Kas ir osteopātija?

Kas ir osteopātija?

28. Jan 2014, 00:05 Māmiņu klubs Māmiņu klubs
Osteopātijas ir īpašs virziens medicīnā. Tā ir ir medicīniskās diagnostikas un ārstēšanas sistēma. Tās pamatā ir filozofija par struktūras(anatomiskā uzbūve) un funkcijas ( fizioloģija) vienotību, kā arī cilvēka ķermeņa spēju pašatjaunoties un pašdziedināties.

Cilvēka organismā eksistē dažādi sasaistes veidi, kuri atšķiras viens no otra ar kustības pakāpi.

Katrai struktūrai piemīt noteikta kustības pakāpe, tos izjaucot organisms nonāk pie funkcionālām pārmaiņām. Piemēram, ja bērniem ir traucēta mikrokustība starp pakauša kaulu, tas var radīt neiroloģiskus traucējumus – hipertonusu, intrakraniālā spiediena paaugstināšanos u. c. Osteopātija un allopātija( tradicionālā medicīna) veselības problēmu ārstēšanā pārstāv divas viena otru papildinošas metodes. Viena no osteopātijas priekšrocībām ir likvidēt slimību tās sākuma stadijā un ar speciālām diagnostikas metodēm noteikt funkcionālos traucējumus un simptomus, kuri vēl nav klīniski parādījušies. Gan sabiedrībā, gan medicīnas aprindās osteopātija ir vēl samērā maz pazīstama.

Osteopātijas pamatprincipi:

•    ķermenis ir vienots vesels,
•    struktūrai un funkcijai pastāv savstarpēja atkarība - struktūra nosaka funkciju, funkcija ietekmē struktūru.
•    muskuļu – skeleta sistēmas stāvoklis ir svarīgs diagnozes noteikšanai un pacienta ārstēšanai kopumā.
•    kustība ir pamatā ķermeņa iekšējiem pašregulācijas un pašdziedināšanas mehānismiem pēc osteopātijas terapijas dota impulsa.

Kā strādā ārsts osteopāts? 

Galvenais ārsta osteopāta instruments ir rokas. Diagnostiku veic maigi, nesāpīgi palpējot (pieskaroties ķermenim).Diagnostikā izmanto virkni neiroloģisku, ortopēdisku un specifisku osteopātisku testu. 

Paralēli vispārpieņemtajai medicīniskai diagnozei, ārsts osteopāts uzstāda savu, osteopātisku diagnozi, saistībā ar kuru tas izvēlas ārstēšanas taktiku. Osteopātiska terapija ir individuāla katram pacientam un tehniku izvēli nosaka pacienta stāvoklis. Ļoti bieži osteopāts strādājot pie kāda sāpīga, problemātiska reģiona šo reģionu neaiztiek, bet gan darbojas pavisam citur - nesāpīgā vietā, kas ir fizioloģiski, biomehāniski saistīta ar problēmas vietu.

Kas sagaida pacientu pieņemšanā pie osteopāta? 

Pirms ķerties pie ārstēšanas osteopāts uzmanīgi iepazīsies ar Jūsu slimības vēsturi un uzdos virkni jautājumu. Tālāk sekos detalizēta apskate, kas neaprobežosies ar „slimās” vietas apskati, jo osteopātija ārstē visu cilvēku kopumā, veicinot optimālas veselības saglabāšanu. 

Kā ārstē osteopāts? 

Ārsta osteopāta rīcībā ir milzīgs dažādu tehniku arsenāls, kas atšķiras pēc iedarbības principa. Tehniku izvēle ir stingri individuāla un to nosaka pacienta vecums, tā fiziskais un psihoemocionālais stāvoklis. Osteopātijā izmantotām tehnikām raksturīga augsta efektivitāte, drošība un nesāpīgums pacientam.  

Bez tam...

Osteopātija ārstē nevis slimību, bet cilvēku, cīnās nevis ar simptomiem, bet meklē pataloģiju un novērš to. Līdz ar to katrs pacients ir īpašs un ar šādu pieeju ir iespēja to izvērtēt kopumā. Tādā veidā osteopātiskā medicīna palīdz jebkurā vecumā no apaugļotas olšūnas stadijas un bērnu piedzimšanas, līdz pat sirmam vecumam. Pieņemts, ka osteopātiskā ārstēšanu izmanto pie osteohondrozēm, sāpēm mugurā, dažādu etioloģiju galvas sāpēm, taču šī sfēra ir daudz plašāka. To plaši pielieto neiroloģijā, ortopēdijā un traumatoloģijā, sporta medicīnā, neonatoloģijā, pediatrijā, akušērija un ginekoloģija, iekšējās slimības u.c. Osteopātijai ir ļoti nozīmīga loma profilaktiskā medicīnā.

No kāda vecuma drīkst griezties pie osteopāta? 

Osteopāts palīdz jebkura vecuma pacientam no dzimšanas līdz sirmam vecumam. 

Ko var ārstēt osteopāts?

- Bērnu vecumā:

  • Dzemdību traumu sekas(tai skatā BCT);
  • Uzmanības un aktivitātes traucējumus;
  • Logopēdiskas problēmas;
  • Redzes orgānu problēmas(šķielēšana, miopija);
  • Hroniskas LOR problēmas(otīti, sinusīti);
  • Stājas traucējumi, skolioze;
  • Elpošanas ceļu saslimšanas(tai skaitā bronhiālo astmu);
  • Sakodiena problēmas. 

Neauglību (kā sastāvdaļu kompleksai terapijai).

Grūtnieces (paaugstināts dzemdes tonusa ,muguras sāpju, galvassāpju gadījumos.Veic sagatavošanu dzemdībām). 

- Dažādu etioloģiju galvassāpes

- Sāpes mugurā (arī disku trūču radītās) 

- Traumu sekas (mežģījumu, lūzumu un operāciju sekas) 

- Iekšējo orgānu saslimšanas (sirds asinsvadu, kuņģa zarnu trakta, nieru, elpošanas orgānu saslimšanas).