Sastāvdaļas:
500 g pilngraudu auzu pārslas
~ 3,5 l ūdens
1-2 rupjmaizes garoziņas
2 naža gali sāls1. posms. Auzu pārslas saber katliņā, aplej ar ~ 2 l ūdens – tā lai ūdens tās nosedz (~2 cm). Iemet arī rupjmaizes garoziņas (tās palīdz ķīselim ieskābt). Katlu ar auzu pārslu saturu noliek „atpūsties” uz dažām dienām, lai skābst.
Ja redzams, ka pirmajās dienās auzu pārslas kārtīgi sasūkušas ūdeni, pielej vēl, lai tās būtu gana nosegtas.
Katru dienu iebāž pirkstu ūdenī, lai saprastu, vai jau ir gana skābs.
Skābēšanu dienu skaits ir atkarīgs no saimnieces izjūtas. Var 5 dienas, taču, ja jūt, ka skābumiņa pietiek jau 4. dienā, tad var ķerties pie ķīseļa vārīšanas. Ja skābēsi ķīseli ilgāk, tad sanāks skābāks un biezāks ķīselis.Es turēju ķīseli no trešdienas līdz svētdienai. Lai skābēšanas procesu padarītu ātrāku, ieliku vēl garoziņas no 3 maizes šķēlītēm.
2. posms. Kad topošais ķīselis šķiet gana ieskābis, izņem laukā pusizšķīdušās garoziņas. Pārslas nokāš un kārtīgi izspiež caur sietu 2 reizes, lai viss baltais pieniņš satek katlā, kuru pēc tam liks vārīties.Otrajā spiešanas reizē tās turpat sietā noskalo ar ~ 1,5 l ūdens. Arī tas satek pie pirmreizējās spiešanas labuma. Šāda papildu ūdens pievienošana padarīs ķīseli maigāku un ne tik biezu.Iegūto „pieniņu” samaisa, pievieno 2 naža galus sāls, liek vārīties.
Visu laiku maisa ar koka karoti, citādi var piedegt. Tiklīdz ķīselis sāk vārīties, uguni griež mazāku un pavāra vēl ~ 4 minūtes. Ja vāra par maz, ķīselis plaisā.Gala rezultāts - 9 bļodiņas ar ķīseli.
Ķīselis ir ļoti īpatnējs - skābens. :)
P.S. Par visu vairāk rakstiņā (ieteikumi, kļūdas u. tml.).
Lai šo pagatavotu, vajag pacietību. 😀 UN garša patiešām
interesanta - ne visiem tas varētu garšot... Man vakardien
ciemiņi to ēda ar "gariem zobiem"...
Ups, vēl vajadzēja pie 8. bildītes piebilst: Uzreiz
karstu lej bļodiņās. Ķīselis acumirklī saželē. Kad atdzisis,
var likt glabāšanai ledusskapī. Ēst var uzkaisot cukuru
un piedzerot pienu.
Lai šo pagatavotu, vajag pacietību. 😀 UN garša patiešām interesanta - ne visiem tas varētu garšot... Man vakardien ciemiņi to ēda ar "gariem zobiem"...
Ups, vēl vajadzēja pie 8. bildītes piebilst:
Uzreiz karstu lej bļodiņās. Ķīselis acumirklī saželē. Kad atdzisis, var likt glabāšanai ledusskapī.
Ēst var uzkaisot cukuru un piedzerot pienu.