Mazā Mula ar zinātkāres atslēdziņu nokļūst gleznu pasaulē un skatītājus aicina pievienoties

Mazā Mula ar zinātkāres atslēdziņu nokļūst gleznu pasaulē un skatītājus aicina pievienoties

26. Aug 2021, 09:47 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vai ir iespējams tik ļoti iejusties gleznā, lai iegrimtu tās pasaulē un izzinātu tajā esošo vidi un tēlus, kā arī atrisinātus dažādus noslēpumus un galu galā iemācītos arī kaut ko jaunu un aizraujošu? Jā, tas ir paveicams kopā ar mazo Mulu, viņas burvju zinātkāres atslēdziņu un uzticamo draugu, runājošo kaķi Brici. No 9. septembra skatītājiem būs iespēja sekot līdzi interesantiem pasaules izzināšanas piedzīvojumiem izglītojošajā raidījumā sākumskolas vecuma bērniem “Mazā Mula lielajā mākslas pasaulē”, kas būs skatāms izklaides platformā Tet+.

Mazajai Mulai ir skaidrs, ka māksla nebeidzas skaisti ierāmētā gleznā, kas apskatāma mākslas muzejā. Viņa uzdrošinās iztēloties un aicina arī citus nebaidīties no sava unikālā skatījuma uz mākslas darbiem un arī savu ikdienas dzīvi.

“Pilotepizode, ko demonstrējām jau gada sākumā, guva lielu skatītāju atzinību gan bērnu, gan viņu vecāku vidū. Tāpēc esam priecīgi, ka sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju varējām turpināt darbu, lai aizraujošā un vēl neierastā veidā jaunākajiem skatītājiem palīdzētu apgūt vizuālo mākslu, ļauties savām idejām un uzticēties visinteresantākajiem sapņiem. Māksla ir aktuāla vairākās paaudzēs daudzās ģimenēs!” saka Tet izklaides pakalpojumu daļas direktore Inga Alika-Stroda.

“Kāpēc tas ir tik svarīgi ar bērniem komunicēt par mākslu? Tā attīsta ne tikai skaistuma izjūtu un gaumi, bet arī domāšanas prasmes. Mijiedarbība ar mākslu attīsta empātiju un palīdz apgūt emocijas, kā arī attīsta līdera spējas un māca, ka katrs viedoklis un doma ir gana svarīga, lai ar to dalītos. Māksla ļauj mums būt akceptētiem šajā pasaulē un atver acis dažādībai, veicinot spēcīgu identitātes sajūtu un pārliecību par sevi. Tāpat jāsaprot, ka gleznas ar katru no mums komunicē savā īpašajā veidā un katru reizi citādāk. Atklājot šo kodu agrā vecumā, pasaule iekrāsojas daudz jēgpilnāka, atvērtāka, krāšņāka un interesantāka,” atzīst producente Daina Gāga-Ēķe.

Izglītojošs raidījums “Mazā Mula lielajā mākslas pasaulē” ir veidots sākumskolas vecuma bērniem, kā arī viņu vecākajiem brāļiem, māsām un vecākiem. Seriāla tapšanā ir iesaistīti Latvijas vizuālās mākslas klasiķu darbi. Ideja un raidījuma tēli balstīti Biedrības “Droši un Koši” izdoto grāmatu sērijā “Mazā Mula pēta”. Radot seriāla konceptu, grāmatu tēli – Mazā Mula (Emīlija Ēķe) un kaķis Bricis (Raimonds Celms) kļūst par piedzīvojumu biedriem gleznu pasaulē. 

Katras sērijas scenārijam tika izvēlēti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ekspozīcijā esošie spilgtākie mākslas darbi, kuru atpazīstamie tēli spēj atdzīvoties savā starpā atšķirīgos stāstos ar savu vēstījumu. Raidījumā bērni iepazīsies ar Ādama Alkšņa “Balto Zirgu”, Aijas Zariņas “Viņš un Viņa”, Jāņa Tīdemaņa “Meiteni tautas tērpā” un citiem Latvijas meistaru darbiem. Nonākot mākslas pasaulē, Mula sastopas ar metaforiskiem tēliem, ar folkloras būtnēm no kāda simbolista gleznas, ar mākslinieku un viņa modeli gleznas tapšanas brīdī, pat ir spiesta kļūt par kāda mākslas darba līdzautoru un pabūt citās savādās situācijās arī pirms nokļūšanas gleznas pasaulē. Katrā no sērijām Mulai pievienojas kāds viesaktieris, piemēram, Kristīne Krūze-Hermane, Mārtiņš Meiers un Jurijs Djakonovs. Aktieru izvēles pamatā kalpoja gan vizuālā līdzība ar gleznas tēlu vai mākslinieku, gan tipāža raksturs. Katra sērija ir neatkārtojama ar atšķirīgu stilistiku, tēliem un vidi, tāpat izmantoti dažādi video efekti, kā arī animācijas un filmas apvienojums.

“Mazā Mula lielajā mākslas pasaulē” rosinās vēlmi bērnam iedomāties un iztēloties, pilnveidos viņa radošumu un attīstīs intelektu, kā arī iepazīstinās ar latviešu mākslas darbiem, mākslas metodēm un terminiem. Scenārija autors un režisors – Adriāns Toms Kulpe, producente un māksliniece – Daina Gāga Ēķe, komponists – Rihards Zaļupe.