Kādas izmaiņas nākamgad nodokļos sagatavojusi Saeima

Kādas izmaiņas nākamgad nodokļos sagatavojusi Saeima

30. Nov 2015, 15:04 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Saeima pirmdien galīgajā lasījumā pieņēma likuma izmaiņas, kas paredz diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumu atcelšanu par pilngadīgām un darbspējīgām personām. Neapliekamo minimumu gan varēs atgūt, tikai iesniedzot ienākumu deklarāciju, kas licis izteikt bažas, vai iedzīvotāji pilnvērtīgi izmantos šīs iespējas un nezaudēs šo naudu par labu valstij.

20151130150655-11258.jpg

Diferencēto neapliekamo minimumu paredzēts ieviest ar 2016.gada 1.janvāri. Iepriekš Finanšu ministrija norādīja, ka fiskālā ietekme no diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanas 2016.gada 1.janvārī, ņemot vērā maksāšanas kārtību, 2017.gadā būs papildu 5,86 miljoni eiro - no tiem valsts budžetā 1,17 miljoni eiro, bet pašvaldību budžetā - 4,69 miljoni eiro, ziņo LETA.

Gada diferencētais neapliekamais minimums būs atkarīgs no personas gūto ar nodokli apliekamo kopējo ienākumu apmēra.

"Swedbank" Finanšu institūts izstrādājis kalkulatoru, kas iedzīvotājiem palīdzēs novērtēt diferencētā neapliekamā minimuma ietekmi uz savu budžetu. Kalkulators pieejams www.manasfinanses.lv, ļaujot ikvienam modelēt pieņemto likuma grozījumu ietekmi uz savu darba algu.

Nākamā gada sākumā nodokļa maksātāji ar zemākām algām, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestam (VID) gada ienākumu deklarāciju, varēs saņemt pārmaksāto nodokli. To pārrēķinās, piemērojot diferencēto neapliekamo minimumu.

Iedzīvotāji portālā "Latvija.lv", pieslēdzoties elektroniskajai deklarēšanās sistēmai, redzēs jau automātiski aizpildītu gada ienākumu deklarāciju, arī gadā pienākošos neapliekamo minimumu un nodokļa pārmaksu, ja tāda veidojas. Tiem, kuriem nav iespēju nodokļu deklarāciju iesniegt elektroniski, būs iespēja to izdarīt klātienē visās VID filiālēs.

Tāpat deputātu pieņemtās izmaiņas likumprojekā paredz atcelt IIN atvieglojumus par apgādībā esošām pilngadīgām un darbspējīgām personām, kas neturpina mācīties. Fiskālā ietekme no IIN atvieglojuma par apgādībā esošām pilngadīgām personām, izņemot pilngadīgas personas, kuras turpina mācīties izglītības iestādēs, kā arī personas ar invaliditāti, un darbspējīgām personām 2016.gadā un turpmākajos gados tiek plānota 25 miljonu eiro apmērā - no tā valsts budžetā pieci miljoni eiro, bet pašvaldību budžetā - 20 miljoni eiro.

Kā ziņots, iepriekš bija iecerēts palielināt neapliekamo minimumu par 10 eiro - no 75 eiro uz 85 eiro. Tomēr šodien deputāti lems par neapliekamā minimuma nepalielināšanu, par 10 eiro paaugstinot atvieglojumus par apgādībā esošiem bērniem.

Galīgajā lasījumā Saeima ceturtdien atbalstīja arī jaunu likumu, kas paredz uzņēmēju kritizētā solidaritātes nodokļa ieviešanu no 2016.gada 1.janvāra.

Šo likumu atbalstīja 56 koalīcijas deputāti, pret bija 13 opozīcijas parlamentārieši. Vēl 28 deputāti, tostarp "Saskaņas" pārstāvji, Solvita Āboltiņa (V), tai skaitā Smiltēns (V), Māris Kučinskis (ZZS) un Artis Rasmanis (ZZS) balsojumā nepiedalījās.

Solidaritātes nodokli plānots piemērot darba ņēmēju atalgojuma daļai, kura pārsniegs valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu griestus. Kā norāda Finanšu ministrijā (FM), šogad saskaņā ar likumu šie griesti ir 48 600 eiro jeb vidēji nedaudz vairāk par 4000 eiro mēnesī, bet nākamgad tie pieaugs. Pēc aprēķiniem, kas balstīti uz 2014.gada datiem, jaunais nodoklis skaršot aptuveni 4700 darbspējas vecuma cilvēkus.

ir.lv