Mazais, neredzamais kukainītis- ĒRCE

Mazais, neredzamais kukainītis- ĒRCE

15. Apr 2015, 08:19 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Patīkamai atpūtai un labsajūtai kaitē odi, dunduri un citi lidoņi, kas, piesūcoties, izraisa sāpes… Taču tāds mazs un neredzams kukainis kā ērce mums pielavās tik nemanāmi, ka bieži vien par tā esamību uz ķermeņa konstatējam tad, kad mazā plakanā ērcīte kļuvusi acīmredzama– līdzīga palielai kārpai. Turklāt bieži vien ērces piesūkšanās izraisa smagu saslimšanu un pat nāves iestāšanos. Par to, kā izsargāties no ērcēm stāsta Veselības centra 4 (VC4) vakcinācijas nodaļas vadītāja Una Fjodorova.

Inficēšanās ar ērču encefalītu

Katru gadu klimatiskie apstākļi ērcēm kļūst arvien labvēlīgāki, to skaits palielinās un līdz ar to arī pieaug risks saslimt ar ērču encefalītu. Īpašu aktivitāti novēro mitrās vasarās pēc siltām ziemām Latvijas dabai raksturīgajās meža audzēs ar ievērojamu lapu koku, īpaši alkšņu, piejaukumu. Turklāt inficētās ērces mīt ne tikai mežā, bet arī pilsētas parkos un mazdārziņos. Savukārt mājās tās mēdz nonākt kopā ar mājdzīvniekiem, koku zariem, sēnēm un puķēm, kas atnestas no āra. Salīdzinoši ar mātītēm, kuras piesūcas uz ilgu laiku un “piebriest”, mazās ērces (nimfas) un tēviņi sūc asinis tikai īsu brīdi, un cilvēks var nepamanīt, ka viņam piesūkusies ērce.

Galvenokārt cilvēki saslimst tad, ja viņiem piesūkusies inficēta ērce. Nemot vērā, ka ērce, piesūcoties, caur atskabargaino snuķīti koduma brūcē ielaiž siekalas, kas neļauj asinīm sarecēt un, kas satur anestezējošas vielas, cilvēks kodumu nejūt. Galvenokārt ar siekalām, kurās atrodas vīruss, ērces izplata gan ērču encefalītu, gan Laima slimību. Ņemot ērci ar rokām (arī likvidējot to mājdzīvniekiem), bojātas ādas gadījumā var arī notikt inficēšanās.

Inficētas ērces koduma sekas

Ja ērce ir bijusi inficēta un cilvēka organismā ir nonācis encefalīta vīruss tad laiks no ērces piesūkšanās brīža līdz slimības izpausmei vidēji ir 7- 14 dienas. Slimība parasti sākas akūti, ar paaugstinātu temperatūru, nespēku, galvassāpēm, sāpēm kaulos, muskuļos, reiboni. Pēc 3- 5 dienām slimnieka stāvoklis it kā uzlabojas un turpmākajās 4- 7 dienās cilvēks var justies pat vesels, taču drīz vien slimības pazīmes atjaunojas un ir daudz izteiktākas. Tāpēc jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta.

Izvairīšanās no ērču encefalīta

Ērces sastopamas 10 cm līdz 50 cm augstumā uz zāles stiebriem vai krūmos. Iespējams veikt arī dažādus profilaktiskus, pašaizsardzības pasākumus pašiem. Piemēram, tā kā ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem vai apģērba potīšu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu, dodoties aktīvā atpūtā, apģērbu izvēlaties no pieguloša, gluda un slidena materiāla, pie kura ērcēm ir grūtāk pieķerties. Ieteicams ir arī gaišs un vienkrāsains apģērbs, lai ērces vieglāk būtu pamanāmas. Tērpu vēlams izvēlēties cieši aizpogājamu, ar piegulošām aprocēm un apkakli. Virskreklu vai blūzi ieteicams apjozt ar platu, cieši piegulošu jostu, bet bikšu galus iebāzt zeķēs vai zābaku stulmos. Ērcēm ir grūtāk pieķerties pie gumijas zābakiem. Apģērbu un atklātās ķermeņa daļas var apstrādāt ar repelentiem.
 – ērces atbaidošiem aerosoliem, tomēr jāņem vērā, ka repelenti nodrošina aizsardzību tikai uz dažām stundām. Pēc pārnākšanas mājās nomazgājaties dušā, rūpīgi pārbaudiet apģērbu un apskatiet ķermeni, vai pie tā nav piesūkusies kāda ērce.

Tomēr visdrošākais veids kā sevi pasargāt no ērču encefalīta ir vakcinācija!

Uzsākot vakcināciju (ar Austrijā ražoto TicoVac vakcīnu) ziemas mēnešos parasti izmanto parasto imunizācijas shēmu:

-1. deva

-2. deva( 1- 3 mēn. pēc 1. devas)

- 3. deva (5- 12 mēn. pēc 2. devas). Antivielas veidojas 14 dienu laikā pēc otrās devas.

 Ja vakcinācija ir uzsākta pavasara un vasaras mēnešos, tad būtu ieteicama ātrā imunizācijas shēma:

-1. deva

-2 deva (pēc 14 dienām pēc 1. devas)

-3. deva ( pēc 5- 12 mēn. pēc 2. devas)

Antivielas veidojas 14 dienu laikā pēc otrās devas. Pirmo revakcināciju jāveic pēc 3 gadiem.
Abos gadījumos pirmo revakcināciju jāveic pēc 3 gadiem.
Turpmākās revakcinācijas līdz 60 gadiem veic ik pēc 3- 5 gadiem, pēc 60 gadiem- ik pēc 3 gadiem.
! Bērnu uzsāk vakcinēt no 1 gada vecuma. Līdz 5 gadiem nepieciešama ģimenes ārsta izziņa.

Aicinām ikvienu un it īpaši māmiņas ar bērniem vakcinēties pret ērču encefalītu par vislabākajām cenām, bez rindas un īpaši draudzīgos apstākļos VC4 Juglas klīnikā, Brīvības gatvē 410, Rīgā un jaunatvērtās VC4 laboratorijas telpās Brīvības ielā 180, Rīgā.

Vairāk informācija www.vakcinejies.lv