īstenot! 

Zero waste uz palodzes

Ja pēc kādas maltītes palikuši pāri selerijas kāti ar saknes daļu, izmanto tos atkārtoti svaigu zaļumu iegūšanai. Paņemiet kādu trauciņu ar substrātu un selerijas kātus iestādiet tā, lai saknes daļa ir zem zemes, bet aptuveni divi centimetri no kāta paliek virs substrāta, un ik pārdienas aplaistiet. Pēc regulāras laistīšanas bērns ar lielu interesi varēs novērtēt, kā no šķietami izmetamas lietas atkal tiek iegūti vērtīgi vitamīni. 

Puķu dēstu audzēšana

Nedaudz piņķerīgāks un laikietilpīgāks process ir dēstu audzēšana dārza puķēm vai augiem, piemēram, tomātiem vai gurķiem. Šis varētu patikt lielākiem bērniem, kas ir gana pacietīgi un labprāt darbojas dārzā arī vasaras sezonā. Iegādājies speciālās dēstu audzēšanas kasetes, rūpīgi iesējiet mazās sēkliņas, rūpējieties par atbilstošiem apstākļiem dēstu izaugšanai par stādiem un tad pacietīgi gaidiet līdz varēsiet tos iestādīt dārzā vai siltumnīcā. 

Sēklu iegāde 

Ja ir pieejams dārzs, kur audzēt kādus labumus, dodieties kopīgi uz veikalu un iegādājieties sēklas. Ļauj bērnam izvēlēties, ko tas vēlas izaudzēt, un tad, kad ir piemērots brīdis sēšanai, kopīgi to paveiciet. Bērnam būs liela interese redzēt, kā no sēklu paciņas var tikt pie noplūkta tomāta, zaļuma vai kāda cita garduma vai skaistuma. Šādas nodarbes arī palīdz bērnam attīstīt rūpes, gādību, atbildības sajūtu un, protams, rosina interesi būt tuvāk dabai.