Divu vārdu teikumi bērniem jāspēj izveidot jau 2 - 2,5 gadu vecumā

04. Dec 2018, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Cik raiti ir attīstījusies jūsu bērnu valoda? Ja bērna valoda attīstās raiti, un tajā ienāk aizvien jauni vārdi, viss ir kārtībā, taču, ja, sasniedzot 3 gadu vecumu, bērns vēl neprot runāt un izstāstīt savas sajūtas, ir jāceļ trauksme.

Veselības centra 4 Bērnu veselības centra audiologopēde Krista Rozenberga skaidro, ka brīdī, kad bērns ir sasniedzis pusotru, divu gadu vecumu, ir jāpievērš uzmanība tam, ko bērns saka un stāsta, jo 2 gadu vecumā bērnam ir jāprot lietot 30 - 40 vārdus. Šos vārdus bērnam jāprot kombinēt savā starpā, tostarp izmantot arī pašu radītus vārdus.

Speciāliste uzsver, ka šajā vecumā vecākiem ir jāizjūt strauja dinamika bērna runas attīstībā.

Kā rīkoties, ja nenotiek runas attīstība?

Gadījumā, ja vecāki saprot, ka bērna valoda neraisās, un viņš nerada teikumus, un vārdu vietā daudz labprātāk izmanto žestus, vecākiem, pēc speciālistes teiktā, būtu jāceļ trauksme, lai saprastu šādas situācijas iemeslus. Šādos gadījumos jāvēršas pie ģimenes ārsta, lai saņemtu norīkojumu konsultācijai pie logopēda, audiologopēda.

Speciālists, iepazīstoties ar bērna situāciju, izvērtēs, vai nepieciešamas papildu pārbaudes, piemēram, pie neirologa, dzirdes speciālista, acu ārsta.

Kā veicināt runas attīstību?

Mūsdienās bērniem apkārt ir ļoti daudz tehnoloģijas, piemēram, telefoni, datori, ar kurām dodam rotaļāties, tāpēc viņiem vairs nav nepieciešamība pēc runas.

Tāpēc audiologopēde Krista Rozenberga vērš uzmanību, ka vecākiem ir jārūpējas, lai tiktu attīstīta bērnu sīkā motorika, un, tā vietā, lai ļautu bērnam skatīties multiplikācijas filmas, sniegtu iespēju rotaļāties ar dabas materiāliem, runātos ar bērnu, lasītu priekšā grāmatas. “Bērniem ļoti patīk, ja ar viņiem sarunājas,” atgādina Krista Rozenberga.

Runājieties ar bērnu par:

  • krāsām;
  • lielumiem;
  • skaņām;
  • vienkāršiem ikdienas priekšmetiem;
  • Izspēlējiet vienkāršas ikdienas situācijas.