Ļauj bērnam brīvi rotaļāties un pašam veidot spēles noteikumus

Ļauj bērnam brīvi rotaļāties un pašam veidot spēles noteikumus

05. May 2021, 00:10 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērns vislabāk attīstās, ja var atklāt pasauli pats savā tempā. Brīva rotaļāšanās, kuras laikā bērns pats nosaka savus noteikumus un apgūst nepieciešamās prasmes, palīdz sasniegt vislabākos rezultātus. Kā nodrošināt bērnam labvēlīgus apstākļus, lai viņš varētu brīvi rotaļāties?

Bērnam vajadzētu ne tikai sekot vecāku piemēram, bet arī pašam prast atklāt dažādas lietas. Pēc psihologu domām tieši brīva rotaļāšanās ir vissvarīgākā bērna attīstībai. Mūsdienās bērnu ikdiena sastāv no mācībām, mājas darbiem, ārpusstundu aktivitātēm… Tāpēc vecākiem vajadzētu ļaut saviem bērniem rotaļāties, neuzspiežot noteikumus. Tieši pretēji – tiem būtu jāiesaistās tikai kā motivētājiem nevis striktiem skolotājiem, jo pozitīvie ieguvumi no rotaļāšanās mazinās, palielinoties spiedienam no apkārtējiem.

Rotaļas bez striktiem nosacījumiem palīdz bērnam atklāt jaunus talantus

Spontāna rotaļāšanās palīdz bērnam gūt pieredzi, kas nepieciešama, lai dzīvē tiktu galā ar dažādām sarežģītām situācijām, turklāt šādi bērns patstāvīgi arī pilnveido jau iegūtās prasmes. Brīvi rotaļājoties bērns nostiprina savu pašapziņu, ka viņš nav bezpalīdzīgs, jo spēlēšanās laikā iegūst kontroli pār savām darbībām. Bērns mācās pats pieņemt lēmumus, risināt problēmas un definēt savus noteikumus. 

Spontānas rotaļāšanās laikā (kad bērns pats organizē savu laiku un brīvi spēlējas) mazie bērni mācās sarunāties, risināt konfliktus, atklāt savus talantus un vajadzības. 

Dažkārt bērni mēdz atkārtoti spēlēt vienas un tās pašas spēles, kas nebūt nav slikti. Katru reizi rotaļu viņi padara sarežģītāku, papildinot to ar aizvien jauniem izaicinājumiem. Tikmēr citi mēdz vienu spēli izspēlēt vien dažas reizes, pēc tam pievēršoties jaunām aktivitātēm. Tas atkarīgs no bērna individuālajām vajadzībām un mācīšanās efektivitātes, jo vienam bērnam pietiek vien ar dažām pieredzes reizēm, lai izveidotu struktūru situācijas risināšanai un varētu to pielietot ikdienas situācijās, kamēr citiem vajadzīgs lielāks skaits gūto pieredžu.

Kā organizēt vidi, lai bērns varētu brīvi spēlēties?

Lai bērns varētu brīvi rotaļāties un vienlaikus arī attīstīties, tam nepieciešami atbilstoši apstākļi. Ir svarīgi, lai bērnam būtu pietiekami daudz laika rotaļām un viņam nebūtu sajūtas, ka jebkurā brīdī viņu kāds var pārtraukt. Vecākiem vajadzētu nodrošināt tam atbilstošu vietu. Visas rotaļlietas un spēļu piederumi jānovieto bērna istabā tā, lai viņš tiem jebkurā brīdī varētu ērti piekļūt un izmantot rotaļām.