Zarnu infekciju gadījumā svarīga higiēnas ievērošana un bieža šķidruma uzņemšana

06. Jun 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vasara līdzi nes ne tikai atpūtu un prieku par silto laiku, bet arī lielāku risku saslimt ar zarnu infekcijām. Sarunā ar speciālistiem Māmiņu Klubs skaidro, kā rīkoties saslimšanas gadījumā.

Zarnu infekciju izraisītāji ir ļoti dažādi “Tie ir gan vīrusi, gan baktērijas, kas bojā zarnu epitēliju, tādējādi izraisot saslimšanas,” skaidro RSU Infektoloģijas katedras asoc. prof. Jeļena Storoženko, norādot, ka šo saslimšanu galvenā nepatīkamākā sastāvdaļa ir dehidretācija jeb šķidruma zudums.

Neonatoloģe, pediatre Dina Krūze norāda, ka jebkuru zarnu trakta infekciju gadījumā ir svarīgi ievērot diētu, kā arī higiēnu – rūpīgi mazgāt rokas, tīrīt virsmas, ieviest personīgos traukus. “Iesaku mammām jebkuras caurejas gadījumā turpmākās dienas uzturā samazināt piena produktus, pietiekoši uzņemt šķidrumu, dzerot to bieži, bet pa maziem malciņiem,” tā ārste.

Zarnu infekciju gadījumā rekomendēts veikt izmeklējumus, lai noskaidrotu to ierosinātājus un saprastu, vai saslimšanā vainojams vīruss vai arī baktērija. “Vīrusiem ir viena ārstēšana, bet bakteriālas zarnu saslimšanas gadījumā pavisam cita,” tā asoc. prof. Jeļena Storoženko. Šādā gadījumā laboratorijā pēc iespējas ātrāk jānodod izmeklēšanai fēces. Vēlams jau pirmajā vai otrajā saslimšanas dienā. 

“Var veikta arī parastos izmeklējumus, piemēram, asins, urīna izmeklējumus. Tie parādīs saslimšanas smaguma pakāpi,” skaidro J. Storoženko.