Kā izaudzināt jauno ģēniju?

Kā izaudzināt jauno ģēniju?

25. May 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Visi vecāki vēlas, lai bērns izaug par gudru, spējīgu personību un savā dzīvē gūst panākumus. Bet kā to panākt? Šeit būs pieci efektīvi veidi, kā izaudzināt jauno ģēniju.

Vai inteliģence, attapība un radošums ir iezīmes, ko bērns pārmanto no vecākiem, vai arī tas ir atbilstošas audzināšanas rezultāts? Uz šo jautājumu nepārprotamu atbildi sniegt ir grūti, jo nozīme ir gan gēniem, gan videi, kurā bērns uzaug. Jaundzimušā spējas mācīties un attīstīties ir gandrīz neierobežotas, tieši tāpēc ir tik nozīmīgi jau agrā vecumā nodrošināt bērnam piemērotus apstākļus un stimulus kognitīvo spēju attīstībai.

Pieci veidi, kā izaudzināt mazo ģēniju                                     

1. Runā ar bērnu. Tas šķiet pašsaprotami? Iespējams. Tomēr, lai gan vecāki bieži vien domā, ka runā ar savu bērnu, patiesībā viņi vairāk izsaka norādījumus un pieprasa vēlamo uzvedību. Ir būtiski būt vienlīdzīgam partnerim sarunā ar bērnu. Nerunā tikai pati – atceries klausīties un reaģēt uz bērna sacīto. Turklāt dažreiz ir noderīgi ļaut bērnam klausīties arī vecāku sarunas, jo tieši tā viņš var iemācīties diskutēt un argumentēt savu viedokli.

2. Uzdod jautājumus. Jautājumi rosina pārdomas un rūpīgāku dažādu tematu apdomāšanu. Tas ir ļoti spēcīgs resurss, kas palīdzēs bērnam apgūt jauno. Jautājumu uzdošana nenozīmē apjautāties, ko bērns šodien ir iemācījies skolā vai bērnudārzā, bet izteikt jautājumu tā, lai bērns aizdomātos un liktu lietā iepriekš apgūtas zināšanas. Ejot pastaigā, vari pajautāt: “Vai Tu atceries, kā sauc šo koku?” Vai, ejot gar pieminekli, vari painteresēties: “Vai Tu zini, kas tas ir?” Jautājumi ir lielisks veids, kā veicināt radošumu. Ievies jautājumus arī jūsu rotaļās un spēlējies ar vārdiem “kā būtu, ja būtu”. Jautā bērna viedokli dažādos jautājumos, piemēram, kā būtu, ja bērniem būtu spārni, vai kā būtu, ja visi bērni izskatītos pilnīgi vienādi. Tu būsi pārsteigta par interesantajām atbildēm, kas sekos šādi uzdotiem jautājumiem.

3. Lasi bērnam priekšā. Nav pat iespējams uzskaitīt visus ieguvumus, ko sniedz lasīšana priekšā. Grāmatas ir īstas dārgumu krātuves, kas palīdz bērnam uzzināt daudz jauna par apkārtējo pasauli – gan par citām valstīm, kuras mazajam vēl nav bijusi iespēja redzēt paša acīm, gan par savu dzimteni un tradīcijām, gan par visdažādākajām dzīvnieku sugām, kas mīt mūsu plašajā pasaulē. Lasīšana stimulē iztēli, palīdz attīstīt bērna pasīvo un aktīvo vārdu krājumu, kā arī rosina kāri pēc zināšanām, kas motivēs bērnu apgūt jauno arī nākotnē.

4. Rotaļājies ar bērnu. Rotaļāšanās ir perfekts veids, kā apgūt ko jaunu. Kad bērns lūdz, lai parotaļājies ar viņu, neaizbildinies, ka Tev nav laika vai esi nogurusi. Kopīgās rotaļās ar Tevi bērns var iemācīties daudz vairāk nekā garlaicīgās mācību stundās. Lai veicinātu bērna kognitīvo spēju attīstību, izmanto tādas rotaļlietas kā LEGO® DUPLO® komplektu “Mans pirmais kravas auto”, kas sniegs Tev iespēju pastāstīt vairāk par apkārtējo vidi bērnam interesantā un aizraujošā veidā.

5. Uzslavē un apbalvo bērnu pārdomāti. Nekas bērnu nemotivē tik ļoti, kā mammas un tēta atzinība. Tāpēc izrādi bērnam, ka novērtē viņa centienus. Tomēr Tavām uzslavām ir jābūt patiesām, jāatbilst realitātei un nav jākļūst pašsaprotamām.

Padomi radošai jautrībai

Rotaļas ir lielisks veids, kā stimulēt bērna kognitīvo attīstību un mācīt bērnam jaunas lietas. Un, lai darītu to veiksmīgi, vari izmantot LEGO® DUPLO® komplektu “Mans pirmais kravas auto”. Iesākumā uzbūvējiet kravas automašīnu. Tad iesaki bērnam izvēlēties klucīšu pārus, kas dekorēti kā dažādi ēdieni, un iekraut tos kravas automašīnā. Nākamā aktivitāte palīdzēs trenēt un attīstīt bērna atmiņu. Novieto dažus produktu klucīšus uz auto un liec bērnam tos iegaumēt. Tad mazajam uz brīdi jāaiztaisa acis. Tai laikā noņem vienu vai dažus no klucīšiem un paslēp tos. Bērna uzdevums ir nosaukt pazudušos produktu klucīšus. Kad bērns jau būs iemanījies spēlēt šo spēli, vari to mazliet sarežģīt. Noņemto klucīšu vietā novieto citus produktu klucīšus – bērna uzdevums būs pastāstīt, kas ir mainījies.

20180524171618-25651.jpg

LEGO® DUPLO® Mans pirmais kravas auto (10818)

Palīdziet savam bērnam apgūt prasmi savienot pārus, izmantojot šo LEGO® DUPLO® komplektu “Mans pirmais kravas auto”. Kravas automašīna ir viegli uzbūvējama no lielajiem DUPLO klucīšiem, kas īpaši izstrādāti, lai mazajām rociņām ar tiem būtu jautri un droši darboties. Komplektā iekļauti 8 krāsainu, ar ēdiena attēliem izrotātu klucīšu pāri, kas ir lieliski piemēroti savienošanai vai atmiņas spēlēm. Komplektā iekļauts arī tirdziņa stends lomu spēlēm, 2 DUPLO bērnu figūras un kaķa figūra.