Niķi, paaugstināta temperatūra, rociņu likšana mutē, siekalošanās, uztūkušas smaganas. Zobu šķelšanās pazīmes ir daudz un katram bērniņam šis process ir citādāks, taču viens ir skaidrs – kad pirmie zobiņi izšķīlušies, laiks doties pie zobārsta. Kāpēc? Vaicājam klīnikas “Make Me Smile” zobārstei Arinai Burnašovai.
Pirmais bērna zobārsta apmeklējums palīdz agrīni atklāt iespējamās problēmas, piemēram, emaljas defektus, kariesu vai neatbilstošu žokļa attīstību. Klīnikas “Make Me Smile” zobārste Arina Burnašova skaidro: “Kad bērnam sākas piebarošana, mutes dobuma muskulatūra sāk strādāt citādāk, parādās papildu kustības. Šajā laikā varam samazināt knupja lietošanu un līdz gada vecumam no knupja jāatsakās pilnībā.” Viņa uzsver, ka bērniem pēc gada vecuma vairs nav jālieto māneklītis, savukārt īkšķa zīšana ir slikts ieradums, kas noved pie tā, ka bērnam veidojas nepareiza žokļu attīstība. Jānorāda, ka māneklīša lietošana arī veicina nepareizu elpošanu. Šī ieraduma dēļ atveras sakodiens un bērns sāk elpot caur muti nevis degunu, kas, savukārt, maina elpceļu attīstību.
Piena zobi ir uzņēmīgāki pret kariesu, jo to emalja ir plānāka nekā pastāvīgajiem zobiem.
“Bērniem, kuriem ir kaitīgie ieradumi, varam redzēt, ka līdz galam nav attīstīta artikulācija un skaņu izruna. Tāpēc zobārstam svarīgi pamanīt sakodiena un miofunkcionālās problēmas, lai laicīgi rekomendētu apmeklēt vajadzīgo speciālistu,” teic Arina Burnašova.
Kā palīdzēt zobu nākšanas laikā?
Zobu šķelšanās ir ļoti nepatīkama, taču ir vairāki veidi, kā mazināt sāpes, piemēram, ar atdzesētu silikona košļājamo rotaļlietu. Ja bērniņš ir aktīvs, var mēģināt novērst viņa uzmanību no zobu nākšanas ar aktīvām rotaļlietām, kā arī mazuli daudz mīļot un mierināt, lai viņš jūtas aprūpēts. Vēl viens efektīvs veids ir smaganu masāža. To var veikt ar silikona uzgali vai arī ar pirkstu, kas aptīts ar marlīti. Ar vieglām kustībām masē smaganas no virspuses, kur zobiņš sāks augt. Masē viegli, nespiežot. Ja bērnam nepatīk to pārtrauc.
Pirmais zobārsta apmeklējums palīdz iepazīt jauno vidi, kur turpmāk regulāri būs jādodas, bet vecākiem iespējams iegūt atbildes uz jautājumiem par zobu kopšanu mājās, savukārt zobārsts varēs piefiksēt zobu, sakodiena vai izrunas problēmas un rekomendēt apmeklēt vajadzīgo speciālistu.