Vai bioloģiskiem produktiem mazuļa uzturā jādod priekšroka?

31. Oct 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Runājot par bērnu, vecāki ļoti nopietni mēdz pieiet ēdināšanas jautājumam, cenšoties izvēlēties savam mazulim vislabāko. Taču aizvien aktuāls ir jautājums, vai ekoloģiskā pārtika ir tikai labi strādājošs mārketings, vai arī gudra izvēle. Uz šo jautājumu atbildi palīdzēs rast Ekodizaina kompetences centra vides zinātniece Jana Simanovska.

J. Simanovska zina stāstīt, ka mazi bērni ir daudz jutīgāki pret jebkurām svešām ķīmiskām vielām, jo mazuļu organisms ir augošs un tajā norisinās daudzas lietas, kas viņu ietekmēs nākotnē. Tāpēc speciāliste rekomendē, cik viens iespējams, samazināt uzturā dažādus produktus, kuros varētu atrasties pesticīdu atliekvielas, piemetinot, ka bioloģiskā pārtika būtu ieteicama ne tikai mazulim, bet arī mammai.

Kāpēc bioloģiskā pārtika ir pareizāka izvēle?

Bioloģiskā lauksaimniecība tiek strikti uzraudzīta un tās galvenais uzdevums ir samazināt vides piesārņošanu. J. Simanovska norāda, ka bioloģiskajā saimniekošanā ir daudz augstāki dzīvnieku labturības noteikumi, kas nozīmē, ka šajās saimniecībās dzīvojošie dzīvnieki ir daudzkārt apmierinātāki. Šie noteikumi tiek strikti kontrolēti, tāpēc bioloģiskais uzturs ir pareizā izvēle tiem, kuri domā par savu nākotni.

Kā atšķirt bioloģisko pārtiku?

Bioloģisko pārtiku var atšķirt pēc speciāla marķējuma - ES zaļās lapiņas. Izvēloties produktu ar šo marķējumu, varam būt droši, ka produkts patiesi ir bioloģisks. Marķējuma lietošanai tiek rūpīgi sekots līdzi, un, ja kāds to izmanto neatļauti, tiek pielietotas striktas sankcijas. Jānorāda, ka uz pārtikas iepakojumiem vārdus “bio” un “eko” Eiropas Savienībai ražotai pārtikai drīkst izmantot tikai saimniecības un uzņēmumi, kuri ieguvuši speciālu sertifikātu. Ikvienā valstī kontrolējošās organizācijas rūpīgi seko līdzi nosacījumu ievērošanai, tāpat arī zemnieki mēdz uzraudzīt viens otru, ziņojot par pārkāpumiem.

Bioloģisks=veselīgs?

Bioloģiski produkti nenozīmē, ka tie noteikti ir arī veselīgi. J.Simanovska: "Varam ēst arī veselīgus produktus, kas nav bioloģiski, un arī bio produktu izvēles gadījumā ir jāseko līdzi to sastāvam." Speciāliste piebilst, ka ir svarīgi ikdienā ievērot veselīga uztura piramīdu nevis izvēlēties pusfabrikātus, tāpat arī svarīgi ir sekot līdzi cukura daudzumam produktos.