Ar katru gadu alergēnu skaits palielinās

25. Apr 2022, 00:06 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mūsdienās bērni aizvien biežāk dzimst ar dažādām alerģijām, taču to diagnosticēšana nereti var būt liels izaicinājums. Piedevām, alerģiju izpausmes bieži vien var sajaukt arī ar saaukstēšanos, taču, lai izvēlētos pareizo ārstēšanu un turpmāko rīcību, ir ļoti svarīgi atrast īsto alerģijas izraisītāju.

Kā Māmiņu Klubam atklāj RSU Infektoloģijas katedras asoc. prof., Centrālās Laboratorijas valdes locekle Jeļena Storoženko, alergēnu ir ļoti daudz, un tie ir ļoti dažādi. “Tās var būt pārtikas, inhalācijas un citas alerģijas. Katru gadu identificējam, ka alergēnu vielu skaits tikai palielinās,” teic Jeļena Storoženko, norādot, ka tas saistīts ar jauniem produktiem, specifiskām diētām, piesārņojumu un kopējo situāciju dabā.

Vienlaikus viņa uzsver, ka alerģija bērnam var arī iepriekš nebūt, taču pēkšņi parādīties. Tā, piemēram, maziem bērniem sākumā var veidoties alerģijas pret pārtiku, kas ar laiku attīstās cita veida alerģijās, piemēram, putekļu ērcīšu, putekšņu u.c.

Lai diagnosticētu alerģiju un pareizi izvēlētos turpmākos soļus, ārsti nozīmē speciālas analīzes, kas ļauj konstatēt alerģijas iemeslu. “Ir tā sauktie alerģiju jeb alergēnu paneļi, kas apkopo vairākus alergēnus. Piemēram, pārtikas alerģiju panelis, inhalāciju alerģiju panelis. Ir arī alerģiju panelis insektiem,” tā Jeļena Storoženko.