Bērnu digitālās veselības diena: izglītojoša vebināra IERAKSTS

07. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Lai palīdzētu vecākiem un pedagogiem rūpēties par bērnu drošību un veselību digitālajā vidē, tehnoloģiju uzņēmums Tet un TV raidījums vecākiem Māmiņu Klubs sadarbībā ar speciālistiem rīko bērnu digitālās veselības dienu – tiešsaistes izglītojošu vebināru “Kā pasargāt mūsu bērnus digitālajā laikmetā”, kas norisināsies piektdien, 4. novembrī no plkst. 12.00 līdz plkst. 15.00 tiešsaistē. 

PIESLĒDZIES VEBINĀRAM ŠEIT->>>

Diskusiju un sarunas ar speciālistiem būs iespējams vērot tiešraidē – Māmiņu Kluba un Tet Facebook lapās. Aicinām uzdot arī jautājumus!

Diskusijā no plkst. 12.00 -13.00 piedalīsies Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska, Tet ilgtspējas attīstības direktore Adriana Kauliņa un psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs, lai sniegtu vecākiem nozīmīgu atbalstu, svarīgus pieturas punktus un izpratni – kā parūpēties par bērnu digitālo drošību un veselību laikā, kad modernās tehnoloģijas un internets ienāk kā vecāku, tā arī bērnu ikdienā arvien vairāk.

Tāpat sarunās no plkst. 13.00-15.00 ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihiatri Karīnu Beinerti būs iespēja uzzināt vairāk par viedierīču lietošanas ietekmi uz bērna smadzeņu attīstību un psihisko veselību, apcelšanu un datorspēļu atkarību. Pediatre-miega speciāliste Marta Celmiņa vecākiem atklās digitālās vides ietekmi uz bērna miegu un režīmu, savukārt, klīniskā psiholoģe Kristiāna Kalniņa, runās par to, kā saprast savu bērnu digitālajā laikmetā un iedibināt veselīgas robežas. Ar savām zināšanām un pieredzi par bērnu valodas attīstību digitālajā laikmetā, par ko satraucas daļa vecāku, bērnu veselības dienā dalīsies arī, mikrologopēde Anastasija Irbe un viena no grāmatas “Bērns mācās runāt ģimenē” autorēm. Diskusiju un sarunas vadīs Līva Spurava, Māmiņu Kluba TV raidījuma vadītāja, divu bērnu mamma.

Tikai nedaudz vairāk kā puse jeb 63% vecāku ir runājuši ar saviem bērniem vecumā no 4-7 gadiem par drošu un atbildīgu interneta lietošanu, savukārt lielākā daļa (76%) no vecākiem norāda, ka par to ir būtiski runāt arī pirmsskolas izglītības iestāžu vecākajās grupās un sākumskolās, liecina rudenī veiktā Tet aptauja.

 

TOP 3 tēmas par digitālo drošību, kas visvairāk tiek pārrunātas ģimenēs ar 4-7 gadus veciem bērniem:

  1. ar kādu informāciju drīkst dalīties internetā (79%),
  2. kāds saturs internetā ir labs, bet kāds slikts (74%),
  3. kā internetā atšķirt melus no patiesības, kādai informācijai drīkst ticēt (72%).

TOP 3 tēmas, kas visvairāk tiek pārrunātas mācību iestādēs – pirmsskolā un sākumskolā :

  1. kā internetu izmantot, lai mācītos un uzzinātu kaut ko jaunu (72%),
  2. kas ir interneta atkarība, cik daudz laika drīkst pavadīt internetā (71%),
  3. kam paredzēts internets – ko drīkst un nedrīkst darīt internetā (67%).

Sarunas par droša interneta lietošanas galvenajiem priekšnosacījumiem ir viens no veidiem, kā veicināt bērnu digitālo drošību. Tehnoloģiju uzņēmums Tet sadarbībā ar Drošāka interneta centru Drossinternets.lv ir apkopojis astoņas digitālās drošības tēmas, kas aktuālas 4-7 gadus veciem bērniem, kuri tikai uzsāk digitālo ierīču un interneta lietošanu, un aicina tās pārrunāt ar bērniem gan mājās, gan mācību iestādēs: kas ir internets un kā tas darbojas; jēgpilna interneta izmantošana – kādas iespējas rada dators un internets; pārmērīga aizraušanās ar ierīču izmantošanu; vai viss, ko redzam un piedzīvojam virtuālajā realitātē ir īsts; kā pareizi un pieklājīgi komunicēt internetā; sarakstes ar svešiniekiem un sava privātuma saglabāšana; nesaprotamie vēstījumi internetā un to radītie riski; aizraujošas, noderīgas un izglītojošas nodarbes internetā. 

Tāpat aicinām kopā ar bērniem iepazīties ar sociālajā iniciatīvā “Tet skoliņa bērniem” radītajiem radošajiem materiāliem – jauno izglītojošo raidījumu “Ričijs Rū un internets”, ko papildina radoši uzdevumi, darba lapas, idejas ierosmei un citi noderīgi resursi, kas bērniem vieglā un saistošā veidā ļauj izzināt vairāk drošu un atbildīgu interneta lietošanu – tas viss pieejams ikvienam digitālajā platformā www.digitaladrosiba.lv