Tecinām bērzu sulas! Vai arī bērni tās drīkst dzert?

Tecinām bērzu sulas! Vai arī bērni tās drīkst dzert?

04. Apr 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Tiklīdz zeme ir atlaidusies, šķiet sala arī vairs nebūs, ir īstais laiks, lai pasmeltos no dabas velšu lielās krātuves un uzlabotu savu imunitāti ar svaigi tecinātām bērzu sulām. Padomos dalās pediatre Anna Birka.

Visdzidrākās bērzu sulas iespējams iegūt sulu tecināšanas sākumā. Taču ne tikai jāprot izvēlēties īsto bērzu, kurā urbt, ir jāprot to pareizi darīt, lai kokam nenodarītu pāri. 

Bērzu sulām piemīt vēl lielāka attīrošas iedarbība, nekā ūdenim. Tās palīdz mūsu asinīm attīrīties no liekajām vielām, tās ir labas zāles pret nieru slimībām un brūces daudz ātrāk sadzīs. 

Vai grūtnieces drīkst dzert bērzu sulas?

Pediatre Anna Birka saka, kāpēc nē, nekas ļauns nav, vienīgi jāskatās, lai tas bērzs neatrastos šosejas malā un nedrīkst pārforsēt, tur ir glukoze, vitamīni, jāskatās vai sievietei nav izteiktas tūskas, kaut gan bērzu sulas nedaudz darbojas kā diurētiķis. Tā, ka saprāta robežās, grūtniece var lietot visu, jo grūtniecība nav nekāda pataloģija.

Vai bērni drīkst dzert bērzu sulas?

Arī bērni drīkst dzert bērzu sulas, zīdaiņiem tas nav tik aktuāli. Pie gada vecuma jau droši var sākt bērnam piedāvāt, sāciet ar 50 ml – 100, kā viņam garšos, tieši svaigās bērzu sulas ir vislabākās.

Atgādinām, ka tomēr pamata daudzumu šķidruma, vajadzētu uzņemt ar tīru ūdeni. Pieaugušie bērzu sulām liek klāt cukuru, rozīnes, bērna zobiem salds nav tas veselīgākais. Bērzu sulas vairāk var būt kā gards padzēriens, kas papildina ar ūdeni uzņemto šķidrumu. Pavisam savādāk, ja tās ir svaigas bērzu sulas, tad tās var dzert cik gribas.

Veselīgākās un organismam vislabākās ir tikko svaigi spiestas sulas, 3-4 h pēc tecināšanas sulas būtu jāizdzer. Šajā laikā sulā saglabājas visas aktīvās vielas. Sula ir dzīva.

No viena bērza pavasarī ir iespējams iegūt vidēji 200 litrus sulas. Taču, lai tā notiktu, nedrīkst pieļaut, lai urbuma vieta aizaugtu. 

Kā bērzu sulas saglabāt ilgākai lietošanai?

Ilgākai glabāšanai bērzu sulai var pievienot mazliet krustnagliņu, rozīņu, upeņu lapiņas un tā jāglabā vēsā vietā, vecākās pamācībās teikts – bērzu sula būtu jāaprok zemē vai jātur ārā. Mēs varam turēt ledusskapī, nav gluži jāiet ārā rakt. Noteikti jāglabā temperatūrā, kas ir zemāka par 16 grādiem, ja būs virs 16 grādiem, sula būs ļoti rūgta un negaršīga, optimāli ir tieši ledusskapja temperatūra- 5 grādi.

Pēdējie bērzu sulu krājumi tiek tukšoti vasarā  ar Jāņiem. 

Bērzu sulu tecināšana ilgst aptuveni mēnesi. Kad bērziem sāk plaukt lapas un sula kļūst duļķaina, tā ir zīme, ka sulu laiks ir beidzies. Taču mēs vēl noteikti varam paspēt nobaudīt spēcinošo dzērienu. 

Vai Tu šogad tecini bērzu sulas? Cik litrus esi izdzērusi?