Psihoterapeite Aina Poiša: Katru gadu pa jaunam mērķim

Psihoterapeite Aina Poiša: Katru gadu pa jaunam mērķim

01. Jan 2015, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Jaunais gads nāk ar apņemšanos, ar sapņiem, mērķiem un ticību, ka viss būs labāk. Savos ieteikumos par Jaunā gada mērķu nospraušanu dalās psihoterapeiti Aina Poiša un Juris Batņa.

Cilvēki gada nogalē mēģina atbildēt uz dažādiem jautājumiem, izveidojot savu iepriekšējā gada bilanci, tomēr nozīmīgi ir aplūkot arī savus iekšējos resursus. Abi psihoterapeiti- Aina Poiša un Juris Batņa  norāda, ka resursi var būt dažādi, piemēram, komunikācijas resurss, naudas resurss, vajadzība pašrealizēties u.c. Katram cilvēkam komunikācija veidojas vispirms ar sevi un resurss nenoliedzami izpaužas tā, cik esam spējīgi virzīt savu uztveri uz pozitīvām lietām, pacelt zemapziņā mītošās vēlmes augstākā līmenī.

Juris Batņa stāsta, ka, dzīvojot materiālā pasaulē, nepieciešams apiet savas bailes un domas, lai izietu garīgā plāksnē, iegūstot pozitīvās emocijas, jo cilvēka pārziņā racionālais prāts aizņem vien 3%, atstājot vairāk vietas emocijām. Viss, kas mūs iedvesmo, uzlādē.

Reizi gadā atskatīties uz paveikto

„Ne tikai garīgums palīdz saņemt pozitīvo resursu, bet arī rituāli- ikdienas rituāli, darba rituāli, iknedēļas rituāli, naktsmiera rituāli,” stāsta psihoterapeits Juris Batņa. Un reizi gadā ir vajadzīgs paskatīties un apkopot, kas ir izdevies, kas ir realizēts, ko vēlas sasniegt nākamajā gadā. Ja nav misijas un mērķa apziņas, tad cilvēkam ir grūti dzīvot, jo „ražas savākšana” jeb savu darbu novērtēšana ir nepieciešama pēc ikviena paveiktā darbiņa.

Psihoterapeite Aina Poiša iesaka interesantu veidu, kā atskatīties uz iepriekšējā gadā paveikto: „Visu iepriekšējā gadā paveikto var iztēloties kā filmas uzņemšanu par savu dzīvi un pagaidīt, kādas atmiņas atnāk. Ikvienā epizodē, kas parādās, ir iekodēts kāds pārdzīvojums, jo gandarījumu izjūtam tieši caur to. Izdzīvojot atkal šādu notikumu, mēs ieejam savā dzīves notikumā pa īstam, nevis pa pusei. Turklāt ikvienai epizodei var piedēvēt arī kādu krāsu, piemēram, tumšāka epizode būs traģikomēdija, vēl kāda- melodrāma. Ikviens pats ir savas dzīves un savas filmas režisors.”

Cilvēkam diendienā ir ap 60’000 domu, kas nozīmē, ka vidēji ik sekundi ir pa domai, tomēr jāsaka, ka ap 85% no domām ir negatīvas, tāpēc svarīgi katram apzināties pozitīvo, kas ir un kas bijis.

Izdegšanas rezultāts- nulles bilance

Ikdienas steiga, bērni, māja un citi pienākumi noslogo vecākus un bez atpūšanās ir pavisam viegli izdegt, tādējādi gada bilance šiem vecākiem ir pilnīga nulle, tāpēc svarīgāk ir apmierināt pamatvajadzības – izgulēties un kārtīgi atpūsties. Vien tad, kad ir atgūts savs ES, tad ir iespējams veidot pozitīvu gada bilanci. Sieviete ir arī sieviete, ne tikai mamma.

Katru gadu pa jaunam mērķim?

Reizēm var šķist, ka katru gadu apņemties ir banāli, tomēr psihoterapeite Aina Poiša atzīmē, ka ik pa brīdim ir jāskatās un jāizvērtē savi mērķi un vēlmes, jo mērķis ir dzinulis kustībai un tas liek pārkāpt sev pāri un paveikt lielus darbus. Ikvienam ir jāpiedzīvo šī sajūta, ka mīlestība iet uz priekšu, dzīve iet uz priekšu un tad arī cilvēks iet uz priekšu. Ja nav mērķa, cilvēks jūtas kā haosā. Ja cilvēkam ir grūti izvirzīt mērķus, ieteicams tos definēt kā sapņus, jo tas ir tāds maigāks un pūkaināks vārds un reizēm vieglāk sasniedzams, jo mērķis konkrēti definē sasniedzamo, bet sapņos ir vairāk plūduma.

Viena lieta, kāpēc mēs izvirzām mērķus, jo katru gadu vēlamies sākt ar kaut ko jaunu, tomēr vairumā gadījumu nekas kardināli netiek mainīts. „Paradums sastāv no iemaņām, zināšanām un motivācijas,” stāsta Juris Batņa. Iemaņas esam apguvuši pirms apgūstam pareizās zināšanas, tomēr, ja iemaņas ir nepareizas, bet zināšanas ir pareizas, grūti salikt visu kopā un rezumēt, tāpēc galvenais ir motivācija un izdzīvo tas, kad ir skaidri definēts mērķis.

Jaunais gads ir kā ieradums, kas liek mums apstāties. Tā nav jauna Amerika, bet šajā laikā atgādinām sev, ka ir laiks padomāt, ka svarīgākā dāvana ir sev ir mainīt attieksmi pret sevi. Viena pieredze ir bijusi un var tikt veidota arī jauna pieredze.

Ikdienas velti laiku sev, pilnveido savu „Es”, tādējādi bagātināsi arī savu apkārtējo pasauli! Pieliekot pūles, vizualizējot, ieguldot enerģiju mūsu sapņos, mēs raidām bultu nākotnē un ar zemapziņu signalizējam, ko vēlamies.

Galvenais ir labas domas, apņemšanās un motivācija! Nesakiet „Nē” sev un saviem sapņiem! Ja Tu to vēlies, tad to arī vari!

Māmiņu Klubs

Kāda ir Tava šī gada apņemšanās?

Eksperts