Māmiņas pieredzes stāsts par adaptāciju: Neveiksmīgais bērnudārza gaitu sākums

Māmiņas pieredzes stāsts par adaptāciju: Neveiksmīgais bērnudārza gaitu sākums

11. Sep 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņu Kluba Bērnudārza vadītāja, E. Pikleres pedagoģe un fizioterapeite Klaudija Hēla vienmēr uzsvērusi adaptācijas lielo nozīmi, jo tieši pakāpeniska adaptācija ļauj bērnam labāk iejusties jaunajā vidē. Saudzīga un pakāpeniska adaptācija tiek īstenota arī Māmiņu Kluba Bērnudārzā, taču, diemžēl, regulāri dzirdam par gadījumiem, kad citās pirmsskolas izglītības iestādēs adaptācijai netiek pievērsta nepieciešamā vērība.

Par šādu gadījumu ar Māmiņu Klubu dalījās māmiņa Aija (vārds mainīts), uzticot savas ģimenes stāstu mums.

Aijai jau ir vecāks bērniņš, tāpēc sistēma, kā notiek bērnudārza gaitu uzsākšana, viņai jau bija skaidra. Par savu pieredzi tālāk stāsta pati Aija.

Pavasarī saņēmu informāciju, ka bērnam ar decembri ir piešķirta vieta tuvējā bērnudārzā. Maijā dārziņa vadītāja uzaicināja parakstīt līgumu. Sarunas laikā informēju, ka manam bērnam vieta ir piešķirta ar decembri, jo septembrī viņai būs vien nedaudz pāri gadiņam. Uz to saņēmu atbildi, ka bērnudārza gaitas jāuzsāk vai nu šogad septembrī vai arī nākamgad, jo gada vidū bērnus dārziņā neuzņem, piedevām, jaunākiem bērniem ir vieglāk adaptēties vidē. 

Pārspriežot radušos situāciju ar pazīstamām audzinātājām, nospriedām, ka esmu informāciju nepareizi sapratusi, jo galvenais ir noslēgt līgumu, un tajā jau arī tiks precizēts bērnudārza gaitu uzsākšanas datums, tāpēc, satiekot vadītāju un audzinātājas, atkārtoti informēju par mana bērna vecumu. Jāpiebilst, ka vecākā meita apmeklēja citu pirmsskolas izglītības iestādi, kur ar vadītāju viss tika sekmīgi izrunāts, un bērnam vieta piešķirta atbilstoši viņa vecumam, neskatoties uz to, vai tas ir gada sākums vai arī vidus.

Šonedēļ mūsu jaunākais bērniņš uzsāka apmeklēt bērnudārzu, bet jau pēc trijām dienām audzinātāja man paziņoja, ka meita ir pārāk maza, viņai ir grūti pārējo grupiņas bērnu vidū, tāpēc līdz novembrim nepieciešams palikt mājās. Ja vecākajai meitai līdzīgi kā Māmiņu Kluba Bērnudārzā bija pakāpeniska adaptācija, tikai nedaudz īsāka, 3 – 4 dienu garumā, tad šajā gadījumā adaptācija izpalika – bērns bija jānodod darbiniekam un viss.

Novēroju, ka abās mazāko bērnu grupiņās bērni ir ļoti mazi, līdzīgā vecumā kā mana meitiņa. Zināms arī, ka iepriekšējā mācību gadā ģimenēm, kuru vecākie bērni apmeklē šo bērnudārzu, neatlaidīgi uzstāja, ka arī jaunākais bērns jālaiž bērnudārzā, lai arī vēl nav sasniedzis pusotra gada vecumu. Zināms arī, ka mammām, kuras saņēmušas vēstuli par bērna uzņemšanu dārziņā, tiek atteikta vieta, pamatojoties, ka grupiņas ir pārpildītas. Nezinu, kā šī iestāde tiek galā ar rindu sistēmu, jo šis saraksts nav pieejams publiski, tāpēc nav zināms, kā tas tiek veidots, kādas korekcijas sarakstā ieviestas.

Šajā dārziņā mazākajās grupiņās ir 26 bērni, audzinātājām ir grūti tikt galā ar tik lielu mazo bērnu bariņu, lai gan realitātē redzams, ka uz vietas ir aptuveni 10 bērni, jo mans bērns nebūt nav vienīgais “atskaitītais”.

Par to, ka šāds varētu būt iznākums, zinot mana bērna vecumu, apzinājos jau uzreiz, tomēr pirmsskolas izglītības iestāde bija ļoti uzstājīga un, ņemot vērā valstī esošo situāciju, man nav iespēju vēl deviņus mēnešus sēdēt mājās vai arī meklēt auklīti. Pārsteidz šīs iestādes speciālistu, kuru ikdienas darbs ir strādāt ar bērniem, pārliecība, ka jaunākam bērniņam svešā vidē ir vieglāk adaptēties. 

Jāpiebilst, ka mūsu novadā visām pirmsskolas izglītības iestādēm ir vienota līguma forma, un tajā ir jānorāda līguma datums, kā arī ar roku jāieraksta datums, ar kuru tas stāsies spēkā, proti, no kura datuma bērns uzsāks bērnudārza gaitas. Mūsu saņemtajā līgumā bērnudārza vadītāja jau uzreiz bija ierakstījusi “01.09.2022.”.

Rodas sajūta, ka šim bērnudārzam svarīgākais ir pēc iespējas vairāk parakstītu līgumu. Iespējams, arī šeit darbojas sistēma "Nauda seko skolēnam", kas nozīmē, ka vairāk bērnu nozīmē arī vairāk naudas. Kādreiz šāda sistēma bija lauku skolās – galvenais dabūt iekšā, uz otru gadu atstāt paspēs.

Vēlies, lai tavam bērnam dārziņā būtu droša vide un cieņpilna attieksme?

Māmiņu Kluba bērnudārzs ar pedagoģi un vecāku iecienīto fizioterapeiti Klaudiju Hēlu! Bērnudārzs atrodas Rīgas centrā, Cēsu ielā 31 (Barons Kvartāls teritorijā).

UZZINI VAIRĀK PAR IESPĒJĀM PIETEIKT BĒRNU MĀMIŅU KLUBA BĒRNUDĀRZĀ

Noskaties video un uzzini, kā notiek adaptācija Māmiņu Kluba Bērnudārzā!