Kāpēc nedrīkst apbrīnot tikai meitenes skaistumu

Kāpēc nedrīkst apbrīnot tikai meitenes skaistumu

10. Dec 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Foto – Pixabay.com

Ja mēs apbrīnojam tikai bērna skaistumu, mēs viņam parādām, ka galvenais cilvēkā ir viņa izskats. Turklāt meitenes sāk koncentrēties uz savām ārējām īpašībām daudz ātrāk, nekā mēs domājam, norāda amerikāņu psiholoģe Anna Riversa.

“Mana piecgadīgā brāļameita, sauksim viņu par Džī, mīl pasmieties un padejot, kad uz viņu neviens neskatās. Un viņai patīk grāmata “Kvantu fizika bērniem”. Ja jūs uzdodat jautājumu “no kā veidoti cilvēki?”, viņa atbildēs – “no atomiem”. Viņa tikai parausta plecus, ka jūs uzdodat visstulbāko jautājumu.

Es visu laiku saku Džī, cik viņa ir jauka, bet ne par ko neteikšu, ka viņa ir skaista. Es nekomentēju viņas kleitas un neapbrīnoju to, cik jauka meitene viņa aug. Pēc Džī piedzimšanas es pieņēmu lēmumu, ka kļūšu par to cilvēku, kurš nekad neietekmēs viņas izskatu. Džī pastāvīgi aplenc cilvēki, kas apbrīno viņas skaistumu, bet es to neņemšu vērā. Un es paskaidrošu, kāpēc.

Parādīt, kas ir svarīgi

Kad mēs nepārtraukti sarunājamies par konkrētu tēmu, mēs uzskatām, ka mums tas ir svarīgi.

Ja mēs visu laiku sarunājamies ar apkārtējiem par laipnību, mēs ļaujam saprast, ka šī īpašība ir ļoti svarīga. Ja mēs atzīmējam tos brīžus, kad bērns ar kādu dalās, mēs viņam rādām, cik augstu vērtējam dāsnumu.

Bet, ja mēs visu laiku izceļam bērna skaistumu, tad izrādām, ka vissvarīgākais cilvēkā ir izskats. Turklāt meitenes sāk koncentrēties uz savām ārējām īpašībām daudz ātrāk, nekā mēs domājam.”

Kādā pētījumā tika veikta vecāku aptauja tikai 24 stundas pēc viņu bērnu ierašanās pasaulē. Izrādījās, ka tēvi un mātes aprakstījuši savas meitas, izmantojot epitetus, kas saistīti ar ārieni, piemēram, skaista un jauka.

Jaundzimušie ir vienlīdz spēcīgi

Fokuss uz meiteņu izskatu liecina ne tikai par to, ka mēs vērtējam viņu ārējās īpašības. Viens no pēdējiem pētījumiem liecina, ka vecāki vērtē jaundzimušās meitenes kā mazāk spēcīgas un jūtīgākas, lai gan zēni un meitenes šajā ziņā faktiski neatšķiras.

Tas viss veicina viedokļu veidošanu, ka meitenes fiziskajā ziņā zaudē zēniem. Turklāt motorisko spēju ziņā zēni nav attīstītāki par meitenēm. Sēdēt un staigāt abu dzimumu bērni sāk, sasniedzot apmēram vienādu vecumu. Bet, kad zinātnieki lūdza mātēm novērtēt to, cik apmierinoši viņu vienpadsmit mēnešus vecās meitas attīstās, no mātes puses bieži vērojama savu bērnu spēju nenovērtēšana.

Savukārt zēnu mātes, gluži pretēji, pauda viedokli, ka viņu dēli rāpo skaisti. Turklāt viņi uzskatīja, ka zēniem ir drosme un viņiem nav bail rāpties arī pa slīpu virsmu.

Patiesībā abu dzimumu bērni bija vienādi skaisti un droši.

Tāpat viens no stereotipiem ir arī apsveikumi jaunajiem vecākiem. Kartiņām vecākiem, kuru ģimenē piedzima dēli, tika attēloti dažādi fiziskās aktivitātes veidi. Savukārt pastkartes meiteņu vecākiem parasti rotāja dažādi dekori mežģīņu un lenšu veidā.

Kā runāt ar mazām meitenēm?

Kad satiekamies ar mazu meiteni, mēs, pat neapzinādami to, sākam slavēt viņu par skaistumu. Bet, mazliet pavingrinoties, mums jāiemācās izteikt arī dažus citas komplimentus.

Varam izmantot saskarsmi ar bērniem, lai apbrīnotu citas īpašības. Tāpēc nākamreiz, kad jums būs kārdinājums nosaukt mazo meiteni skaistu, padomājiet par citām viņas īpašībām, kuras jums patīk. Virziet sarunu uz otru pusi.

Uzdodiet viņai jautājumus. Jūs ļausiet viņai saprast, ka jūs ļoti interesējaties par to, kā viņa dzīvo. Šādi jautājumi, izņemot visu citu, palīdz attīstīt atmiņu un valodas spējas. Painteresējieties par to, ko viņa dara un kas viņai patīk. Jūs varat arī lūgt, lai viņa apraksta kādu lietu. Palūdziet, lai viņa parāda savu mīļāko lelli vai grāmatu. Pajautājiet viņai par plāniem.

Dalieties ar prieku par tikšanās ar viņu. Sakiet, ka jūs par viņu atceraties, jums ir ļoti interesanti uzzināt, ko viņa domā.

Uzslavējiet viņu par pozitīvajām īpašībām. Pievērsiet uzmanību tiem brīžiem, kad viņa ir centīga un neatlaidīga. Esiet pateicīgs par laipnības izpausmi pret citiem cilvēkiem. Uzslavējiet viņu par zinātkāri.

Visas šīs idejas vienādi labi strādā arī zēniem, bet mēs taču neprotam sazināties ar viņiem, izmantojot viņu ārējo izskatu, vai ne?

Audzināšanas pamatuzdevums ir sniegt bērniem galvenās dzīves vērtības. Neļaujiet sev pievērst uzmanību tikai mazu meiteņu izskatam! Jo svarīgākais nav viņu ārējā kvalitāte, bet viņu uzvedība, domas un jūtas.

LASI ARĪ MAMMAS MILJONĀRES PADOMUS BĒRNU AUDZINĀŠANĀ!