Kā bērnam tiek noteikta glutēna nepanesība jeb celiakija?

16. Dec 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ja arī tavam mazajam kādreiz ir pūties vēderiņš, visticamāk, arī tu esi aizdomājusies par to, ka pie vainas varētu būt glutēna nepanesība. 

Kādas ir glutēna nepanesības jeb celiakijas pazīmes un kā var konstatēt šo slimību, devāmies noskaidrot pie Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatrijas rezidentes Polīnas Popeiko.

Glutēna nepanesības jeb celialijas izpausmes var parādīties jau pirms bērna gada vecuma, laikā, kad tiek uzsākts pirmais piebarojums. Pēc ārstes teiktā, ierastākie celiakijas simptomi ir:

  • Caureja;
  • Aizcietējumi;
  • Vēdera pūšanās;
  • Vēdera sāpes.

Saslimšanas gadījumā glutens kā svešā viela nokļūst organismā un kairina zarnas, kā rezultātā zarnās rodas iekaisums un tās sliktāk darbojas, kā arī mazāk uzsūc labās vielas.

“Celiakija ir iedzimta slimība, un tās pacientiem ir izmaiņas vienā gēnā. Tiesa, ne visiem cilvēkiem, kuriem ir šis gēns, attīstījusies glutēna nepanesība,” skaidro P. Popeiko. Viņa norāda, ka gadījumā, ja celiakija konstatēta pirmās pakāpes radiniekam, ir augstāka iespējamība, ka tā attīstīsies arī bērniem. 

Glutēna nepanesību jeb celiakiju konstatē ar asins analīzēm, kas jānodod tukšā dūšā. Ja slimība vienreiz diagnosticēta, atkārtoti analīzes pēc laika nav nepieciešams nodot.

Diemžēl organismam nevaram iemācīt “pozitīvāk” reaģēt uz glutēnu, tāpēc vienīgais ārstēšanas veids ir bezglutēna diēta. Celiakijas gadījumā primāri no ēdienkartes jāizslēdz kviešus, miežus un rudzus, jo šie trīs produkti satur glutēnu. Tiesa, pēc P. Popeiko teiktā, veidojot ēdienkarti, jāņem vērā daudzas nianses.

“Mūsdienās celiakijas pacientiem dzīve ir daudz vienkāršāka, jo ir nopērkama gan bezglutēna maize, gan makaroni un citi produkti,” teic ārste, dodot padomu, ka gadījumos, ja celiakija analīzēs nav konststatēta, nav vajadzības speciāi iegādāties bezglutēna produktus, kas cenas ziņā ir dārgāki nekā glutēnu saturošie līdzinieki.

Ja bērniem vai sev novēro simptomus, kas varētu liecināt par celiakiju, vērsies pie speciālista, lai veiktu pārbaudes, jo, pavisam iespējams, pie šiem simptomiem tavā gadījumā būs vainojama nevis glutēna nepanesība, bet gan, piemēram, nogurums.