Bērnu imunitāte nostiprinās 4-6 gadu vecumā

11. Feb 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vīrusi ir nežēlīgi, un šajā laikā aizvien biežāk dzirdam par saslimšanām. Tāpēc daudzām mammām pamatoti rodas jautājums, ko darīt, lai stiprinātu gan bērnu, gan savu imunitāti?

Saslimšanas palīdz stiprināt imunitāti

Sertificēta pediatre Sanita Mintenberga atklāj, ka maziem bērniem slimošanas ar temperatūru tieši nostiprina imunitāti, jo bērnam piedzimstot mazuļa imunitāte ir ļoti zema. "Imunitāte nostiprinās tikai 4 līdz 6 gadu vecumā, savukārt pusaudžu gados, kad mainās hormoni, imunitāte atkal var kļūt zemāka, un bērni var būt uzņēmīgāki pret dažādām saslimšanām," zina stāstīt speciāliste.  Viņa uzsver, ka vienkāršas saslimšanas bērnudārza vecumā esošajiem bērniem tikai palīdz nostiprināt imunitāti, bet par tās pavājināšanos var runāt gadījumos, kad katra saslimšana beidzas smagi, ar antibiotiku saslimšanu, vai ir ilgstoša.

Nav noslēpums, ka vecāki, labu gribot, bērnus ved uz daudziem pulciņiem, arī paši bērni ir atvērti aizvien jaunām ārpusskolas aktivitātēm, taču dažkārt tas emocionāli var radīt stresu, jo sevišķi, ja bērnam kaut kas nepadodas un viņš par to iekšēji pārdzīvo.  Pediatre S. Mintenberga norāda, ka tas viss ietekmē bērna imunitāti un pašsajūtu, tāpēc, sajūtot, ka bērns ir noguris, ieteicams samazināt viņa ikdienas slodzi.

Ko nedrīkstētu aizmirst vīrusu laikā?

  • Pastiprināti pievērst uzmanību veselīgam uzturam.
  • Regulāri vēdināt telpas.
  • Lūgt bērnam pārģērbties, pārnākot no skolas, bērnudārza.
  • Doties pastaigās arī ziemās.

Imunitāti var palīdzēt stiprināt arī dažādi uztura bagātinātāji un vitamīni, piemēram, plūškoka ekstrakts, kas ir labs palīgs elpceļu veselības uzturēšanai, tāpat arī cinks, C vitamīns un laktoferīns. Nereti, domājot par bērnu veselību, mēs, pieaugušie, aizmirstam par sevi, tāpēc ārste atgādina, ka par sevi jāpadomā arī pašiem vecākiem, rekomendējot pieaugušajiem un pusaudžiem stiprināt veselību ar D vitamīnu un B grupas vitamīniem.

Ko darīt, ja klāt pirmie saaukstēšanās stimpromi?

"Ja pieaugušie jūt, ka bērnam ir pirmie saaukstēšanās simptomi, ieteicams mazo atstāt mājās nevis vest uz bērnudārzu," aicina S. Mintenberga, sakot, ka tas palīdzēs panākt ātrāku izveseļošanos.

Lai gan par imunitātes stiprināšanu jādomā visu laiku, realitātē bieži vien par to atceramies tikai tad, kad esam saslimuši. Tāpēc ārste iesaka imunitātes stiprinošos preparātus lietot līdz pat maijam, savukārt, ja ir saslimšana, jāpadomā par imunitāti stiprinošo preparātu trieciendevām.