Saules starojuma ietekme uz bērnu

14. Jul 2021, 16:20 Katrīna Blaua Katrīna Blaua

Saules starojuma ietekme uz bērnu

 

Visiem zināms, ka saules gaisma mūsu organismu ietekmē labvēlīgi, sākot ar garīgo pašsajūtu un beidzot ar D vitamīna sintēzi, kas svarīga veselīgiem kauliem. Tomēr neaizsargātai ādai ultravioletais (UV) starojums var nodarīt pāri. Tas jo īpaši attiecas uz bērnu ādu, kas pret saules iedarbību ir daudz jutīgāka.

Kā bērnus no karstuma dūriena un saules radīta ādas apdeguma vislabāk pasargāt? Un kā rīkoties, ja nu tomēr tas noticis, intervijā ar laikraksta Kurzemnieks žurnālisti Katrīnu Blauu, stāsta daktere Linda Pūpola.

Aizsargkrēms, cepure un kāposta princips

Karstā laikā ar mazu bērnu labāk pastaigāties rītos un vakaros, jo dienas vidū ir karstāk un ir augstāks UV staru indekss, kas var radīt gan karstuma dūrienu, gan ādas apdegumu. Latvijas mainīgajos laika apstākļos bērns jāģērbj pēc kāposta principa – lai kādu drēbju kārtu vienmēr varētu noģērbt vai uzvilkt. Karstā laikā ieteicama plāna cepurīte no dabiska materiāla, piemēram, kokvilnas vai lina. Pastaigā vienmēr jāņem līdzi ūdens bērna padzirdīšanai. Uz atklātās ādas jāziež saules aizsargkrēms. Bērniem labāk izmantot krēmus ar SPF 50 un labu ūdens noturību.
Pārkaršanas sekas ir galvassāpes, paaugstināta temperatūra, sagurums un vemšana. Nekad neatstājiet mazus bērnus vienus karstā laikā automašīnā!
Ja pārkaršana tomēr notikusi, cietušais jānogādā vēsās, vēdinātās telpās, jānogulda, pastiprināti jādod dzert. Uz pieres var likt vēsu kompresi. Ja paaugstinās temperatūra, jādod zāles, kas to pazemina, piemēram, paracetamols. Ja pēc tam bērna stāvoklis neuzlabojas, jāvēršas pie mediķiem.
Ja gadījies saulē apdegt, pirmā palīdzība ir SOS krēmi pēc sauļošanās. Nopietnākos gadījumos jālieto pretapdeguma krēms, piemēram, pantenols vai bepantēns.

Katrīna Blaua, Kurzemnieks.lv