Attīstības posmi: runa

Attīstības posmi: runa

11. Sep 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Runa

Tavs mazulis pakāpeniski mācīsies vārdiņus, lai aprakstītu to, ko viņš redz, dzird, jūt un domā. Tā norit prāta un emocionālā attīstība, un tāpat arī sociālā. Zinātnieki tagad zina, ka vēl ilgi pirms bērniņš izrunā savu pirmo vārdiņu, viņš uzzina valodas noteikumus un to, kā pieaugušie komunicē.

Kad attīstas runas iemaņas

Bērni mācās runāt pirmo divu dzīves gadu laiku. Mazulis izmanto valodu, lūpas, zobus, lai mācītos izrunāt skaņas. Pirmajos divos mēnešos bērniņš apgūst skaņas "oo" un "āa". Visdrīzāk šīs skaņas ir īsti vārdiņi. Ap 4-5 mēnešu vecumu mazulis prot izrunāt "mamma" un "tētis", protams, gan savā valodiņā, bet - bērniņš prot mūs pasaukt. Sākot no šī brīža mazulis mācās no vecākiem un apkārtējiem jaunus vārdiņus. Un starp pirmo un otro dzimšanas dienu mazulis jau prot izrunāt 1-3 vārdiņus.

Kā attīstas runas iemaņas

Mazuļa raudāšana piedzimstot, ir pirmais mēģinājums izmantot valodu. Tā bērniņš izrāda šoku, ar ko saskaras no māmiņas puncīša nokļūstot jaunā, nezināmā vietā. Kopš šī brīža mazulis sāk uzsūkt skaņas, intonāciju un vārdus, kas vēlāk veido viņa runu.

Runa ir cieši saistīta ar dzirdi. Dzirdot citu cilvēku runu, mazulis uzzina, kā skan vārdi, kā veidojas teikumi. Patiesībā, daudzi zinātnieki uzskata, ka valodas izpratne mazuļiem veidojas vēl mammas puncītī esot. Kad mazulis pierod pie māmiņas sirdspukstiem, viņš sāk ieklausīties viņas balsī. Un jau dažas dienas pēc dzimšanas mazulis atšķir māmiņas balsi no citām.

1-3 mēneši

Sākumā mazulis sazinās ar mums caur raudāšanu. Bērniņš tā var ziņot par izsalkumu, viņš var īdēt tādā veidā ziņojot par autiņbiksīšu maiņas nepieciešamību. Un augot mazulis sāk atrādīt dažādas skaņas, sākot no nopūtām, beidzot ar visai skaidriem ē un ā.

4 mēneši

Šajā vecumā mazulis sāk jau tā kārtīgāk bubināt - "dada", "tata", "nana"utt. Mazulis pirmo reizi var pateikt arī "tete" un "mama". Sirds noteikti kūst, ko tādu dzirdot, bet mazulis šīs skaņas vēl izrunā neapzināti. Tā pa īstam, ar nozīmi šos vārdiņus viņš lietos ap gada vecuma.

Bērniņš ilgi var viens pats runāties savā valodiņā. Vokalizācija mazulim ir rotaļa, viņš eksperimentē ar savu mēlīti, zobiņiem, balssaitēm, iepazīstot labāk skaņu pasauli. Šajā vecumā mazuļa bubināšana jebkurā valodā skan vienādi. Mazulis daudz skaņu var vienkārši atkārtot, jo viņam patīk, kā tās skan.

6-9 mēneši

Tagad var šķist, ka mazuļa bubināšanai tomēr ir jēga, un tas notiek tā tāpēc, ka viņš izmanto jau arī intonāciju, kas līdzinās tavai. Paslavē mazuli, parunājies ar viņu, palasi viņam priekšā grāmatiņu.

12-17 mēneši

Mazulis jau izrunā 1 vai pat vairākus vārdus, lietojot tos ar īsto nozīmi. Viņš var mainīt arī intonāciju, uzdodot jautājumu vai prasoties tavā klēpī. Bērniņš apzinās runas svarīgumu un to, cik svarīgi ir prast pateikt mammai par savām vajadzībām.

18-24 mēneši

Mazuļa vārdu krājumā ir apmēram 200 vārdiņu. Šajā vecumā bērni iemācās dienā dažkārt 10 un pat vairāk vārdiņu. Daži iegaumē jaunus vārdus katras 90 minūtes, tāpēc jāseko līdzi sava mazuļa runai. Mazulis var prast jau savienot divus vārdiņus, veidojot vienkāršus teikumiņus, tādus kā "gribu ēst", "pacel mani". Ap divu gadu vecumu bērniņš jau lietos teikumus, kas sastāvēs no 3 vārdiņiem, un mēģinās nodziedāt kādu nesarežģītu dziesmiņu. Pacelsies arī mazuļa pašvērtējums, viņš par sevi sāks vairāk runāt, viņš teiks, ka mīl vai nemīl, viņš teiks, ko domā, ko jūt. Tāpat viņš var teikt nevis "Es eju", bet "Meita iet".

25-36 mēneši

Kādu laiku bērniņš var runāt pārāk klusu, vai tieši otrādi - pārāk skaļi. Viņam vienkārši ir grūti noteikt optimālo savas runas līmeni, bet viņš ātri mācās. Bērniņš sāk lietot "es", "man" un "tu". Šajā vecumā mazuļa vārdu krājums paplašinās aizvien ātrāk, tie varētu būt ap 300 ikdienā lietotiem vārdiem. Bērniņš var veidot teikumus, kas ir vienkārši un skaidri saprotami.

Ap trīs gadu vecumu mazuļa runa kļūst jau sarežģītāka. Viņš spēj uzturēt sarunu, izmantojot intonāciju, runas konstrukciju un vārdu krājumu, mainot vārdus, atkarībā no tā, ar ko viņš sarunājas. Piemēram, viņš atbild uz lūgumiem, nosauc savu vārdu, vecumu.

Kas būs tālāk?

Jo vecāks kļūst bērniņš, jo vairāk viņš pļāpās. Tu jau ar grūtībām atcerēsies laiku, kad mazulis vēl neprata sarunāties. Ar prieku klausīsies stāstos par nodarbībām dārziņā un to, ko kāds draugs ēdis pusdienās. Mazuļa fantāzija attīstīsies. Tāpat bērnam jāgatavojas visai sarežģītām iemaņām - rakstītprasmei.

Tava loma

Tā ir vienkārša: sarunājies ar bērnu. Zinātnieki pierādījuši, ka bērni, ar kuriem agrīnā vecumā ir daudz runāts, ir apveltīti ar augstāku IQ līmeni par pārējiem. Vārdu krājums šādiem bērniem ir krietni lielāks, kā tiem, ar ko vecāki sarunājušies maz. Sākt runāt ar mazuli var jau grūtniecības laikā, lai mazulis pierastu pie tavas balss. Lasi skaļi grāmatu, padziedi mazulim, kad ej vannā. Pēc dzimšanas ar mazuli runā autiņbiksīšu maiņas laikā, barošanas, vannošanās laikā. Sagaidi, kad mazulis atbildēs tev ar smaidu, vai ieskatīsies tev acīs. Ap piecu mēnešu vecumu pamanīsi, ka mazulis uzmanīgi vēro tavu muti. Turpini runāt, un arī mazulis sāks censties tev atbildēt.

Bērnam ir jādzird normāla runa, nerunā ar viņu nepārtraukti bērnišķīgā runā. Tavs bērniņš visu labi sapratīs, ja vien viņam visu iemācīsi. Neizvairies tīšuprāt no sarežģītiem vārdiem. Arī ar pirmsskolas vecuma bērnu runā kā ar savu draugu, viņa vārdu krājums paplašināsies, un tam ir jāturpina attīstīties.

Lasīšana ir lielisks runas attīstības veids. Lasi savam mazulim!

Māmiņu Klubs

foto: pexels.com