Vecāku ABC: Viengadnieka uzturs

27. Mar 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mūsu 2023. gada Superbēbītis jau nosvinējis savu 1. dzimšanas dienu. Kādai jāizskatās viengadnieka ēdienkartei un ēšanas paradumiem?

Uztura speciāliste Lizete Puga stāsta, ka pēc viena gada vecuma bērnam jau jāsēžas pie lielā ģimenes galda, tomēr jāatceras, ka ēdienam ir jābūt pielāgotam bērnam. Tas nozīmē, ka nevajadzētu aizrauties ar cukura un sāls pievienošanu. “Ja raugāmies uz ēdienreizēm ārpus mājām, kafejnīcās nevajadzētu no bērnu ēdienkartes izvēlēties nagetes un frī kartupeļus,” saka uztura speciāliste.

Viņa norāda, ka pēc gada vecuma bērna uzturā jābūt iekļautām visām pārtikas produktu grupām, tostarp piena produktiem, zivīm, vien jāraugās, lai bērns pārtiku varētu sakošļāt. Savukārt garšas bagātināšanai var izmantot garšaugus, ķiplokus, dilles, pētersīļus. “Ir jāpieturas pie veselīgiem ģimenes ēšanas paradumiem, apvienojot tos ar bērna ēšanas paradumiem,” norāda uztura speciāliste Lizete Puga.

Atceries, ka cukurs ir arī banānos, ābolos, biezenīšos, jogurtos, tāpēc vēl papildus pievienot cukuru maltītēm nevajadzētu.

Arī Māmiņu Kluba Vecāku skolas fizioterapeite Klaudija Hēla uzsver, ka, līdz ar bērna piebarošanas uzsākšanu, ir jāsāk pārdomāt, kā ēdam paši. “Ēšanu atkal jāsāk izbaudīt nevis ātri jāpaēd, jo nav laika. Ir jānoķer labie momenti, kad visi sēž pie galda, lai to redzētu un izjustu arī bērns,” ar padomu dalās fizioterapeite Klaudija Hēla.

Katrā ēdienreizē viengadnieka šķīvī būtu jāparedz 3 galvenās produktu grupas:

  • Olbaltumvielas: gaļa, zivis, olas, piena produkti, rieksti;
  • Augļu un ogas – jo vairāk krāsu, jo labāk;
  • Graudaugi: kartupeļi, rīsi, griķi, makaroni.

 

Eksperts

Klaudija Hēla

PPII Māmiņu Kluba bērnudārzs vadītāja, topošā E.Pikleres pedagoģe
Klaudija Hēla Vecāku skolā