Mazuļa attīstības ABC: Kā iekārtot vidi aktīvam mazulim

13. Feb 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mazā Alisīte, kuras attīstībai sekojam līdzi, sākusi celties kājās. Dodamies pie Māmiņu Kluba Vecāku skolas fizioterapeites Klaudijas Hēlas, lai uzzinātu, kā visatbilstošāk šim vecuma posmam iekārtot bērna vidi.

Vai tas ir normāli, ka bērniņš, kurš vēl nerāpo, cenšas celties kājās? “Tas, ka bērns ceļas kājās, neattur viņu no rāpošanas, jo bieži vien viņš visur nokļūst ar līšanas palīdzību,” saka fizioterapeite Klaudija Hēla. Viņa iesaka telpā izvietot vairāk šķēršļu, kuriem bērnam jālien pāri, jo tādējādi mazais sapratīs, ka viņam vieglāk pārvietoties rāpojot.

Svarīgi uz zemes iekārtot bērnam interesantu vidi, lai pat tajā laikā, kad mazulis jau sāk celties kājās, viņam būtu interesanti rotaļāties uz grīdas un arī līst, rāpot.

Par šķēršļiem bērnam var kalpot uz grīdas noliktas sarullētas segas, pakaviņi, atvilktnes, koferi, kastes, autiņbiksīšu iepakojumi, jo tas veicinās dažādu kustēšanos. Tāpat noderīgas būs arī slīpās virsmas, jo līšana uz tām trenē muskulatūru.

Lai motivētu bērnu izmēģināt spēkus šķēršļu pārvarēšanai, fizioterapeite Klaudija Hēla iesaka izveidot rotaļu stacijas. Vienā istabas stūrī noliekot koka klucīšus, otrā – grāmatiņas, bet trešā – lelles. Tādējādi bērns daudz vairāk kustēsies un viņam strādās visas nepieciešamās muskuļu grupas, lai attīstītu rāpošanu, celšanos kājās, sēdēšanu un staigāšanu.

Eksperts

Klaudija Hēla

PPII Māmiņu Kluba bērnudārzs vadītāja, topošā E.Pikleres pedagoģe
Klaudija Hēla Vecāku skolā